Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Amplituner Vs. Projektor, Laptop i dekoder TV

Krubin2611 01 Cze 2015 12:27 1620 11
  • #1 01 Cze 2015 12:27
    Krubin2611
    Poziom 7  

Witam,

Właśnie stoję przed zadaniem przerobienia, a właściwie utworzenia swojego kina domowego i… niestety mam wrażenie, że mnie to przerosło… Dodam na początku, że jestem totalnym laikiem w tych kwestiach, więc mogę napisac totalne bzdury ;)

Chodzi o to, że nie do końca wiem co i jak ze sobą spiąć żeby działało. Podobne tematy już są, ale nie znalazłem dokładnie takiego z różnymi kombinacjami jakie ja sobie wymyśliłem ;)

Mianowicie dysponuję (lub zamierzam kupić) sprzętem:
    • Laptop (MSI GT 780DXR) :
    Amplituner Vs. Projektor, Laptop i dekoder TV
    • Projektor Epson EH-TW5200:
    • Dekoder UPC Mediabox HD:
    • Głośniki 5.1 (planuje kupić Edifier S760D, lub jakieś inne tego typu)
    • Amplituner – temat totalnie otwarty

Obecnie mam laptopa ze zwykłymi, tanimi głośnikami 2.1 (podpięte jack 3.5 do laptopa) połączonego HDMI z projektorem, oraz dekoder UPC wpięty bezpośrednio (HDMI) w projektor (czyli dźwięk z TV idzie przez wbudowane głośniki projektora :/ ). Wiem, że jest to słabe i stąd całe to przedsięwzięcie.

Moja wymarzona opcja wygląda tak, że zależnie od potrzeb wybieram spośród opcji:
    1. Obraz z laptopa na laptopie + Dźwięk z Laptopa na głośnikach 5.1
    2. Obraz z laptopa na projektorze (opcja rozszerzona, lub klon) + Dźwięk z laptopa na głośnikach 5.1
    3. Obraz z UPC na projektorze + Dźwięk UPC na głośnikach 5.1

Więcej kombinacji chyba nie ma.

Czy to oznacza, że potrzebuję ampli z 3 HDMI i wszystko (laptop, dekoder i projektor) wpinam w niego za pomocą HDMI, dodatkowo głośniki pod ampli (jack-chinch)? Tylko nie wiem jak wtedy ampli będzie wiedział co skąd ma wejść/wyjść – np. że tym razem obraz z laptopa ma iść na projektor, a za chwilę już nie bo będę pracował na samym laptopie, a na projektor ma iść obraz z TV, albo nic?

Mam nadzieję, że strasznie nie zamieszałem i ktoś będzie w stanie mi wytłumaczyć co i jak, ewentualnie powie jakie są ograniczenia.

Dzięki wielkie za pomoc!

0 11
  • #2 01 Cze 2015 13:07
    matrixneo007
    Poziom 30  

Chyba tak z laptopa kabel hdmi do Projektor Epson EH-TW5200
    Dekoder UPC Mediabox HD kabel hdmi do Projektor Epson EH-TW5200
    Głośniki w laptopie podpięte.

0
  • Pomocny post
    #3 01 Cze 2015 13:09
    romeok01
    Poziom 35  

Dzisiejsze amplitunery posiadają wejścia HDMI i wyjście HDMI.

Na przykładzie Pionner VSX-329.

Komputer i dekoder UPC podłączasz do dowolnych wejść HDMI, a projektor kablem HDMI do wyjścia OUT.

Po przełączeniu odpowiedniego źródła sygnału w amplitunerze, będzie wyświetlany obraz z danego źródła na projektorze , a dźwięk odtwarzany przez amplituner.

Dużej filozofii nie ma 3 kable HDMI i tyle.

1
  • #4 01 Cze 2015 15:35
    Krubin2611
    Poziom 7  

Może dużej filozofii nie ma, ale nie znając się wolałem się upewnić co i jak zanim kupię dalsze elementy (bo głupio gdyby po zakupie się okazało, że czegoś się nie da ;) ).

Ale skoro sprawa wydaje się relatywnie prosta, to doradzicie może jakiś fajny amplituner, który sprawdziłby się w opisanej wyżej sytuacji? Coś w okolicach 1 tyś zł, chyba, że będą dobre przesłanki żeby ten budżet zwiększyć.

I ogólne pytanie, czy taki zestaw ma sens? Główne zastosowanie to filmy i gry + TV.

0
  • #5 01 Cze 2015 15:58
    romeok01
    Poziom 35  

To może Pioneer VSX- 424 -> Link

Specyfikacja -> Link

Ma moc 130W 6 ohm na kanał, więc będzie trzeba dobrać do niego kolumny.

0
  • #6 01 Cze 2015 16:18
    Krubin2611
    Poziom 7  

Mieści się w cenie, więc zaraz poczytam (chociaż nie znam się zbytnio, więc będę się skupiał na opiniach ;) )
    Rozumiem, że sugerujesz zbudowanie 5.1 z oddzielnych kolumn, a nie gotowy zestaw typu wspomniane Edifier S760D (lub w wersji tańszej logitech Z906)?

0
  • #7 01 Cze 2015 17:57
    romeok01
    Poziom 35  

To co chcesz, to są głośniki komputerowe, do których podłączysz praktycznie komputer wykonane z plastiku.

Proponuje udać się do jakiegoś salonu audio, gdzie będziesz mógł posłuchać zestawów, bo każdy ma inny gust, niż kupować w ciemno.

Ja akurat od lat korzystam z zestawów Pioneera i jestem zadowolony, może Tobie przypadnie do gustu Denon lub Yamaha.

0
  • #8 01 Cze 2015 19:45
    Krubin2611
    Poziom 7  

Jak napisałem jestem całkowitym laikiem w tych sprawach i samodzielne złożenie zestawu jest ponad moje umiejętności, więc tak, zgadza się - właśnie taki był mój pierwszy zamysł "głośniki do komputera, które dadzą fajne efekty przy grach i filmach na projektorze".

Później doszedł amplituner, ponieważ chyba poprawia jakość dźwięku (popraw mnie jeśli się mylę), a do tego pozwoli mi spiąć jeszcze dekoder UPC w jedną całość. Nie mam pojęcia czy to ma sens i czy takie głośniki mają racje bytu z amplitunerem - między innymi stąd ten post.

To cała historia... Jeśli jesteś w stanie pomóc mi złożeniu kina domowego pod filmy i gry, w rozsądnej cenie będę bardziej niż wdzięczny za pomoc :)

0
  • Pomocny post
    #9 02 Cze 2015 08:59
    romeok01
    Poziom 35  

Te zestawy komputerowe nadają się tylko do komputera i nie mają możliwości różnych ustawień dźwięku i dalszej rozbudowy.

Amplituner posiada dużo wejść i nadaje się do podłączenia różnych urządzeń, dźwięk z drewnianych kolumn na pewno będzie lepszy.

Ja akurat jestem przyzwyczajony do obsługi amplitunerów Pioneera, mój szwagier ma Yamahe i jak dla mnie to obsługa jest jakaś skomplikowana. Denona nie widziałem.

Z najniższych modeli Pioneera to jest VSX-329, to amplituner najtańszy, wyższe modele posiadają więcej funkcji i więcej ustawień dźwięku.

VSX-329 posiada wyjście na kanał 105 W przy 6 ohmach i trzeba by dobrać do niego jakiś zestaw kolumn.

Co do dobioru kolumn, to poszukaj salonu z sprzętem audio, aby sobie odsłuchać jak to gra, ważne, żeby miały 6 ohm i zalecaną moc wzmacniacza do 105 W.

Nie kupuj w ciemno kolumn tylko najpierw je odsłuchaj i wtedy kupuj.

0
  • #10 02 Cze 2015 10:13
    Krubin2611
    Poziom 7  

Ok. tak zrobię, w weekend ruszę się do jakiegoś salonu i rozeznam się.

A co myślisz o takim zestawie:
    Pioneer VSX-424-K + TAGA HARMONY TAV-606 + STx s250n = ok 2.5k zł?

Ewentualnie może inne części składowe:
    Ampli: Pioneer VSX 528
    Głośniki: Yamaha NS-50 + NS-P60
    Sub: YAMAHA YST-SW012, ewentualnie jeśli warto (bo koszt podskoczy do 3k) TAGA Harmony TSW-200?

Dzięki za pomoc! :)

0
  • Pomocny post
    #11 08 Cze 2015 20:46
    romeok01
    Poziom 35  

Dobrze dobrałeś głośniki, ale koniecznie zrób najpierw z nich odsłuch przy różnych źródłach dźwięku i wtedy dokonaj zakupu.

Ja kiedyś kupiłem rodzicom gotowy zestaw amplituner Pioneer i zestaw głośników Jamo w Mediamarkt, myślałem, że w takim sklepie dobrali to dobrze, ale ostatnio zrobiłem z nich odsłuch przy większej głośności i różnych źródłach dźwięku, to grają one tragicznie.

Lepiej zobacz jak one grają, żebyś później nie żałował zakupu.

0
  • #12 16 Mar 2018 11:23
    Krubin2611
    Poziom 7  

Temat mega wiekowy - wszystko ładnie podpięte od lat, a zapomniałem zamknąć ;)

0