Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zewnętrzny czujnik dymu papierosowego

_MarSs_ 08 Jun 2015 20:53 4179 8
Optex
    _MarSs_
    Level 16  
    Witam wszystkich,
    przeczytałem kilkadziesiąt tematów o czujnikach i jestem już praktycznie przekonany, że się nie da, ale zapytam, bo to dla mnie ważne.

Irytuje mnie sąsiad z dołu palący papierosy na balkonie, a dym jakoś złośliwie zawsze zaciąga do mojego mieszkania.
    Nie chcę nikomu utrudniać życia, a wyłącznie automatycznie zamknąć swoje okno na czas palenia.
    Serwo zamykające okno to dla mnie nie problem - mam to już od lat połączone z automatyką przewietrzania mieszkania (czujniki wilgotności i temperatury + serwa na 2 oknach).

Problem w detektorze dymu. Jest na rynku masa taniej chińszczyzny i drogich procesorowych, sęk w tym, że wszyscy piszą, że do zadziałania potrzebny jest gęsty dym, a to na dworze nie występuje.

Tak na logikę, to czujnik jonizacyjny mógłby być OK, ale może jacyś fachowcy mają konkretne propozycje.
    Układ wykonawczy sobie zrobię jak tylko będzie cokolwiek, buzer, led, NC, NO... Jak trzeba dorobię reset, timer i co tam jeszcze będzie trzeba, grunt to informacja, że sąsiad zaczął palić...
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
  • Optex
    _MarSs_
    Level 16  
    Temat już przerabiałem, tak chronologicznie to już było:
    1. przycisk "dzwonkowy" ale było mało skuteczne, bo "zapominał" nacisnąć;
    2. czujka pir, ale sąsiadka podejrzewała, że ją podglądam, a poza tym było albo za dużo błędnych detekcji (sąsiadka niepaląca, a sprzątająca, podlewająca, itp.., firanka powiewająca, pies ...) lub po zmniejszeniu czułości brak detekcji sąsiada;
    3. detektor ultradźwiękowy "sąsiad podchodzi do barierki", ale jak deszcz choćby kropi, to sąsiad nie podchodzi, a poza tym miałem wrażenie, jakby pies więcej szczekał od tego (może złudne, ale jednak) poza tym podobnie jak w 2. sąsiadka też wyzwalała za często - w pogodne dni, to dosłownie więcej było zamknięte niż otwarte.

W sumie, to nie chcę ich męczyć, bo to starsi ludzie i jako sąsiedzi całkiem w porządku poza paleniem. Nie imprezują, nie grilują, zwracają uwagę na obcych. Mieszkałem już w gorszych miejscach (ze względu na pracę, to moje 4 mieszkanie w ciągu 16 lat) i gdyby nie ten smród papierosów, to byłoby super...
    jarek_lnx
    Level 43  
    Spróbował bym z czujnikami Taguchi Gas Sensors, stabilność mają nie najlepszą, ale są tanie, na tej zasadzie działają domowe czujniki metanu lub czadu, a produkuje się również czujniki zanieczyszczenia powietrza które reagują na wiele gazów.

Przykładowo TGS2600 w dokumentacji piszą że może wykrywać dym tytoniowy na podstawie tlenku węgla, choć można tym wykrywać stężenia CO rzędu kilku części na milion, to nie powiem ci jaką to będzie miało czułość na dym tytoniowy, trzeba by próbować.
    artur s
    Level 24  
    A może jakaś technika ważąca? Waga sąsiada i sąsiadki są raczej różne, a zdecydowanie inne od wagi psa. I raczej to na deszcz nie będzie reagowało. Jakaś mata lub coś podobnego. Innym rozwiązaniem mogło by być wykrywanie temperatury papierosa, bo jest zdecydowanie wyższa od temperatury człowieka, psa i elementów nagrzanych przez słońce.
    _MarSs_
    Level 16  
    xury wrote:
    Kolego jarek_lnx zauważ, że to teren otwarty czyli balkon. Żaden czujnik dymu się nie sprawdzi. Sytuacja patowa niestety.

Tego się obawiałem. :cry:

artur s wrote:
    A może jakaś technika ważąca?

O to nawet nie śmiałbym pytać o pozwolenie na zainstalowanie na ich balkonie.
    No i trzeba pamiętać, że nie chcę się przed nimi afiszować i ośmieszać z wymyślnymi urządzeniami... oni po prostu nie rozumieją, że mi, mojej żonie i dziecku to przeszkadza. Dziadek w ogóle już chyba nie czuje zapachów, a babka przez lata tak przywykła, że jej to naturalnie nie przeszkadza.

Jestem przekonany, że takie urządzenia istnieją, bo przecież istnieją detektory narkotyków, materiałów wybuchowych po dosłownie śladowych ilościach, ale pewnie to bardzo, bardzo drogie...

Tak nawiasem, to byłem kiedyś w Kopenhadze i w trakcie zwiedzania wszedłem do Christiany i następnego dnia na lotnisku zadziałał na mnie detektor narkotyków!!! A miałem tylko te same buty i spodnie! Na szczęście na kontroli osobistej okazało się, że nic nie mam i zdążyłem na samolot, ale emocje były :-)
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Kolego jarek_lnx zauważ, że to teren otwarty czyli balkon. Żaden czujnik dymu się nie sprawdzi. Sytuacja patowa niestety.

Do okna się dostaje i ludziom śmierdzi, więc da sie wykryć, pytanie tylko jak bardzo czuły musi być, a jeśli wiatr wieje i dym nie leci w kierunku okna to czujnik nic nie wykryje, ale wtedy problemu nie ma.

Quote:
    Jestem przekonany, że takie urządzenia istnieją, bo przecież istnieją detektory narkotyków, materiałów wybuchowych po dosłownie śladowych ilościach, ale pewnie to bardzo, bardzo drogie...
    Takie urządzenie (IMS) to w zasadzie rozwinięcie idei jonizacyjnego czujnika dymu, tylko że czujnik dymu wykrywa wszystko jak leci, a IMS rozdziela substancje i ruch jonów jest sterowany, z opisu wygląda to na dosyć skomplikowane. ale jakby nieco przerobić jonizacyjny czujnik gazów to może dało by się zrobić coś podobnego, ale to chyba nie dla początkujących.
    _MarSs_
    Level 16  
    Kupiłem tani jonizacyjny i .... nic nie wykrywa. Dopiero jak np. w toalecie się zapali to tak, ale na wolnym powietrzu stężenie nigdy nie osiągnie poziomu zadziałania.
    W związku z tym temat do zamknięcia.
pcbway logo