Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przestrojenie radia Śnieżnik r 502

01 Cze 2005 22:17 7677 15
  • Poziom 23  
    Witam wszystkich na forum.
    Szukam opisu przestrojenia ww. radia. Szukałem na forum, ale niestety nie znalazłem tego co potrzebuje (tylko szczątkowe informacje)
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Nic dziwnego, że Q-mac nie mógł tego znależć, skoro tam jest napisane - Snierznik a i wyżej widzę jakiś Zasprzak
  • Poziom 20  
    W głowicy UKF musisz dokonać następujących zmian:
    C1 i C2 27pF zamień na 15pF
    c7 24pF zamień na 16pF(jeśli był zamontowany trymer to 5,6pF)
    C20 16pF usuń
    C22 10pF zamien na 3,3pF
    po dokonaniu tych zmian musisz jeszcze ustawić pasmo rozciągając lub ściskając zwoje cewki l3 a potem czułość za pomocą cewki L2.Pamiętaj o sprawdzeniu napięci warikapowego na kołku K4 powinno byc 3,4-25V.
  • Poziom 15  
    Witam
    Odświeżam temat - mam problem z przestrojeniem tego radia. Zastosowałem się do schematu z Elektrody, zgodnie z opisem pozmieniałem kondensatory ale nie mogłem uzyskać pokrycia całego UKF-u. Zastosowałem więc wariant 2 z trymerami. Efekt nadal ten sam - jak złapę dół zakresu to brakuje na górze i odwrotnie. Nie dysponuję wobuloskopem, radio stroję w/g innego odbiornika. Napięcie na kołku K4 sprawdzałem przed próbą przestrojenia i było OK. Mam pytanie o kondensator C18 zaznaczony na schemacie jako do zmiany / usunięcia a nie wykazany w tabelce z elementami do wymiany - czy to jest przyczyną tych problemów a jeśli nie to czego się czepić ?
  • Specjalista od sprzętów RTV
    C18 zostaw w spokoju, odwiń jeden zwój w heterodynie - pasmo powinno się zwęzić.
  • Poziom 8  
    Ja również ostatnio staram się "dopieścić" przestrojenie tego modelu na tip-top.

Generalnie udało mi się to zrobić w kwestii heterodyny nawet bez odwijania cewki.
    Problemem jedynym jaki pozostał jest niska czułość odbioru, iż nawet radio pewnego
    ojca z Torunia odbiera zaszumione mimo iż wali 60kW...

Pytanie moje jest o obwody wejściowe... Otóż w tym ogólno chodzącym po forum
    opisie kondensatory w nim należy wymienić na 15-tki, spotkałem zaś jeszcze
    schemat mówiący by zamienić je na 8,2p...

Czy to może coś polepszyć w kwestii czułości czy też może powinienem coś innego
    pokombinować? Np. dodać rdzeń do cewki wejściowego?

Ew. można by się może pokusić o przerobienie tej cewki na 1:1 i wyciągnąć
    wejście koncentrycznie... wszak kto dziś ma płaski kabel 300ohm...:P
  • Poziom 35  
    Stara, solidna robota.
    Mój Śnieżnik "wjechał" w górne pasmo bez problemu. Jedynie musiałem dociągnąć w górę heterodynę - myślałem już o wycięciu zwoju ale wystarczyło "rozdeptanie" cewki na płycie.
    Obwód wejściowy jest strojony płasko i - o ile nie jest uszkodzony kondensator - to jego wpływ na czułość jest bardziej "kosmetyczny". Przyczyny utraty czułości trzeba by szukać na wyjściu wzmacniacza w.cz. - cewka L2.
    O przeróbce wejścia na koncentryk też kiedyś pomyślałem ale stwierdziłem, że więcej popsuję niż zyskam. Niby można dołożyć symetryzator na zewnątrz ale radio świetnie mi gra na kawałku drutu jako antena :D
  • Spec od sprzętu Unitra
    andk1eltd napisał:
    O przeróbce wejścia na koncentryk też kiedyś pomyślałem ale stwierdziłem, że więcej popsuję niż zyskam
    A co tam niby trzeba za przeróbki?
    Przecież podłączysz tak:
    Przestrojenie radia Śnieżnik r 502
  • Poziom 9  
    Witam,
    Przepraszam za odkop, ale nie chcę zakładać podobnego tematu.
    Postanowiłem przywrócić to klasyczne radio do życia i przestroić głowicę UKF, jednak mimo zastosowania się do przedstawionych tutaj porad nie uzyskałem oczekiwanego rezultatu.
    Chciałem zmienić ułożenie zwojów cewek L2 i L3 jednak nie wiem na jakim zakresie fal to robić. Na wybranym zakresie fal U, radio w ogóle nie reaguje na kręcenie pokrętłem, wydaje jednakowy dźwięk. Na zakresie D, łapie kilka stacji, ale zagranicznych. Rozciąganie bądź ściskanie zwojów cewek, nie powoduje żadnych zmian.
    Napięcie na kołku K4 wynosi 13,4V więc wydaje się być w normie.
    Radio stało od kilku lat nieużywane, przed przestrojeniem odbierało Polskie Radio kanał 1, czy coś jeszcze - nie wiem. Nie sprawdziłem.
    Czy strojenie powinno się przeprowadzać z anteną czy bez ? Jeśli tak to co można zastosować zamiast niej ?
    Czy ściskaniu cewek wykruszyło się coś, czym były oblane na płytce. Nie wiem co to jest, żółty kolor, dość kruche. Czy brak tej substancji między zwojami może być przyczyną mojego problemu ?

Dziękuje za odpowiedzi,
  • Poziom 26  
    Te cewki odpowiadają za UKF więc stroisz na zakresie U.
    Długość anteny/ kabla nie powinna przekraczać jednego metra, na krótszym przewodzie łatwiej jest ustawić wysoką czułość, ja tak przestrajałem zodiaka i odbiera czysto nawet z palca.
    Cewki były zalane woskiem, aby nie doszło do samoczynnego kręcenia i w efekcie rozstrojenia odbiornika.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za informacje.
    Podłączyłem ok 80cm kawałek drutu i radio zaczęło odbierać. Zmieniłem odległości zwojów cewki L3 i L2 i teraz bez problemu mogę złapać kilka polskich stacji radiowych. Czy na tym powinienem zakończyć przestrajanie ? Nie wiem czy mogę tym radiem łapać całe pasmo gdyż nie mam żadnych przyrządów pomiarowych. Próbowałem stroić wg innego odbiornika ale niewiele udało mi się uzyskać gdyż jeśli już złapię tą samą stacje na obydwu odbiornikach to nie wiem czy łapią tę samą częstotliwość.
  • Poziom 26  
    Osiągnięcie całego pasma jest osiągalne nawet bez przyrządów pomiarowych.
    Ja stroiłem tak, że z początku i końca pasma zostawiłem sobie po około 0,5 mHz wolnego zakresu.
    Najlepiej jest stroić do stacji znajdujących się na krańcach zakresu, wtedy mniej więcej orientujesz się jaka jest częstotliwość na skali, potem tylko ściskać zakres aż do osiągnięcia zadowalającego efektu.

Jeżeli jesteś zorientowany i "ogarniasz" to ta instrukcja może ci pomóc.
    Instrukcja

PAMIĘTAJ: Wszystkie prace wykonuj z głową, nie kręć "na pałę" bo można pogorszyć, a wtedy przywrócenie poprzednich parametrów może się nie udać.

Powodzenia ;).
  • Poziom 9  
    Dzięki za instrukcję i wskazówki.
    Ostatecznie jednak wpadłem na pomysł aby wykorzystać transmiter FM do strojenia. Ustawiłem na nim częstotliwość 87,5MHz i puściłem sobie jakiś utwór z Pendrive'a i ruszałem cewką szukając tego kawałka. Analogicznie postąpiłem na drugim krańcu pasma. W ten sposób udało mi się osiągnąć przedział 87,5 - 108 MHz.
    Teraz mam jeszcze pytanie co powinno się regulować cewką L2 ? Wiem że czułość, ale nie bardzo rozumiem skąd mam wiedzieć że jest ona ustawiona prawidłowo, po czym to poznać ?
  • Poziom 20  
    Temat pewnie nieaktualny, ale masz tam wskaźnik na 3 diodach LED. Kręcić na maksimum wskazań 3 diod.