Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy 42BHH52-150A skacze jak szalony

SamiJa 11 Paź 2015 10:18 492 3
  • #1 11 Paź 2015 10:18
    SamiJa
    Poziom 10  

Nie krzyczy i nie piszczy, ale skacze jeden krok i spowrotem, podpięty pod arduino do włączonej drukarki. Zamiast obracać silnikiem robi skoki. Podpięty przewodami zgodnie z opisem. Jest to sterownik z rampsa 1.4, nie wiem jak ten problem rozwiązać na tym sterowniku?

Link

0 3
  • #3 11 Paź 2015 11:35
    tomek_602
    Poziom 21  

Pomiędzy Arduino, a silnikiem coś tam jeszcze musi być i (zakładając, ze sam silnik jest sprawny) w tym czymś szukałbym przyczyny.
    Widzę 4 przewody, więc zakładam, że silnik jest zasilany z dwóch mostków H, a w taki razie najbardziej prawdopodobne przyczyny to:
    1. Brak zasilania jednego mostka.
    2. Niewłaściwa kolejność zmiany stanu na porcie dającym sygnały do przełączania mostków.
    3. Brak przełączania dolnych lub górnych tranzystorów w jednym z mostków (np. brak podciągnięcia napięcia sterującego górną gałęzią mostka).
    4. Jeszcze jakieś inne błędy montażowe w ukladzie sterującym.

Sprawdź oscyloskopem przebiegi sterujące mostkami i ich kolejność.
    Jak nie masz oscyloskopu, to podłącz ledy, ustaw ustaw jakąś małą częstotliwość (np. około 1 Hz) i patrz co się dziej.

0
  • #4 11 Paź 2015 12:42
    SamiJa
    Poziom 10  

Udało się rozwiązać problem, okazało się iż przewody biegunowo były na cewkach odwrotnie podpięta, poprawiłem to i silnik zaczął kręcić się poprawnie. Aktualnie robię próbny wydruk. Mam nadzieję iż wymiana silnika na ekstruderze rozwiąże problem z podawaniem filamentu.

0