Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uziemienie skrętki F/UTP - jak i gdzie ?

patrykry 20 Maj 2015 14:09 1395 9
  • #1 20 Maj 2015 14:09
    patrykry
    Poziom 5  

Witam,
    Wiem, że temat był już wałkowany kilkukrotnie, ale nie znalazłem odpowiedzi która mnie satysfakcjonuje. Mam do wykonania instalację LAN, 90% skrętki będzie szła obok kabli prądowych 230V, dlatego wybór padł na skrętkę F/UTP. Patchpanel, jak i gniazda mam FTP. Switch ma gniazda z ekranem + uziemienie z tyłu, router to samo. W jakich punktach powinienem uziemić skrętkę. Opinie są różne, jedni twierdzą, że w jednym punkcie - na patchpanelu. Inni że patchpanel i gniazdo, a jeszcze inni że patchpanel i urządzenie podłączone do gniazda ekranowanego.

Mam listwę uziemiającą, do której mogę sprowadzić uziemienie patchpanela.
    Obok gniazd RJ45 zamontowane są gniazda 230V (czerwone z zabezpieczeniem), których uziemienie jest podłączone też do tej listwy uziemiającej.

Proszę o rady.

• #2 20 Maj 2015 15:19
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Uziemić masz tylko w jednym miejscu - najlepiej w szafie patchpanel.

Zasilasz tymi kablami prądowymi jakieś silniki, albo inny sprzęt przemysłowy ?
    Jeśli nie to z ekranowania może być więcej problemów niż pożytku.

• #3 20 Maj 2015 15:40
    patrykry
    Poziom 5  

z silników, to tylko siłowniki bramy. Zasilane też jest oświetlenie (jarzeniówki), sprzęt komputerowy, drukarki itp. Kable prądowe i skrętka miałyby być poprowadzone obok siebie, skrętka na 90% długości ma iść obok kabla prądowego, w niektórych miejscach ma się z nim krzyżować.

Chciałbym na tym wyciągać 1GB/s

• #4 20 Maj 2015 17:59
    jimasek
    Moderator - Sieci, Internet

Kupujesz patchpanel FTP na którym uziemia się skrętkę w czasie montażu (metalowe opaski w zestawie) a sam patchpanel uziemiasz do szafy. Od cała filozofia.

• Pomocny post
    #5 20 Maj 2015 22:19
    smario11
    Poziom 31  

Powinno uziemiac sie z dwoch stron. Jak zrobisz tylko na patchpanelu to jest ok. Caly syf ktory poleci z innych kabli zostanie usuniety ale jesli chodzi o zabezpieczenia przed wyladowaniami atmosferycznymi to z dwoch stron sie uziemia

Jesli nie ma tam maszyn przemyslowych z poborem po 20kW tylko zwykly biurowy to bym zrobil UTP.
    Jak bedziesz to robic to kable miedziane a nie CCA. Lepszy UTP miedziany niz FTP CCA

• #6 24 Maj 2015 17:11
    patrykry
    Poziom 5  

Dziękuję za odpowiedź. Sprawa wyjaśniona, kładziemy UTP. Może macie jakieś sprawdzone kable instalacyjne? W chwili obecnej interesująco wygląda okablowanie draka i molex.

• Pomocny post
    #7 24 Maj 2015 17:13
    jimasek

patrykry napisał:
    draka i molex.

Dodał bym jeszcze Madex.

• #8 20 Wrz 2017 06:56
    wojtek_n
    Poziom 9  

Witam
    Czy skrętkę FTP mam uziemić tylko w jednym miejscu (np. patchpanel w szafie)? Z drugiej strony (gniazdo, wtyk) mogą być nieekranowane, nieuziemione (ekran ucinam)?

A co zrobić w sytuacji jeżeli skrętka FTP idzie z szafy A (uziemiona na patchpanelu) do szafy B (czy tutaj też uziemiać na patchpanelu)? Ma to być zasilanie innej części budynku.

Pozdrawiam

• #9 20 Wrz 2017 17:38
    jimasek

wojtek_n napisał:
    Witam
    Czy skrętkę FTP mam uziemić tylko w jednym miejscu (np. patchpanel w szafie)? Z drugiej strony (gniazdo, wtyk) mogą być nieekranowane, nieuziemione (ekran ucinam)?

Skoro gniazdo jest nie ekranowane to nie podłączysz tam ekranu. Ucinasz ekran równo z izolacją. Oczywiście taka instalacja nie jest zgodna ze sztuką.

wojtek_n napisał:
    A co zrobić w sytuacji jeżeli skrętka FTP idzie z szafy A (uziemiona na patchpanelu) do szafy B (czy tutaj też uziemiać na patchpanelu)? Ma to być zasilanie innej części budynku.

Tak tutaj właściwie zarabiasz w pachpanelu FTP który powinien być uziemiony razem ze szafą.

• #10 21 Wrz 2017 07:31
    wojtek_n
    Poziom 9  

jimasek napisał:
    Tak tutaj właściwie zarabiasz w pachpanelu FTP który powinien być uziemiony razem ze szafą.

Uziemiam na dwóch końcach (w jednym i w drugim patchpanelu) czy tylko w jednym miejscu?
    Skrętka idzie z szafy do szafy (zasilanie innej części budynku).

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME