Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szafka na pilota, czy będzie to działać :)

xmarv1987 08 Wrz 2015 17:19 555 0
    xmarv1987
    Poziom 2  
    Witam. Zabieram się do budowana szafki otwieranej za pomocą silnika elektrycznego 12v sterowanej z pilota. Ale zanim zakupię części chciałbym się poradzić czy będzie to działać tak jak myślę. Do budowy chcę użyć gotowych elementów jak np. sterownika zamka centralnego. Chciałbym aby działało to podobnie jak zamek centralny w samochodzie, że po kliknięciu jednego guzika na pilocie od zamka centralnego silnik elektryczny otwierałby szafkę, tyle, że otwierałby tak długo, aż szafka natrafi na wyłącznik krańcowy, który odłączy zasilanie od silnika a następnie po kliknięciu w drugi przycisk zamykania na pilocie, silnik zamykałby szafkę do momentu natrafienia na drugi wyłącznik krańcowy. Myślałem aby użyć do tego przekaźnika bistabilnego ale nie wiem jakiego lub dwa przekaźniki, jeden mały bistabilny i drugi samochodowy 12v 40A ? Przekaźnik bistabilny włączałby przekaźnik samochodowy który podałby napięcie na silnik tak długo, aż krańcówka nie odłączyłaby napięcia od przekaźnika bistabilnego. Chciałem użyć takich elementów:

Zasilacz modułowy do ledów 12v 150w 12,5A
    Sterownik zamka centralnego (np. car protect bx10)
    Przekaźnik bistabilny ????
    Przekaźnik samochodowy 12v 40A
    Silnik elektryczny 12v z wycieraczek samochodowych lub od wkrętarki akumulatorowej 12v,
    2x wyłącznik krańcowy

Szafka będzie otwierana za pomocą podnośnika śrubowego tak, że nie będzie potrzebna duża siła do jej otwierania i zamykania.
    Nie wiem czy da się to zrobić tak jak myślę i ile oraz jakich przekaźników użyć, chciałbym też aby cały układ nie był zbyt skomplikowany. :)

Proszę o poradę :) pozdrawiam.