Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Połączenie paneli w celu ładowania aku 12V

12 Lip 2015 21:17 1215 7
  • Poziom 8  
    Witam.
    Szukam (ale chwilowo bezskutecznie) informacji jak podłączyć cztery panele (paneliki) które kupiłem niedawno w lidlu jako lampy słoneczne na solar....
    Mianowicie: każda lampa posiada w sobie trzy akumulatorki 1,2V czyli jak mam cztery takie to daje mi to 14,4V.
    Więc pomyślałem sobie, że w jakiś sposób (mam pewne przemyślenia ale nie wiem czy dobre) połączę te cztery panele to na wakacyjnym wyjeździe będę mógł połączyć to jakoś w całość i ładować na odludziu akumulator samochodowy, żeby wiadomo mieć do różnych urządzeń zasilanie.
    Pytanie czy dobrze myślę z tym planem i dopatrzyłem na allegro jakichś regulatorów. Do tego chyba przy mostkowaniu trzeba by było zainstalować diodę co by się napięcie nie cofało.
    Proszę o jakieś podpowiedzi i ew. nakierunkowanie na odpowiednie dobre pomysły w tej materii
    Pzdr
  • Poziom 21  
    Do ładowania aku samochodowego to zdecydowanie za mała moc tych panelików.

pzdr Nix
  • Poziom 34  
    Sprawdź, jaki prąd jesteś w stanie uzyskać z tych paneli w pełnym słońcu. Jak dostaniesz 20-30mA to będzie super, wystarczy do zaświecenia 3 białych LEDów i to małej mocy. Jeżeli takie masz zapotrzebowanie energii to śmiało montuj ,,elektrownię"
  • Poziom 43  
    Łączysz normalnie ( jak baterie) minus do plusa....:)
    Niestety nie myśl nawet o ładowaniu akumulatora samochodowego, do tego celu potrzebujesz panel o mocy mimimum 120 W czyli np. coś takiego: http://www.modernhome.pl/product-pol-2118-Zes...arny-o-mocy-160W-na-przyczepe-kempingowa.html

Teoretycznie do ładowania akumulatora 12V 55 Ah wystarczy moc 70W ale panel o tej mocy wyprodukuje dostateczną ilość energii tylko przy pełnym nasłonecznieniu, nawet lekkie zachmurzenie powoduje znaczny spadek mocy.
    Zobacz tu: http://solaris18.blogspot.com/2010/02/moc-ogniw-fotowoltaicznych-w-pochmurny.html
  • Poziom 8  
    Faktycznie to te całe paneliki są małe, ale będę na wyjedzie tydzień i aku zasilać ma lampkę 8W wieczorem i za dnia raz po raz pompkę prysznica turystycznego. Mój aku jest duży 72Ah i coś koło 640-680 i przed wyjazdem go doładuję zwyczajnie prostownikiem, ale jak już mam te paneliki to jak mają leżeć w domu to może będę miał z nich choć deka pożytku i niech coś ładują.
    W instrukcji jest tak: ogniwo amorficzne, 8x8 cm maks. 5,4V maks.70mA.
    To kończąc: wystarczy zmostkować panele plus z plusem i minusy z minusami czy inna konfiguracja? Co do tego ew. dodatkowo?
  • Poziom 43  
    klinas napisał:
    mam te paneliki to jak mają leżeć w domu to może będę miał z nich choć deka pożytku i niech coś ładują
    Nie "deka pożytku" a najwyżej kilka miligramów :cry:
    klinas napisał:
    ogniwo amorficzne, 8x8 cm maks. 5,4V maks.70mA
    Czy wiesz, że prąd samorozładowania akumulatora samochodowego wynosi 10-30 mA? Realnie doładowałbyś go prądem niewiele większym niż 40 mA.
    klinas napisał:
    Mój aku jest duży 72Ah
    Aby go naładować potrzebowałbyś ok. 1800 godzin czyli ok. 150 dni słonecznych. Wcześniej wrócisz z wakacji. :D
    klinas napisał:
    wystarczy zmostkować panele plus z plusem i minusy z minusami czy inna konfiguracja?
    Jeżeli chcesz zwiększyć napięcie łączysz szeregowo (minus do plusa), jeżeli chcesz zwiększyć prąd łączysz równolegle (plus z plusem), masz to ładnie narysowane w linku o 160W zestawie solarnym.
  • Poziom 8  
    Ok. To poniekąd się wygłupiłem z braku podstawowej wiedzy. Czyli rozumiem, że potrzebowałbym ze sto albo więcej takich panelików. Więc pozostane przy oświetlenia oryginalnie jak w założeniu.
    Pzdr
  • Poziom 43  
    Tak jak pisałem mimimum to 120 W, moc jednego twojego panelu to w przybliżeniu 0,38W, potrzebujesz 316 sztuk :cry: