Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

igła do dozowania pasty lutowniczej - jaka średnica?

xntxnt 31 Sie 2015 09:49 1545 4
  • #1 31 Sie 2015 09:49
    xntxnt
    Poziom 14  

Chciałbym popróbować z SMD (obudowy SO, QFP i złącza, bez BGA). Jakiej średnicy powinna być igła, żeby dało się przeciskać pastę ze strzykawki? Będę działał bez żadnego dyspensera - fabryczna strzykawka z tłoczkiem.

Każda pasta ma podobną gęstość czy są różnice? Biorę pod uwagę Koki albo Microprint.

Jaka średnica? Widziałem od 0,2mm do 2mm. Duża niby lepsza, ale chyba spada precyzja dozowania i szybciej zaschnie, prawda? Ewentualnie zamiast średnicy, poproszę kolor obsadki (bo to chyba jest standaryzowane).

A w ogóle, to plastikowa czy metalowa? Jest jakaś różnica w użytkowaniu?
    Z góry dzięki za poradę.

0 4
  • ambtechnic
  • #2 31 Sie 2015 10:23
    markovip
    Poziom 34  

Witam,
    W BGA nie używa się pasty lutowniczej.

Im grubsza igła tym łatwiej. 2-3mm będzie wystarczająco. Precyzja zależy od zdolności manualnych Kolegi i od wprawy.

Pozdrawiam

0
  • ambtechnic
  • #3 31 Sie 2015 12:30
    xntxnt
    Poziom 14  

markovip napisał:
    W BGA nie używa się pasty lutowniczej.
    Na jutubie spokojnie się znajdzie jak stawiają kulki z pasty :) . Ale tak czy siak - nie biorę się za BGA. Okazyjnie coś dla siebie bym dłubnął.

Cytat:
    Im grubsza igła tym łatwiej. 2-3mm będzie wystarczająco. Precyzja zależy od zdolności manualnych Kolegi i od wprawy.
    Wiadomo.
    Może źle pytanie zadałem... Miałem na myśli: przez jaką najcieńszą igłą, pasta wyjdzie precyzyjnie i bez nadmiernego stękania z mojej strony? :)
    2-3mm, to dość spora "rura".

Żaden problem kupić 10 różnych na eksperymenty, tylko pasty deko kosztują. - Zatkam igłę i pójdzie do kosza z drogą zawartością. Dam za dużą - będzie stawiać wielkie boby, to też pójdzie do wymiany i pasta ze środka na marne. Także: jakich igieł używacie?

0
  • #4 31 Sie 2015 13:34
    markovip
    Poziom 34  

Właśnie plusem dużej igły jest to, że nie tak łatwo wysycha i łatwiej jest wypłynąć. Ilość wyciśniętej pasty nie zależy od grubości igły (oczywiście w pewnym zakresie), bo solder pad i tak ma co najmniej 2mm. No chyba że mówimy o 0402.

Osobiście polecam zakupienie pakietu i próbowanie. Z tą utratą to proszę nie przesadzać, tak wiele się nie mieści, są igły 1cm długości.

0
  • #5 22 Lis 2015 23:54
    cooltygrysek
    Warunkowo odblokowany

markovip BGA bez pasty nie zrobisz. Dobra pasta to minimum mastech. Zależy do jakich stopów cyny. Pasty maja różna gęstość zależy do czego potrzebujemy.Są pasty które trzeba zmywać specjalnymi środkami a są takie które same odparują. Dobrą pastę poznasz podczas lutowania. Ma mało oparów, nie dymi i nie zostawia śladów. I co najważniejsze nie spieka się.

0