Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć

piotrthm 29 Aug 2015 16:39 3108 15
 • #1
  piotrthm
  Level 10  
  Głośników nie da się załączyć, pilot w 100% sprawny (przy innym zestawie działa), zasilacz też sprawny - za mostkiem prostowniczym 19V.

  Proszę o pomoc w zdiagnozowaniu usterki oraz umieszczenie schematu płyty głównej. (szukałem na forum schematu to znalazłem tylko schemat pilota do tego modelu).

  Pozdrawiam
 • #2
  dzimi
  Moderator
  Po za tymi 19V są inne napięcia zasilające? Końcówki mocy zasilone? Przedwzmacniacze?
 • #3
  piotrthm
  Level 10  
  Napięć na końcówkach mocy nie sprawdzałem. Zestaw w ogóle się nie złącza, dioda w pilocie nawet nie święci, więc skoro się nie złącza to wątpie że będzie napięcie na końcówkach. Nie posiada schematu więc nie wiem gdzie jakie napięcie powinno być. Jutro wejdę w notę kalatogową końcówek i sprawdze napięcia.
 • #4
  piotrthm
  Level 10  
  Napięcia zasilające na końcówkach (TDA 8947) na 3 i 16 pinie względem GND to 20V, a na układzie M51132L napięcia nie ma.
 • #5
  piotrthm
  Level 10  
  Podrzuci ktoś schemat, ewentualnie pomoże w zlokalizowaniu usterki? ;)
 • #6
  dzimi
  Moderator
  Cz y +5V z pilota załącza zasilanie na płycie głównej?
 • #7
  piotrthm
  Level 10  
  Do pilota nie dochodzi żadne napięcie i w tym jest problem.
 • #8
  dzimi
  Moderator
  Otwórz głośnik do którego dochodzi przewód z pilota. Poszukaj zasilania +5V na pilot o cofaj się po ścieżkach. Możliwe że w ogóle nie ma tego +5V na zasilaczu. Jeśli nie jesteś w stanie odnaleźć tego napięcia zapodaj zdjęcia płytki. Wspólnie coś poradzimy.
 • #9
  piotrthm
  Level 10  
  Przepraszam za długą nieobecność. Niestety nie mogę znaleźć 5V na płytce. Jeśli ktoś posiada schemat tych głośników to ponawiam prośbę o podzielenie się schematem.

  Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć Creative Inspire T6060 - Nie da się załączyć
 • #10
  dzimi
  Moderator
  Cóż, zdjęcie które zamieściłeś nie pokazuje układów zasilania - a tym samym ciężko cokolwiek dalej radzić.
 • #11
  piotrthm
  Level 10  
  Problem właściwie tkwi ze znalezieniem układu który stabilizuje napięcie na 5V. Na płytce nie wiedzę typowych układów stabilizujących. Jest mostek prostowniczy kondensatory filtrujące a następnie napięcie za mostkiem rozchodzi się na płytkę. Na płytce jest 6 wzmacniaczy operacyjnych MC4558CN oraz jeden 4556AD.
 • Helpful post
  #12
  dzimi
  Moderator
  dzimi wrote:
  Na płytce nie wiedzę typowych układów stabilizujący
  - bo typowy ukłąd może być zbudowany na diodzie zenera+tranzystor, więc musisz troszkę popatrzeć dokładniej na płycie oraz pomiary, pomiary.
 • #13
  piotrthm
  Level 10  
  Jak tylko będę miał chwile czasu to się dokładnie przyjrzę i poszukam zenerek. Tranzystory i diody sprawdziłem w pierwszej kolejności, jednak diody sprawdzałem tylko w kierunku przewodzenia. Aby odnaleźć zenerki będę musiał wylutować diody, bo oznaczenia nie sa widoczne. Dziękuję za pomoc, jak będę wiedział coś więcej to napisze na forum.
 • #14
  piotrthm
  Level 10  
  Sprawa wygląda tak, że ścieżka z której powinno wychodzić +5V wychodzi z 4 pinu układu M51132 . Łączy się jeszcze przy nim z dwoma kondensatorami. Żadne napięcia nie dochodzą to tego układu.
 • #16
  piotrthm
  Level 10  
  Tak, chodzi o ten układ. Po sprawdzeniu przejść w pilocie, styk który powinien dawać napięcie 5v na pilot laczy się wlasnie tylko z tym układem. Jest to bardzo dla mnie dziwne.. Na schemacie pilota znalezionym na elektrodzie również wynika, ze wlasnie na ten pin powinno wychodzić 5v, a jest on tylko połączony z ww układem.. Przy układzie laczy się również z kondensatorami, ale kondensatory nie przepuszcza składowej stałej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Jeśli z drugiej strony włącznika w pilocie przychodziło by napięcie, to LED cały czas by się świecił.