Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Referat o świetlówce - znalazlem ale mam pytania

30 Maj 2005 11:54 1708 12
 • Poziom 25  
  Witam

  Zbieram informacje o świetlówkach na poczatek mam pytanie do tego tekstu : http://www.wynalazki.mt.com.pl/wyn/swietlowka.html
  W dalszej czesci jest napisane zamiast swietlówka to jarzeniówka ,
  przeciez to chyba nie jest to samo ?
  Na koncu jest napisane że swietlowki staly sie popularne dlatego ze wymagają znacznie mniejsze napiecie niz żarówki , przeciez swietlowke tez sie podłacza do 230 V ?

  dzieki za pomoc i pozdrawiam
 • Poziom 21  
  Świetlówka przy zapłonie potrzebuje ok. 700V ale pracuje przy ok 120V dlatego, że jest połączona szeregowo z dławikiem. Natmiast zaczęto ją stosować dlatego, że jest wydajniejsza od źródeł światła żarowych. Jeżeli chcesz to mogę Ci przesłać opracowanie na temat świetlówek bo opracowanie na stronie do której podałeś linka jest "mizerne"
 • Poziom 20  
  Gdybyś mógł wyślij mi ten artykuł na maila
  dgaleza(malpa)interia.pl
 • Pomocny dla użytkowników
  Jarzeniówka to nazwa potoczna ale niepoprawna.

  Wszystkie lampy wyładowcze wymagają ograniczenia prądu w obwodzie (np. dławikiem), bo ich rezystancja maleje ze wzrostem prądu. Przy braku ograniczenia lampa uległa by zniszczeniu.
 • Poziom 27  
  http://www.lighting.pl/vademecu/swietlowki.htm - tu masz rozbudowany referat o świetlówkach. Na tej stronie są jeszcze teksty o żarówkach, sodówkach, rtęciówkach, metalohalogenach itd. Tu masz jeszcze uzupełnienie o świetlówkach T5 -czyli takich cienkich: http://www.lighting.pl/vademecu/swietlowki_T5.htm
 • Poziom 25  
  pavulon- będe wdzięczny za opracowanie
  mój mail : krzysiekdmc(malpa)interia.pl


  Świetlówka przy zapłonie potrzebuje ok. 700V ale pracuje przy ok 120V dlatego, że jest połączona szeregowo z dławikiem- zgadza się wyczytałem to w jednym opracowaniu tylko nigdzie nie moge znaleźć i nie moge sie nadziwić że proste urządzenie jak dławik (kawałek drutu i rdzeń magnetyczny) może obniżać albo podwyższać napięcie zależnie od rezystancji żarnika w lampie . ( pózno jest nie wiem czy dobrze zrozumiałem :P
  Jeszcze mam pytanie ,czasami w lampach ze świetlówkami stosuje się "kondensator do kompensacji mocy biernej "

  To chodzi może o utrzymywanie napięcia na tym samym poziomie
  przy niewielkim jego spadku w sieci.... ?
  Co to dokładnie oznacza ?

  dzieki za odpowiedzi
 • Pomocny dla użytkowników
  700V to powstaje w skutek przepięcia gdy zapłonnik rozewrze styki.
  Jak lampa się zapali to bocznikuje zapłonnik, który ma wtedy zbyt małe napięcie by świecić i grzać bimetal.
  W tej fazie pracy dławik jest po prostu opornikiem indukcyjnym (Z=2πfL).
 • Poziom 11  
  Potrzeba kompensacji mocy biernej przy pomocy kondensatora ma miejsce w przypadku urządzeń o charakterze indukcyjnym, przyłączonych do sieci zasilającej napięcia przemiennego (silniki, dławiki, itp. urządzenia o dużej indukcyjności). Nie wdając się w szczegóły, chodzi o to aby te urządzenia nie wpływały na pracę sieci zasilającej. Kondensatory, które są elementami o charakterze pojemnościowym, włączone w obwód zasilający korygują przesunięcie fazowe prądu względem napięcia przeciwnie do elementów indukcyjnych, dzięki czemu taka np. świetlówka nie wpływa negatywnie na sieć, z której jest zasilana. Na zakończenie pragnę zaznaczyć, że problem dotyczy nie pojedyńczej świetlówki, a tysięcy świetlówek jakie są zasilane z sieci, a sam kondensator jest też elementem przeciwdziałającym zakłóceniom powodowanym przez świetlówki.
  astar
 • Poziom 21  
  astar - o co Ci chodzi ?? Dławiki w świetlówkach raczej nie kompensują wiele, ponad 50% odbiorników energii elektrycznej w polsce to silniki, które pobierają moc bierną indukcyjną więc logika i prawa elektrotechniki wskazują na to, że energetyka stara się kompensować to kondensatorami, a nie jak napisałeś (wydaje mi się że o to Ci chodziło) dławikami w świetlówkach.
 • Poziom 20  
  Kondensaor stosuje się przy PARZE świetlówek.
  I ma na celu zminijszyć migotanie światła.
  Pojedyńcza świetlówka świeci 100 x na sek (2x w czasie jednego cyklu) .
  Jeżeli świecenie drugiej świetlówki jest przesunięte, to w czasie kiedy pierwsza świetlówka gaśnie, druga sie zapala co zmniejsza efekt migotania.

  Oczywiście lokalne poprawienie współczynnika mocy zawsze jest mile widziane (tysiac świetlówek z dławikami - tysiac kondensatorów).
 • Poziom 21  
  Tak przy okazji migotania świetlówek - w pomieszczeniu ze słabą świetlówką (jedną) i ścianami słabo obijającymi świetło można zaobserwować ciekawe złudzenia optyczne.
 • Poziom 25  
  Nie bardzo jeszcze rozumiem co to jest "przesuniecie fazowe" ?
 • Poziom 20  
  [quote="krzysieg"]Nie bardzo jeszcze rozumiem co to jest "przesuniecie fazowe" ?[/quote]

  Pojęcie dotyczy przebiegów okresowych.
  W tym konkretnym przypadku świetlówki to tak skrócie:

  Idealne napięcie sieciowe ma kształt sinusoidy o wartości szcytowej ok 310V .
  Czas trwania pełnego cyklu to 20 msek.
  Jeżeli do gniazdka podłaczymy rezystor to prąd płynacy przez niego ma dokładnie taki sam kształt jak napiecie. Mówimy, ze jest zgodny w fazie.
  Jeżeli jednak podłączymy np kondensator, to prąd płynacy przez kondensator ma kształt cosinusoidy, z trygonomertrii widomo że jest to sinusoida przesunięta o 90 stopni (lub o Π/2 ) . Dla obciążeń złożonych z rezstancji , pojemności i indukcyjności napięciia i prądy mają kształt przebiegu harmonicznego (przypadek szczególny sin i cos) ale są przesunięte w fazie (w różnych miejscach o różne wartości) względem oryginalnego przebiegu (źródła zasilanjącego).