Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć

piotrthm 29 Aug 2015 16:39 3108 15
    piotrthm
    Level 10  
    Głośników nie da się załączyć, pilot w 100% sprawny (przy innym zestawie działa), zasilacz też sprawny - za mostkiem prostowniczym 19V.

Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki oraz umieszczenie schematu płyty głównej. (szukałem na forum schematu to znalazłem tylko schemat pilota do tego modelu).

Pozdrawiam
    dzimi
    Moderator
    Po za tymi 19V są inne napięcia zasilające? Końcówki mocy zasilone? Przedwzmacniacze?
    piotrthm
    Level 10  
    Napięć na końcówkach mocy nie sprawdzałem. Zestaw w ogóle się nie złącza, dioda w pilocie nawet nie święci, więc skoro się nie złącza to wątpie że będzie napięcie na końcówkach. Nie posiada schematu więc nie wiem gdzie jakie napięcie powinno być. Jutro wejdę w notę kalatogową końcówek i sprawdze napięcia.
    piotrthm
    Level 10  
    Napięcia zasilające na końcówkach (TDA 8947) na 3 i 16 pinie względem GND to 20V, a na układzie M51132L napięcia nie ma.
    piotrthm
    Level 10  
    Podrzuci ktoś schemat, ewentualnie pomoże w zlokalizowaniu usterki? ;)
    dzimi
    Moderator
    Cz y +5V z pilota załącza zasilanie na płycie głównej?
    piotrthm
    Level 10  
    Do pilota nie dochodzi żadne napięcie i w tym jest problem.
    dzimi
    Moderator
    Otwórz głośnik do którego dochodzi przewód z pilota. Poszukaj zasilania +5V na pilot o cofaj się po ścieżkach. Możliwe że w ogóle nie ma tego +5V na zasilaczu. Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć tego napięcia zapodaj zdjęcia płytki. Wspólnie coś poradzimy.
    piotrthm
    Level 10  
    Przepraszam za długą nieobecność. Niestety nie mogę znaleźć 5V na płytce. Jeśli ktoś posiada schemat tych głośników to ponawiam prośbę o podzielenie się schematem.

Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć
    dzimi
    Moderator
    Cóż, zdjęcie które zamieściłeś nie pokazuje układów zasilania - a tym samym ciężko cokolwiek dalej radzić.
    piotrthm
    Level 10  
    Problem właściwie tkwi ze znalezieniem układu który stabilizuje napięcie na 5V. Na płytce nie wiedzę typowych układów stabilizujących. Jest mostek prostowniczy kondensatory filtrujące a następnie napięcie za mostkiem rozchodzi się na płytkę. Na płytce jest 6 wzmacniaczy operacyjnych MC4558CN oraz jeden 4556AD.
  • Helpful post
    dzimi
    Moderator
    dzimi wrote:
    Na płytce nie wiedzę typowych układów stabilizujący
    - bo typowy ukłąd może być zbudowany na diodzie zenera+tranzystor, więc musisz troszkę popatrzeć dokładniej na płycie oraz pomiary, pomiary.
    piotrthm
    Level 10  
    Jak tylko będę miał chwile czasu to się dokładnie przyjrzę i poszukam zenerek. Tranzystory i diody sprawdziłem w pierwszej kolejności, jednak diody sprawdzałem tylko w kierunku przewodzenia. Aby odnaleźć zenerki będę musiał wylutować diody, bo oznaczenia nie sa widoczne. Dziękuję za pomoc, jak będę wiedział coś więcej to napisze na forum.
    piotrthm
    Level 10  
    Sprawa wygląda tak, że ścieżka z której powinno wychodzić +5V wychodzi z 4 pinu układu M51132 . Łączy się jeszcze przy nim z dwoma kondensatorami. Żadne napięcia nie dochodzą to tego układu.
    piotrthm
    Level 10  
    Tak, chodzi o ten układ. Po sprawdzeniu przejść w pilocie, styk który powinien dawać napięcie 5v na pilot laczy się wlasnie tylko z tym układem. Jest to bardzo dla mnie dziwne.. Na schemacie pilota znalezionym na elektrodzie również wynika, ze wlasnie na ten pin powinno wychodzić 5v, a jest on tylko połączony z ww układem.. Przy układzie laczy się również z kondensatorami, ale kondensatory nie przepuszcza składowej stałej.

Dodano po 1 [minuty]:

Jeśli z drugiej strony włącznika w pilocie przychodziło by napięcie, to LED cały czas by się świecił.