Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ogniwo fotowoltaiczne 22V, 0,4A oraz bateria 12V, 7.2Ah - połączenie

kszawi 07 Cze 2015 15:29 675 8
  • #1 07 Cze 2015 15:29
    kszawi
    Poziom 2  

Witam,
    posiadam zestaw jak w temacie i chciałbym z tego zrobić powerbank do ładowania telefonów lub tabletów, może laptop ładowany ogniwem fotowoltaicznym zamierzam na wyjściu układu otrzymać +5Vmax. Póki co dowiedziałem się, że obniżenie napięcia baterii uzyskam stosując stabilizator napięcia natomiast chciałbym się dowiedzieć jak ładować bank ogniwem (czy sama dioda wystarczy?) i jak to połączyć razem? Widziałem gotowe sterowniki, ale myślę, że można łatwo samemu to zrobić, oczywiście mogę się mylić.

Pozdrawiam.

• #2 07 Cze 2015 17:10
    sztef
    Poziom 8  

A jaka to jest bateria? Akumulator chyba :D

• #3 07 Cze 2015 17:57
    kszawi
    Poziom 2  

Przepraszam, tak to akumulator :P załączam zdj. ze specyfiką. Czy można obniżyć napięcie z ogniwa(22V) na 12V tyle ile ma akumulator i całość sterować tranzystorem?

P.S. Dodam, że skończyłem technikum elektroniczne kilka lat temu więc podstawową i ogólną wiedzę mam, ale dawno nie miałem z tym styczności dlatego z góry przepraszam za tendencyjne pytania i głupie pytania.
    ---

Code:
    Czy można obniżyć napięcie z ogniwa(22V) na 12V tyle ile ma akumulator i całość sterować tranzystorem? 

chodzi o obniżenie również za pomocą jakiegoś stabilizatora nie mogę edytować przez 10min a wychodzę więc przepraszam za spam.

Scalono _P_

• Pomocny post
    #4 07 Cze 2015 18:16
    sztef
    Poziom 8  

Dla kwasowo ołowiowego akumulatora możesz ładować to prądem max 0,72 A, co potrwa 10 godzin. Poza tym musisz w jakiś sposób kontrolować, czy napięcie nie jest za wysokie na akumulatorze (nie wiesz, czy akurat był w 100% rozładowany). Porządne ładowarki mają kilka etapów pracy, co sprawia, że akumulator dłużej pożyje. Nie jestem pewny, jakim napięciem powinieneś ładować ten akumulator, ale jak sam widzisz tabliczka znamionowa wspomina o wyższych napięciach. Nie pracowałem nigdy z akumulatorami kwasowo ołowiowymi, więc nie wiem, czy na pewno pomogę.
    Jak już o stabilizatorach mowa, to do takiego projektu to raczej jakiś impulsowy – będą mniejsze straty.To już sam musisz sobie wybrać :)

• Pomocny post
    #5 07 Cze 2015 18:26
    misterbociek
    Poziom 21  

Ja bym polecił kupić:
    -Driver LED step-down. Będzie on zmniejszał napięcie i będzie stabilne natężenie prądu.
    -Układ na komparatorze który będzie rozłączał ogniwo po przeroszeniu chyba 14V na akumulatorze.

A tak na serio nic z tego raczej nie będzie. Ten akumulator będzie się ładował minimum 11 godzin.

• #6 08 Cze 2015 16:42
    kszawi
    Poziom 2  

Dziękuje za odpowiedź,
    podsumowując trzeba ogarnąć jakiś lepszy akumulator ten rzeczywiście lipny, ma ponad 10lat ^^

widziałem ładowarki z chin za 20-30zł, ale chciałbym samemu je robić. Jakich zagadnień powinienem poszukać?

• Pomocny post
    #7 08 Cze 2015 20:29
    sztef
    Poziom 8  

misterbociek ma rację

Ałć! z 10-letnim akumulatorem to raczej nic nie będzie...

Ja się bawiłem akumulatorami li-pol – bardzo dużo jest o tym w internecie, do nich można kupić ładowareczki w jednym układzie scalonym (dla Li-ion także, nie wiem, które aku lepsze). Układy mają jeszcze na przykład wewnętrzny stabilizator i sprawa staje się dziecinnie prosta! Dla jednej celi będzie coś takiego http://electropark.pl/drivery/2248-mcp73831t-ladowarka-li-pol-li-ion-sot23-5.html dla dwóch http://electropark.pl/drivery/4980-mcp73213-b6-ladowarka-2x-li-pol-li-ion-dfn10.html
    O lipolach i liionach jest w internecie na prawdę sporo...
    Do takich celów jak power banki właśnie te akumulatory się wykorzystuje. Możesz kupić gotowy pakiet, albo sobie zlutować dwa ogniwa (przy tym trzeba BARDZO uważać).

• #8 08 Cze 2015 22:24
    misterbociek
    Poziom 21  

sztef napisał:

yhy, ciekawe czy ty byś sobie poradził z obudową DFN10... Zastanów się co ty piszesz. Nawet nie wiesz czym się rożni LI-ion od LI-pol.

• #9 08 Cze 2015 22:53
    sztef
    Poziom 8  

Taak, z obudową przesadziłem, w sumie jest to robialne, ale w małym domowym warsztaciku to ciężko będzie :(

Wiem czym się te akumulatory różnią, tylko nie wiem, co by kszawi wolał.

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson