Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ogrzewanie podłogowe rozdzielacz velta, pompa grundfos alpha 2

02 Sep 2015 22:55 2850 3
  • Level 2  
    Witam jak na zdjęciach z podłogi wychodzą dwie rury miedź 28, są to rury po rozłączonym i zdemontowanym kominku z płaszczem, kominka nie ma ale w zamian chce zmienić ogrzewanie w kuchni i salonie na podłogowe, kuchnia około 23 metry, salon 16, mam taki rozdzielacz, ma cztery sekcje, dwie myślałem zatkać a dwie rozdzielić na salon i na kuchnię, tylko czy zawór trzy/czterodrożny jest potrzebny, rury 28 wpięte są w stalowe 1 1/4, stare grzejniki usunąłem z obiegu starego ogrzewania, jest to parter, ogrzewanie normalne ma jeszcze piętro do obgonienia po grzejnikach, czy pompa ze zdjęcia jest wydajna, może ktoś by zapodał jakiś prosty schemat, tego co mam, pytam bo kupić jest prosto ale wykorzystał bym swoje rzeczy chętnie
  • Helpful post
    Level 24  
    Z rur od kominka można tak samo podłączyć kaloryfer jak i rozdzielacz ogrzewania podłogowego.
    Piszesz, że rury kominka są wpięte w pion rur grzewczych ogrzewania. Jeśli tak, to nie ma problemu.
    Twój rozdzielacz jak najbardziej możesz wykorzystać.

Na szybko wkleję to:

ogrzewanie podłogowe rozdzielacz velta, pompa grundfos alpha 2

(...) brakuje na schemacie zbiornika przelewowego i innych szczegułów. Ale idea podłogówki zostaje.

Nie można pętli ogrzewania podłogowego wpiąć bezpośrednio w instalację grzewczą, ponieważ podłogówka wymaga regulacji temp. czynnika na zasilaniu. Po to właśnie dokłada się zawór do "mieszania" czynnika.
    Ja pokazałem zwykły zawór termostatyczny z kapilarą. Tak samo może być zawór mieszający 3-drożny.

Zapodałeś pompę, która ma elektroniczną regulację (w zależności od oporów instalacji). Do ogrzewania podłogowego samoczynna "adaptacja" pompy jest nie wskazana. Pompa ma pracować ze stałą, zadaną mocą.
    Zdaje się, że Grundfoss ma możliwość wyłączenia adaptacji i pracy ze stałymi parametrami...

Radzę też przy podłączeniu pętli ogrzewania podłogowego do rozdzielacza zamontować zawór do dławienia przepływu. Idealnym było by też dać przypływomierz, ale ty masz tylko dwie pętle, więc regulacja przy rozruchu instalacji nie będzie trudna.
  • Level 2  
    No właśnie, po rozmowach tu i tam, dokładnie tak samo mi poradzono, zawór zwrotny ma byc na powrocie z tego obiegu a pompa na zasilaniu wraz z zaworem trójdrogowym termostatycznym? Czy zawór zwrotny trzba dać w dwóch w obiegach? Czy wystarczy na tym od podłogówki? Jeszcze ostatnie pytanie, mój rozdzielacz ma 4 sekcje, pomieszczenia są dwa, czy robic na jednej sekcji te pomieszczenia czy np w kuchni 23m2 zrobic dwa a pokój 16 m2 jedną, hodzi mi o lepsze rozłożenie ciepła. Pompę ze zdjęcia w takim razie założę w instalacji grzejnikowej a tą z grzejników na 1 biegu puszczę w podłogę

Dodano po 51 [sekundy]:

No właśnie, po rozmowach tu i tam, dokładnie tak samo mi poradzono, zawór zwrotny ma byc na powrocie z tego obiegu a pompa na zasilaniu wraz z zaworem trójdrogowym termostatycznym? Czy zawór zwrotny trzba dać w dwóch w obiegach? Czy wystarczy na tym od podłogówki? Jeszcze ostatnie pytanie, mój rozdzielacz ma 4 sekcje, pomieszczenia są dwa, czy robic na jednej sekcji te pomieszczenia czy np w kuchni 23m2 zrobic dwa a pokój 16 m2 jedną, hodzi mi o lepsze rozłożenie ciepła. Pompę ze zdjęcia w takim razie założę w instalacji grzejnikowej a tą z grzejników na 1 biegu puszczę w podłogę
  • Level 2  
    pytanie dodatkowe, czy taki schemat instalacji jest dobry czy zawory 4drogowe i 3 drogowe są dobrze podłączone i czy spełnią swoją funkcję, chodzi mi o takie rozwiązanie w którym c.w.u. będzie miała wysoką temperature- jak kocioł (czy tak się robi), dom i podłoga zaworami regulowaną ogrzewanie podłogowe rozdzielacz velta, pompa grundfos alpha 2
    dodam że podłoga grzana w dwóch pomieszczeniach w jednym sekcja ma 80 metrów pexa, w drugim dwie sekcje, 20 i 60 metrów, kocioł jest z nadmuchem, dwie pompy chcę podłączyć pod jeden sterownik