Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie oświetlenie stanowiska do naprawy komputerów/eletroniki?

theded 25 Oct 2015 17:57 1290 9
lampy.pl
 • #1
  theded
  Level 14  
  W firmie mam biurko, które służy do naprawy komputerów i elektroniki. Raczej totalnej drobnicy nie robię, ale chciałbym aby było widno. Obecnie miałem lampkę nabiurkową z świetlówką G23 11W. Ratowało mnie światło dzienne (duże okno balkonowe, niemal na całą ścianę) ale po budowie zadaszenia jest po prostu ciemno.

  Biurko ma długosć 1,5m, czasem robię 2-3 kompy jednocześnie albo coś lutuję. Lampka oczywiście zostaje, ale chciałbym jakieś konkretne górne światło. Myślałem nad oprawą i jedną lub dwoma świetlówkami T8 z ciepłym światłem. Nie wiem czy to dobry pomysł. Najpierw chciałem kupić jedną aby zobaczyć czy z dwoma nie będzie za widno. Z drugiej strony czytam, że warto mieć dwie, które "mrugają" naprzemiennie, ale mam tylko 2 fazy więc nie wiem czy to się uda. Nie chciałbym, żeby za długo się wzbudzały i "bzyczały" (te w szkołach to jakaś tragedia). Planuję też włączać ją kilka-kilknanaście razy dziennie. Wysokość pomieszczenia to 2,5m. Co radzicie?
 • lampy.pl
 • #2
  supchem
  Level 21  
  Zastosuj oprawę świetlówkową z 2 rurami. Te nowe oprawy mają wbudowany kondensator eliminujący efekt stroboskopowy nawet przy zasilaniu z jednej fazy. Poza tym ten efekt bardziej ma znaczenie przy oświetleniu np tokarek itp. bo tam są wirujące części, które w migającym świetle mogą wydawać się nieruchome lub wirujące wolniej. Jeśli chodzi o buczenie to trzeba kupić świetlówkę ze statecznikiem elektronicznym i nie będzie tego problemu. Nie wiem czy w ogóle jeszcze się robi oprawy świetlówkowe z tradycyjnym statecznikiem w postaci rdzenia z uzwojeniem.
 • #3
  karolark
  Level 42  
  Sprawa gustu ale ja sobie nie wyobrażam stanowiska bez oświetlenia żarowego.
 • lampy.pl
 • #4
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Ja jak kolega powyżej, wymień tą lampkę na żarową plus te świetlówki. Docenisz to po latach.
 • #5
  theded
  Level 14  
  W sumie lampka już trochę sfatygowana. A doradzicie jakiś solidny model lampy, którą przykręcę do blatu. Musi być dosyć wysoka. Muszę ją kupić online, bo w mojej wsi to zerowy wybór.
  Jaka moc żarówki? 40/60W? Domyślam się, że to zależy od preferencji ale pewnie macie jakieś woje typy.
 • #6
  Maciej Raniś
  Level 17  
  A może jakiś metalohalogen małej mocy, powiedzmy 35W do 70W - zależy jak wysoko ma być. Współczynnik oddawania barw mają zwykle >90%, skuteczność świetlna porównywalna do LED, z elektronicznym statecznikiem nie ma mowy o migotaniu.

  Nie ma takich lamp, są lampy metalohalogenkowe. //kozi966
 • #7
  theded
  Level 14  
  Sufit jest 2,5m od ziemi, biurko 80cm wysokości. Gdzieś czytałem że to może być za dużo.
 • #8
  Krzysztof Reszka
  Moderator of Electrical engineering
  Maciej Raniś wrote:
  metalohalogen małej mocy, powiedzmy 35W do 70W

  Ciekawe czy latem będzie nasz kolega chwalił tą lampę.
 • #9
  ciasteczkowypotwor
  Level 41  
  Ja używałem lampy metalohalogenkowej. Wersji 830 i 865 70W. Przy zawieszeniu na wysokości 80-100cm na biurkiem, skierowana w dół, jedna lampa - jasno bardzo, ale nie da się pracować ze względu na odbicia i cienie. Obrócona w sufit zdecydowanie lepiej. Zamieniłem to na świetlówki T5 2x28W w rastrowej oprawie, zdecydowanie przyjemniej, bo nie razi, a oświetla równomiernie całą szerokość biurka. Następnie wstawiłem LED 840, około 70W, takie paski na PCB kupione w TME., trochę ciemniej jak z metalohalognekowej lampy, trochę jaśniej jak ze świetlówki.

  Konkluzja
  Myślę, o powrocie do świetlówki 2x28W 840 i dodatkowo LED, lub 4x28W 840. Najprzyjemniejsze światło czy to w barwie 830 czy 840 miała świetlówka. Metalohalognekowa lampa była jasna, ale trochę męczyła wzrok - czyżby ultrafiolet?
  LED natomiast pomimo użycia całkiem niezłych diod, o barwie 840, moim zdaniem nie ma Ra większego jak 80. Światło jest trochę trupie.
 • #10
  theded
  Level 14  
  Dziękuję za rady, kupiłem wg Waszych opinii. Pozdrawiam.