Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Canon Powershot SX60 - czy warto kupić, awaryjność.

15 Sie 2015 12:43 2007 7
  • Poziom 14  
    Witam

Przymierzam się do kupna aparatu, mój wybór padł na Canon Powershot SX60.
    Czy warto kupić ten megazoom, chodzi mi głównie o mankamenty jak i awaryjność sprzętu.

Pozdrawiam wszystkich i z góry dziękuję za podpowiedzi.
  • Poziom 24  
    Czy potrzebujesz megazooma? Jeśli tak, w jakim celu?

Pytam bo jeśli mega zbliżenie nie jest potrzebne lub się nie sprawdzi do fotografowania tego co chcesz.... To wydawanie aż ok 1600zł na kompakt wielkości lustrzanki jest dziś pozbawione sensu.

Alternatywa którą kupisz w podobnej cenie, czyli tzw bezlusterkowce zmiotą go jakością obrazu a kupisz w podobnej cenie aparat + obiektyw ale bez aż takiego zooma. Potrzebowałbyś drugi i zmieniać.

A zoom brzmi ładnie tylko z nazwy. Utrzymanie z ręki nawet 10x to już sztuka i to w dobrych warunkach.

Jeśli jednak megazoom jest Ci niezbędny bo np fotografukesz ptaki i chcesz mieć uniwersalny aparat do wszystkiego z jednym umiwersalnym obiektywem to ten aparat w swojej klasie jest bardzo dobrym wyborem. W testach jest bardzo chwalony i polecany.

Awaryjność? Ta jest podobna niezależnie od marki.
  • Poziom 14  
    Kupując lustrzankę a zastanawiałem się nad tym,
    aby uzyskać taki zoom potrzebowałbym dodatkowej walizki na obiektyw, oprócz body.
    A i lustrzanka z dolnej półki plus 2 obiektywy 18-55 i 70-300 to koszt grubo ponad 3000 tys.
    Dla mnie liczą się szczegóły, będę fotografował krajobrazy, przyrodę, samoloty, zjawiska przyrody, jak również zdjęcia w trybie makro.

Próbowałem ten model z ręki w sklepie i na zewnątrz myślę że ze zdjęciami z ręki nie będzie problemu, tylko przy pełnym zbliżeniu na ekranie lcd obraz wygląda na ostrzejszy niż po zrobieniu zdjęcia nie wiem czy to kwestia ustawień ?

Interesują mnie też zdjęcia timelapse a ten aparat daje takie możliwości tylko kwestia zasilania.

Chodzi mi głównie o to czy akurat ten model długo mi posłuży i nie posiada jakichś ukrytych wad fabrycznych.
  • Poziom 26  
    Duże ogniskowe w takim sprzęcie uzyskasz tylko kosztem jakości zdjęcia, duże zaszumienie to norma, praw fizyki/optyki nie przeskoczysz.
    To że lustrzanka z wielką powierzchnia matrycy i jasnym obiektywem kosztuje tyle kasy nie jest wymysłem marketingowców.

W tym canonie masz matryce 1/2,3" czyli maleństwo i upakowano tam aż 16mpix, obiektyw w opisie f/3.4-6.5 jak policzysz ekwiwalent jak się nie mylę x5,6 to uzyskasz tragiczna ciemność.

Szukaj czegoś przynajmniej na matrycy 1" lub 4/3 czy nawet APS-C gdzie w tym ostatnim masz przelicznik x1,5-1,6

Jeśli jesteś zdecydowany jednak na ten aparat to oglądnij zdjęcia i przekonaj się czy to chcesz uzyskać za taką kwotę.

Lustrzanka amatorska np nikon D3200+nikkor 55-300VR to 1900zł.
  • Poziom 14  
    Ok wielkość matrycy rozumiem , 1/2.3 cala to się liczy powierzchnia czy przekątna,
    Załóżmy że robię zdjęcie jakiegoś nieruchomego obiektu np wieży gsm z odległości 1 km aparatem canon sx60 i lustrzanką z obiektywem 70-300 mm w max rozdzielczościach.

To samo robimy zsamolotem. na wysokości przelotowej.

Zgrywam na komputer powiększam zdjęcia , wktórym przypadku będzie widać większe szczegóły.

Najchętniej poprosiłbym kogoś ktoś zrobiłtaką próbę.

Oczywiście że szumy będą oraz zdaje sobie sprawe że zdjęcia w pierwszym przypadku będą ciemniejsze.

Jednagrze czy będą możliwej jakości żeby móc z nich odczytać szczegóły.

A jakie propozycje z matrycą APS-C w kwestii megazomów przynajmniej 50 x
  • Poziom 26  
    Zrobiłem przed chwilą kilka zdjęć z ręki nikon D7000 + Tamron 70-300 VC, pod chmurką czyli nie tak złe warunki i już masz czasy, które są na granicy wydajności stabilizacji, oczywiście ze statywu wyjdzie lepiej ale nie o to chodzi.
    Lepszy obiektyw za kilka tysięcy też da ostrość świetną ale to już sprzęt dla profesjonalistów.

f/5.6 1/80s ISO100
    http://i.imgur.com/KC2VuFX.jpg
    crop 1:1 odległość 1000m

f/5.6 1/60s ISO100
    http://i.imgur.com/NUtj7bC.jpg
    crop 1:1 odległość 40m

( galeria )

Teraz pomyśl jakie efekty da ci malutka matryca i tak duży zoom jak w tym canonie co wybrałeś.
    Aha i jeszcze odnośnie rozdzielczości, obiektywy zoom w cenie do 2-3 tysięcy najczęściej oferują rozdzielczość maksymalnie do 14mpix, takie tańsze przeciętnie 7-9mpix, więc czy masz matryce 14 czy 24 nie gra roli.

Najlepiej jak masz możliwość przetestuj aparat.
  • Poziom 24  
    camel napisał:
    A jakie propozycje z matrycą APS-C w kwestii megazomów przynajmniej 50 x

Z takim zoomem śledzenie obiektu innego jak nieruchomy jest niemal niewykonalne bo stabilizacja nie pomoże i jedyna gwarancja sukcesu to bardzo dobre światło i czasy przysłon w stylu 1/500, 1/1000 lub krótsze. Wtedy OK.

A co do mojej sugestii: za tę kasę kupiłbym albo prostą lustrzankę albo jakiś samsung nx, sony nex, olympus pen ew panasonic tego standardu. Z jednym obiektywem spokojnie kupisz za cenę zaawansowanego kompakta.

A potem ew. jak nie masz na razie forsy to bym kupił jakiś stary teleobiektyw m42 i przykręcił przez przejściówkę. Ostrość ustawiana ręcznie ale do tych przykładów co opisałeś to wystarczy. Coś takiego:
    http://www.canon-board.info/pierwsza-pomoc-aw...lemy-56/adapter-m42-na-canon-eos-1100d-97277/

Jedyny problem taki, że wtedy z puli wypada Nikon bo tam niełatwo jest zamontować obiektyw m42.

Ale oczywiście uniwersalność kompakta też ma swoje plusy i jeśli to dla Ciebie ważne to rozumiem i nie będę się upierał. Wtedy sugerowałbym nie iść w marketingową walkę na megazoomy tylko ustalić jaki jest najmniejszy zoom który akceptujesz. Wg mnie to tak 10x to spokojnie starczy, zwłaszcza jeśli będzie miał większą matrycę.
  • Poziom 14  
    Jestem trochę niezdecydowany jednak co do zakupu tego kompaktu canona.

A lustrzanka np nikon D3200 czy do niej mogę dopasować obiektywy z gwintem m42.
    i w jakiej cenie mogę kupić teleobiektyw załóżmy 600 mm,
    ewentualnie jakiś używany sprzęt do nauki.
    Rzeczywiście matryca w tym kompakcie jest malutka.