Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość?

16 Cze 2015 15:17 4788 7
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Czy ma ktoś z Was jakieś doświadczenia z takim modułem BT ponoć odpowiednikiem HC-05/06?:

Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość? Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość? Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość?

Pojawiły się na Aliexpress za 2$, czyli o jakieś 30% taniej niż HC-05.
    Sprzedają go także Ci bardziej zaufani sprzedawcy, ale nie odpowiadają na maile z prośbą o dokumentację.

Cytat:
    Wireless Bluetooth RF Transceiver Module serial RS232 TTL replace HC-05/HC-06 SG133-SZ

Description:

characteristics :
    Bluetooth V2.1-3.0+EDR
    Bluetooth class 2
    Built-in PCB radio antenna
    Support UART interface
    3.3V power supply

Application field:
    Bluetooth headsets, handheld devices, POS systems
    Bluetooth mouse, Bluetooth keyboard, Bluetooth remote control toys
    Bluetooth joystick, bluetooth game controller
    Digital cameras, camcorders, fax machines, printers Bluetooth
    Transportation, underground location, alarm
    A personal digital assistant
    Government streetlight energy-saving equipment
    Interactive television programming voting equipment
    Bluetooth cash registers
    USB Bluetooth adapter, Bluetooth serial devices
    Wireless LED Display System
    Computers and peripherals, smart home
    Bluetooth GPS receiver, Bluetooth Cordless Phone
    Bluetooth Car, automotive testing equipment
    Wireless instrumentation
    Wireless industrial control, wireless data collection
    Bluetooth wireless barcode scanner
    Building automation, security, wireless monitoring and control room equipment, access control systems
    Bluetooth wireless RS232/485 interface

Physical characteristics:
    Operating Frequency Band
    2.4GHz-2.48GHz unlicensed ISM band
    Bluetooth Specification
    V2.1+EDR
    Output Power Class
    Class 2
    Operating Voltage
    3.3V
    Host Interface
    UART
    Dimension
    27mm(L)x13mm(W)x2mm(H)

Electrical characteristics:
    Absolute Maximum Ratings
    Rating Min Max
    Storage temperature -40° +150°
    Supply voltage:VBAT -0.4V 5.6V
    Other terminal voltages VSS-0.4V VDD+0.4V
    Recommended Operating Conditions
    Operating Condition Min Max
    Operating temperature range -40° +150°
    Guaranteed RF performance range(a) -40° +150°
    Supply voltage:VBAT 2.2V 4.2V(b)
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 18  
    Nie wiem, czy to taka nowość, chyba gdzieś już je widywałem. Zdjęcie małe i niewyraźne, nie widać oznaczenia układu, ale wygląda na Beken BK3231. Układ tak tajny, że nawet producent nie przyznaje się do jego istnienia ;) a w dokumentacji można wyczytać, że jest to " Bluetooth HID SoC".
    Takie moduły można spotkać między innymi w chińskich interfejsach OBD2. Co do zgodności z HC-05 to nie wiem jak jest, a ci sprzedawcy to często nie mają pojęcia czym handlują. Możliwe że ktoś tam zrobił firmware zgodne z HC-0x. Podobny moduł (na BK3231) BCM70 ma całkiem inne komendy:
    Cytat:
    NO Command Notes
    1 %S:CMDSET:n$ Enter command set mode
    2 %N:xxxx,,,$ Modification of the Bluetooth name
    3 %P:XXXX$, Modify the module pairing password
    4 %B:X ,Y$, Modify the baud rate, parity bit
    5 %D:XyXyXyXyXyXy$, Modification of the Bluetooth MAC address code
    6 %R:RST$, Restore factory value
    7 %G:GET $, Read the current configuration
    8 %O:Pxx,Y$, The output state is set to IO
    9 %I:Pxx$, Reads the specified IO state

Moderowany przez dondu:

Dodałem załącznik

• Sklep ECSYSTEM
    Nowość w tym sensie, że pierwszy raz na niego trafiłem szukając najtańszego HC-05 wcześniej nigdy na posortowanych ceną wykazach go nie było.
    Brak dokumentacji to jest oczywisty problem, ale zamówię sprawdzę tę zgodność z HC-05 empirycznie - 1$ zawsze coś, tym bardziej, że to 30% ceny HC-05.
  • Poziom 22  
    Co nowego jak w temacie tego modułu? Czy udało się to uruchomić?
    Też mnie zainteresował ze względu na cenę.
    Przesyłka dotarła szybko, ale jeszcze nie miałem czasu przetestować. Z wyglądu OK, a komentarze na Aliexpress są pozytywne i potwierdzają poprawne działanie.

slx napisał:
    ... ale wygląda na Beken BK3231.

Potwierdzam, a dokładnie to:

Beken
    BK3231
    CG5161C
  • Poziom 5  
    Podepnę się jeżeli można pod topic, bo widzę, że kolega używa/ł tego modułu, ja wyprułem go z modułu odb2 zbędnego i tak się nim bawię, wszystko działa, ale jakoś nie mogę się dostać do trybu AT. W HC-05 trzeba było podać high na jeden z pinów, w HC-06 jak nie był połączony z żadnym urządzeniem typu telefon to nasłuchiwał na komendy AT. A tutaj jest ciemność :) nie reaguje na żadne komendy. Proszę o małą podpowiedź :) Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość? Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość?

Układ to bk3231 cg5036f

Jak widać po podpięciu się pod TX RX modułu adapterem usb/ttl i połączeniu terminalem z baud rate 38400 8n1 no flow controll widać transmisję, z aplikacji na telefonie po sparowaniu wysyłam string i widzę go na wyjściach. Widać raporty statusu modułu itd. ale nie chce przyjąć żadnej ze znanych mi składni do zmiany parametrów typu Nazwa czy pin czy baud rate.

Podejrzewam, że trzeba podać jakiś stan wysoki/niski na któryś z pinów ale bez dokumentacji to dość pokręcony problem.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich,
    Podzielę się moimi dokonaniami z BK3231. Jakiś czas temu zbudowałem przejściówkę do interfejsu Opel Scanner v65 na tym układzie. Działa czasami. Interfejs wysyła swoje przy inicjalizacji, jednak po przejściu przez adapter z BK3231 nie wygląda to jak po przejściu przez FT232 (poprawna komunikacja). Pojawiają się dodatkowe znaki <0>. W momencie korzystania z terminala z ręki/pliku zawsze wraca to, co nadałem poprawnie. Tak, ustawiałem parametry komunikacji. Kiedy jednak wysyła interfejs Scannera dzieje się coś takiego na linii:
    Moduł Bluetooth zgodny z HC-05 za 2$ - jakaś nowość?
    Akapit 1. Z użyciem adaptera na BK3231.
    Akapit 2. Przez FT232 (poprawna).
    Akapit 3. Przechwycona komunikacja do portu programem Device Monitoring Studio, gdzieś na poziomie aplikacja-sterownik portu COM.
    Z braku czasu nie wnikałem głębiej, ale nie ufam do końca temu chińskiemu klonowi.

PS. Jak ktoś ma jakiś pomysł to burza mózgów mile widziana. Może odkopię temat.