Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Inne] Sterowanie silnikami DC 24V

04 Cze 2015 23:33 687 10
 • Poziom 2  
  Witam Serdecznie

  Mam taki mały problem.

  Jak zrobić sterowanie czterech silników elektrycznych prądu stałego 24V
  ale tak że 2 działają w tym samym momencie lub 2 inne działają w tym momencie lub wszystkie
  rozumiesz że np masz silnik 1 2 3 4
  i działa 1 2
  lub 3 4
  lub 1 2 3 4
  silniki 750W sztuka
  czyli razem 3000W
  czyli musi ten układ wytrzymywać jakieś 500A
  max
  bo z wyliczeń wychodzi że 125A na silnik przypada
  Ma to być jako układ napędowy do platformy ale bez układu skrętnego lecz z napędem gąsienicowym.
  Sterowanej radiem lub ręcznie z wnętrza.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 15  
  Jednym z prostszych sposobów będzie zrobienie mostka H do każdego silnika a sterowanie tym za pomocą RC nie powinno stanowić kłopotu.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 32  
  Wedlug mnie to okolo 30A na silnik a nie 125...
  Rozumiem, ze zasilanie juz masz gotowe, tak?
  Do tylu tez to ma jezdzic?

  Dzial to jeszcze bardziej pomyliles.
 • Poziom 33  
  Do każdego z silnika dajesz mostek H.
  Mostki będą sterowane przez układ kombinacyjny, który będzie otrzymać sygnał z odbiornika radiowego, pasuje żeby był 3 kanałowy dla tego sterowania co piszesz.
 • Poziom 2  
  No do tyłu też ma jeździć . A dział mogłem pomylić bo pisałem to późno w nocy (bynajmniej jak dla mnie) i pisze tu pierwszy raz. A ewentualnie jakieś schematy?? I myśle jeszcze nad rozwiazaniem zasilania awaryjnego. Bo ogólnie to będą 2 akumulatory po 12V i jeden 24V od ciągnika. Chyba że będzie trzeba zastosować silniki 1kW bo to musi mieć moc ok 0,5t*m/s . Czyli jest to dość kłopotliwe bo to musi być moc koło 5KM . Chyba że zrobić to bez zdalnego sterowania tylko na manualne.

  Dodano po 42 [sekundy]:

  A co do wyliczeń to się pomyliłem wychodzi z pomiaru 31,5A
 • Poziom 2  
  Plan zdalnego sterowania został anulowany . Szef stwierdził że to ma być proste na zasadzie czterech włączników że Wł1 jazda prosto Wł jazda lewo Wł3 jazda prawo Wł4 Jazda tył próbowałem to zrobić w EWB i nie wychodzi coś tak jak powinno zastanawiam się czy nie lepiej to zrobić na przekaźnikach takich 50A
 • Poziom 15  
  Oczywiście ze da rade na przekaźnikach lecz trzeba pamiętać o ich żywotności nie pamiętam dokładnie ale chyba kilka tysięcy cykli.

  Dodano po 49 [minuty]:

  Ale i tak proponuje zrobić to za pomocą prostej elektroniki żywotność wzrasta, koszty maleją
  [Inne] Sterowanie silnikami DC 24V .

  Dodano po 6 [minuty]:

  To jest uklad do jednego silnika.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Plan zdalnego sterowania został anulowany . Szef stwierdził że to ma być proste na zasadzie czterech włączników że Wł1 jazda prosto Wł jazda lewo Wł3 jazda prawo Wł4 Jazda tył próbowałem to zrobić w EWB i nie wychodzi coś tak jak powinno zastanawiam się czy nie lepiej to zrobić na przekaźnikach takich 50A

  Szef pewnie widzi że coś ci kiepsko idzie, jeśli jesli jeden wyłacznik ma załączać dwa wyjścia do układu wykonawczego (skręcanie) a drugi te dwa i jescze dwa inne (jazda na wprost) to potrzebujesz zrealizować funkcje OR, można na przekaźniku, można na diodach, można na tranzystorach, na bramkach, jak komu wygodnie.

  Co do uzycia przekaźników w obwodzie prądu stałego 24V 30A z indukcyjnością, to jest blisko parametrów jakie dają małe spawarki, przerwanie takiego pradu przekaźnikiem może nie być łatwiejszym rozwiązaniem.
 • Poziom 2  
  Kolego Jarku to nie Polska że trzeba wszystko na wczoraj robić i na sztukę aby było. To ma być zrobione idealnie że ma chodzić przez minimum 10 lat bez naprawy. Bo tak to wsadził bym pierwszy lepszy plc od logo. A to ma być zrobione mało skomplikowanie tak że nawet jak mnie się znudzi robota w firmie i zmienię na inną żeby mój następca mógł to też praktycznie bez planów naprawić. Przypominam że Niemcy to naród baranów rządzonych przez lwy.
 • Poziom 43  
  Cytat:
  Kolego Jarku to nie Polska że trzeba wszystko na wczoraj robić i na sztukę aby było.
  A takie właśnie sprawiałeś wrażenie.

  Cytat:
  To ma być zrobione idealnie że ma chodzić przez minimum 10 lat bez naprawy.

  To masz do wyboru przekaźniki które będą sie zuzywać za każdym cyklem włączenia/wyłączenia, ale są odporne na niewłaściwe traktowanie, albo tranzystory które mogą pracować niezawodnie i kilkadziesiąt lat, ale wystarczy drobny błąd konstrukcyjny żeby "odparowały" w kilka milisekund. Dodatkowo tranzystory dają mozliwość zrobienia zabezpieczenia przeciążeniowego, regulacji prędkości i softstartu (żeby uniknąć szarpania przy ruszaniu, które skutkuje również szybszym zużyciem mechaniki i elektryki ).
  Tranzystory są pod każdym względem lepsze, tylko ze nieumiejętnie uzyte padają jak muchy, żeby sie nauczyć trzeba trochę ich spalić :)
  Cytat:

  Bo tak to wsadził bym pierwszy lepszy plc od logo. A to ma być zrobione mało skomplikowanie tak że nawet jak mnie się znudzi robota w firmie i zmienię na inną żeby mój następca mógł to też praktycznie bez planów naprawić.
  Nie wiem czy widzisz że to sprzeczne wymagania, jeśli zrobisz to na poziomie wykorzystując mozliwości współczesnej techniki, to są bardzo duże szanse że twój następca nie podoła.
  Jeśli zrobisz to technologią z przed pół wieku to będzie sie psuło, ale twój następca powinien ogarnąć co i kiedy trzeba wymieniać.

  A co do logo i plc, dla elektronika realizacja prostych funkcji logicznych na diodach jest czymś co się samo narzuca, dla automatyka to czarna magia więc potrzebuje do tego logo choćby miał we nim tylko jedna bramkę OR zaimplementować.