Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyłącznik schodowy w trakcie budowy

kozikpl 15 Paź 2005 21:08 62657 18
  • #1 15 Paź 2005 21:08
    kozikpl
    Poziom 12  

Witam
    Chciałbym bardzo zrobić w domu system klatkowy czy jak to się poprawnie nazywa.
    Mam dwa włączniki (na dole i górze schodów) i chciałbym móc nimi włączać i wyłączać światło bez znaczenia na położenie drugiego włącznika. Teraz mam niestety "system zależny" :) jak na dole jest na off to światła nie zapale :(.
    Prosiłbym o schemat- dwa włączniki klatkowe już mam.

ps. szukałem na forum i znalazłem jeden temat ale za bardzo nie rozumiem co jest tam narysowane, a wiem, że to nie jest trudne

Pozdrawaim

4 18
  • #5 16 Paź 2005 20:06
    kozikpl
    Poziom 12  

pierwsze dwa OK- ale różnią się połączeniami we włącznikach- możecie coś podpowiedzieć?
    Ten trzeci to chyba jakiś dziwny :). Tak na serio- może "Tuning Marek" wytłumaczyć o co chodzi

1
  • #6 18 Paź 2005 13:20
    kozikpl
    Poziom 12  

dałem rade- jako, że elektryk ze mnie żaden jestem zadowolony :) pierwsze dwa schematy bardzo mi się przydały chociaż żaden nie był idealny ponieważ włączniki jakie mam chyba są ciut inne, więc metodą prób i błędów wyszło super :)
    Mam jeszcze jedno pytanie:
    włączniki mam bez diody która świeci, a chociaż w jednym przydałoby mi się takie coś, jaką diode muszę kupić by świeciła mi się cały czas i jak mam to podłączyć?
    Dziekuje

ps. już zrozumiałem ten trzeci schemat, tutaj w sumie chodzi o to jak to wszystko działa, dopiero jak podłączyłem to zrozumiałem.

Jak ktoś będzie miał jeszcze problemy to pokazuje jak ja zrobiłem, w sumie wszystko jest podobne ale...

0
  • #7 19 Paź 2005 22:23
    edekk
    Poziom 26  

Włączniki schodowe różnią się tym od zwykłych , że mają wspólny punkt , który przełańcza styk raz w jedną strone lub w drugą . A zwykłe włączniki tylką włańczają lub wyłańczają.Na schematach ten punkt wspólny jest podłączony w jednym włączniku do L , a w drugim do żarówki.Jeżeli ten punkt podłączysz inaczej to nie będzie to działało poprawnie.Jeśli chodzi o ciągłe podświetlenie to mi się wydaje , że bez czwartego przewodu we włączniku to mogą być problemy.Najlepiej jak byś dorysował do schematu w którym wyłaczniku chciałbyś to podświetlenie zamontować.

0
  • #8 14 Gru 2005 19:14
    king37
    Poziom 2  

Czy w systemie klatkowym można zastosować trzy niezależne wyłączniki. Jeżeli tak to jak je ze sobą połączyc. pozdrawiam KING :D

0
  • #9 14 Gru 2005 20:55
    tompy
    Poziom 15  

Witam.
    king37 : środkowy musiałby być krzyżowy tzn. powinien zamieniać miejscami przewody między wyłącznikami krańcowymi.
    edekk: jak podświetlenie ma działać kiedy jest ciemno to wystarczy wpiąć je między dwa przewody pomiędzy wyłącznikami (może być w każdym wyłączniku).

0
  • #10 25 Lut 2007 15:58
    Soot
    Poziom 9  

Witam.Nie dawno mialem remont klatki schodowej w moim mieszkanku,w ktorej dzialal system klatkowy tzn mozna bylo na dole swiatlo zapalic i na gorze zgasic i na odwrot.Niestety majster zeby wytynkowac sciany i pomalowac musial pozdejmowac wlaczniki i kinkiety.Efekt jest taki ze teraz ze scian wystaja gole kable ,a ja nie bardzo wiem jak to podlaczyc zeby mialo rece i nogi..Prosze o pomoc fachowcow.Nizej przedstawiam schemacik jak to wyglada tzn jakiego koloru kable gdzie sa umieszczone. X to zarowki.

Wyłącznik schodowy w trakcie budowy[/url]

0
  • #11 26 Lut 2007 12:16
    zwora
    Poziom 18  

Witam

Soot wez multimetr albo baterie i zarowke i sprawdz ktory przewod jest ktory, bo bez tego to jest duzo zabawy. Zidentyfikuj konce kazdego z przewodow i zasilanie (faze i neutralny). Bez tego to jest loteria, bo od przewody moga (i raczej sa) polaczone w puszkach i ten sam obwod moze miec w jednym punkcie jeden kolor, a w drugim inny. Jak to zrobisz, to daj nowy rysunek i dalej bedzie juz latwo. Tylko pamietaj, by odlaczyc wczesniej zasilanie. Pozdrawiam.

0
  • #13 23 Paź 2007 18:52
    sewer2
    Poziom 2  

mam pytanie czy te wlaczniki do schematu klatkowego sa i inne niz te do wlaczania swiatla w pokoju "tradycyjne"

0
  • #14 23 Paź 2007 19:42
    mulek
    Poziom 26  

Cześć , tak wyłączniki klatkowe są inne od zwykłych , poczytaj wyżej .

0
  • #16 06 Lis 2007 00:46
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kozikpl napisał:
    pierwsze dwa OK- ale różnią się połączeniami we włącznikach- możecie coś podpowiedzieć?
    Ten trzeci to chyba jakiś dziwny :). Tak na serio- może "Tuning Marek" wytłumaczyć o co chodzi

Te trzy schematy niczym się nie różnią pozostaje tylko interpretacja.
    Jedna różnica to rodzaj, czyli schemat montażowy i ideowy.
    Zasada działania taka sama.

0
  • #17 04 Wrz 2008 16:28
    k.chojnacki
    Poziom 1  

Witam,
    ja również mam problem z włącznikiem klatkowym. Elektryk od 2 tyg nie przychodzi a swiatła nie ma w pokoju u mojej córki.
    Prosba czy ktos może przesłać mi schemat?
    co mam
    dwa gniazda w ścianie z przewodem 3-żyłowym
    puszkę do zasilenia
    2-ie zwisy świetlne z jedną żarówką każdy z których wychodzą po dwa przewody.
    Bardzo proszę o pomoc.
    adres mail: k.chojnacki(malpa)erazmus.com.pl

0
  • #18 15 Wrz 2008 11:49
    chpp123
    Poziom 1  

mam pytanko czy ktos mi pomoze mam do zrobienia system klatkowy dwa właczniki moze ktos ma jakies zdiecie zebym zobaczył o co chodzi bo z tych schematów nie zabardzo jakie kable sa potrzebne bo mam trzy żyłowe 3x1,5i jak to połaczyc

Dodano po 15 [minuty]:

moze ktos dokładnie opisac schemat nr.2 jakie kable gdzie podłączyc i ile żył i co do czego wogule bo nie wiem czy te kreski na schemacie to jedna żyła czy dwie

Dodano po 11 [minuty]:

jak by ktos był tak miły to prosze o odpowiedz: poldek2669(malpa)poczta.fm

0