Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie biura. - Słabe oświetlenie, duży pobór mocy.

09 Kwi 2014 15:44 6678 15
  • Poziom 10  
    Witam,

Chce zmniejszyć rachunki za prąd, na chwile obecną za oświetlenie samego biura (jedno z 7 pomieszczeń, ale reszta jest używana 2-4h dziennie, biuro 12) o powierzchni ok 30m kwadrat płacę ok 60-70zł miesięcznie.

Pomieszczenie to oświetlone jest 4 kloszami z 4 świetlówkami T8 o mocy 18w i (w zależności od świetlówki) ok 1000-1250 lm każda.

Samo obniżenie rachunków mogę osiągnąć po zamianie świetlówek na zamienniki LED o dokładnie połowę, ale zaczęło mnie zastanawiać...czy 16x ~~1000lm nie powinno dawać trochę lepszego światła. Generalnie po wyłączeniu chociaż by 2 żarówek (są łączone szeregowo wykręcasz 1 nie świecą 2) w pomieszczeniu już się robi nieprzyjemnie ciemno.

Dodam tylko że jest to pomieszczenie bez okien, od niego wychodzi 5 drzwi. Jedne na korytarz (okno po drugiej stronie korytarza) i 4 do sal, w których są okna. W efekcie przy otwartych drzwiach światło słoneczne dochodzi, ale nawet w najjaśniejsze dni bez oświetlenia jest na tyle ciemno że nie da się czytać.

Klosze na żarówki wyglądają mniej więcej tak.
    Oświetlenie biura. - Słabe oświetlenie, duży pobór mocy.

Co byście radzili zrobić w takiej sytuacji? Przerzucić się na ledy (chociaż ta zmiana będzie kosztować kilka ładnych stów i się zacznie zwracać za ok 2-3 lata) Czy może słabe oświetlenie to wina kloszy i radzili byście zmienić te? A może całkiem koncepcję oświetlenia zmienić?

Dzięki za wszelkie wskazówki i jeżeli zapomniałem wspomnieć o czymś istotnym to czekam na pytania.
  • Specjalista elektryk
    javal666 napisał:
    Przerzucić się na ledy (chociaż ta zmiana będzie kosztować kilka ładnych stów i się zacznie zwracać za ok 2-3 lata)

Swietlówki i LEDy mają zbliżoną wydajność świetlną, tak więc uważaj by z tych "2-3 lat" nie zrobiło Ci się 10-15.
    W tej chwili zużywasz ok 3,5 kWh energii dziennie (4x4x18Wx12h), i jak sam zauważyłeś w biurze nie jest za widno. Obawiam się więc, że tu nie znajdziesz wielkich oszczędności
    Moim zdaniem powinieneś rozglądnąć się za wydajniejszymi źródłami światła, ale raczej szukać wśród świetlówek liniowych. Przejrzyj świetlówki różnych producentów.
    No i oczywiście oprawy muszą być czyste, a odbłyśniki nie uszkodzone.
    Jeżeli jest możliwość, to można pomyśleć o obniżeniu źródeł światła.
  • Specjalista elektryk
    kj1 napisał:
    W tej chwili zużywasz ok 3,5 kWh energii dziennie (4x4x18Wx12h)
    Jedna oprawa 4x18W pobiera 198 watów x 12 godz x 4 sztuki co daje jakieś 9,5 kWh dziennie.
    Wymiana opraw na nowe, z elektronicznymi modułami zapłonowymi EVG pozwoli zmniejszyć moc pobieraną do około 3400 Wh, w połączeniu ze świetlówkami np. Radium SpectraLux da również większą ilość emitowanego światła. Doświadczenie mówi nawet o 40% wzroście poziomu oświetlenia przy znacznym zmniejszeniu opłat za energię.

Tutaj: http://ise.pl/index.php?option=com_jfusion&It...ile=viewtopic.php&f=43&t=15336&st=0&sk=t&sd=a dyskusja na temat, czy warto zamieniać świetlówki zwykłe na ledowe.

Pozdrawiam, Wiesław
  • Poziom 41  
    e-sparks napisał:
    Jedna oprawa 4x18W pobiera 198 watów x 12 godz x 4 sztuki co daje jakieś 9,5 kWh dziennie.

Czy aby na pewno?
  • Poziom 15  
    Może kalkulator się pomylił i wyszło 9,5kWh. Przy rachunku za prąd rzędu 70zł/miesiąc (proszę o doprecyzowanie czy to tylko za prąd czy może dochodzi jeszcze ze 3 laptopy+desktop+czajnik elektryczny+coś+drukarka+xero) nie ma sensu w tej chwili inwestować w coś co nie przyniesie wymiernych korzyści. Sama wymiana 4 lamp na jakieś LED-owe oprawy to koszt w granicach 1000zł i zmniejszenie rachunku o może 20 zł na miesiąc (opłacalność żadna). Proszę sobie wybrać kilka opraw, które miały by zamienić te które teraz są o podobnym strumieniu świetlnym (lm) i od razu można sobie policzyć jakie będą koszty inwestycji i zwrotu. Nie zniechęcam bo sam w mieszkaniu mam ponad 40 żarówek LED GU10, kilka MR16, kilka na E17 ale przeliczyłem wszystko dokładnie i dla mnie zwrot zakupu żarówek LED w zależności od długości świecenia (czyli przeznaczenia pomieszczenia) wyniósł od 6 miesięcy (kuchnia, łazienka) do 10 lat (schody na poddasze). Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Witam
    Z własnego doświadczenia, magazyn- hala wydawcza. Słabe oświetlenie, przepalona świetlówka- co dalej? Dostarczono świetlówki o barwie 840. Wymiana w jednej NIC nie dała. Podjąłem "kosztowną" decyzję - wymiana WSZYSTKICH świetlówek właśnie na te o barwie 840. Skutek- po rozgrzaniu się w godzinach wieczornych światła więcej o 40%, barwa zbliżona do dziennej, czytanie faktur o niebo lepsze - a moc pobierana to dalej 36W. Co do opraw LED. Są odpowiedniki 4x18W, dają dużo więcej światła niż świetlówki. Lecz ledy mają inną przewagę - barwę światła. Jest po prostu inna, lepsza do czytania jeżeli chodzi o wyrazistość tekstu. Też temat przerabiany praktycznie, 4 paski ledowe w oprawie i pierwszy efekt "super" . Też biuro. Mając wybór - nowoczesność, energooszczędność, wygoda w konserwacji - decyzja podjęta prawidłowo. Jedna uwaga co do ledów - sprawdziłem watomierzem ile pobiera prądu i niestety nie jest to do końca prawda o zamiennikach mocowych. Ledy świecą lepiej ale pobierają trochę więcej prądu od swoich świetlówkowych zamienników. Np odpowiednik 2x36W - świeci "zaj...cie" ale pobiera - 98W.
    Wnioski NIE MA NIC za darmo wymiana wszystkich opraw na ledy (koszt) możliwy zwiększony pobór prądu ale SUPER światło. Albo wymiana świetlówek na inne o barwie 840. Ta sama moc i gwarantowane polepszenie światła bez zbędnych kosztów.
  • Specjalista elektryk
    karolark napisał:
    Czy aby na pewno?
    Czy aby na pewno co? Wynik mnożenia, czy pobór mocy?

Proponuję obejrzeć dławik w starej lampie: stoi tam jak byk wartość prądu, jaki przez niego płynie: dwa dławiki po 0,43 ampera x 230 woltów, to wg mojej wiedzy jakieś 197,8 wata.

Wynik pewnego eksperymentu: 4 stare lampy - pobór prądu 2,03A, 4 nowe lampy EVG - pobór 1,15A.
    Stare świetlówki - średni poziom oświetlenia 100%, nowe (Lumilux, 3350lm) - średnio 142%.
    mobydex napisał:
    Lecz ledy mają inną przewagę - barwę światła. Jest po prostu inna, lepsza do czytania jeżeli chodzi o wyrazistość tekstu. Też temat przerabiany praktycznie, 4 paski ledowe w oprawie i pierwszy efekt "super" . Też biuro. Mając wybór - nowoczesność, energooszczędność, wygoda w konserwacji - decyzja podjęta prawidłowo.
    Trudno jest zgodzić się z taką opinią "super" "hiper" i wspaniale bez podanych podstawowych danych. Współczynnik oddawania barw Ra ledowych źródeł światła na poziomie 72 dyskwalifikuje je z użytku na stanowisku pracy. W domu możesz je pchać do każdej mysiej dziury, a w pracy masz zapewnić pracownikom właściwe oświetlenie.
    mobydex napisał:
    Np odpowiednik 2x36W - świeci "zaj...cie" ale pobiera - 98W.
    Podaj nazwę/typ tego zajebistego odpowiednika, porównamy deklarowane przez producenta parametry....

Firma Leding sprzedaje tubę led ZLLS1-120 (czyli odpowiednik 36W świetlówki), pobór mocy katalogowo 18 watów, emisja światła całe 1500 lumenów, koszt około 122 złote. Aby uzyskać strumień światła zbliżony do zwykłej świetlówki, należy użyć dwóch tub led, czyli wydać 240 złotych, przy koszcie jarzeniówki na poziomie 5-8 złotych. Dodatkowo oddawanie barw Ra=72!!!!!
    I gdzie te super, ekstra zajebiście wspaniałe efekty?

Przy okazji: nie należy wierzyć w to, co mówią sprzedawcy badziewia pod nazwą "świetlówki" led, wystarczy porównać tylko parametry podawane przez nich samych w kartach katalogowych.
    I myśleć, myśleć, myśleć (chociaż jak widać to ciężka i wyczerpująca praca)..

Pozdrawiam, Wiesław
  • Specjalista elektryk
    e-sparks napisał:
    dwa dławiki po 0,43 ampera x 230 woltów

zgubił kolega jeszcze jeden czynnik w tym mnożeniu...

Dławik to nie rezystor
  • Poziom 29  
    javal666 napisał:
    Klosze na żarówki wyglądają mniej więcej tak.

Pytanie moje jest następujące, jakie masz odbłyśniki?
    całe lustrzane? Czy zmatowione?

Ważne z pkt. rozpraszania światła.

Czy masz tam zapłonniki elektroniczne czy wymieniasz startery?
    Bo wszyscy założyli że masz startery, a będzie fajnie jak okaże się, że jednak nie ...

Następnie pytanie jakie już wcześniej padło.
    Jakie jeszcze urządzenia pracują? Np. Drukarki laserowe - zwykle najwięksi prądożercy wśród urz. biurowych, później ksera itp.

Co z kawą? Czajnik elektryczny? Ekspres?

Jaka jest w ogóle wys. pomieszczenia a na jakiej wiszą oprawy?
  • Poziom 1  
    Kolego Javal666 nie baw się w te pseudo świetlówki ledowe. Pracuje w oświetleniu i lepiej zainwestuj w dobre porządne świetlówki liniowe trójpasmowe takich firm jak Philips, Osram. Wyczyść też porządnie oprawy rastrowe i światła będzie więcej. Jakie masz te oprawy? Na elektronice czy magnetyk?
  • Poziom 10  
    Tyle pytań i...nie znam odpowiedzi na prawie żadne :).

No dobra co do tego 70zł ~ to było moje wyliczenie mając na uwadze koszt kilowatogodziny ale widzę że chyba nie tak się to liczy. Generalnie rachunek za sam prąd przychodzi ok 600-700 na 2 mieś a kilowatogodzina kosztuje (koszt całkowity) ok 1,19(co moim zdaniem jest ciut za dużo, ale budynek nie nasz no i z tego co wyczytałem firmy mają droższy prąd niż reszta społeczeństwa). W biurze znajduje się ksero (panasonic dp8016p - większość dnia jest na czuwaniu ale zużycie papieru to ok 2500 stron/mieś czyli ok 100 dziennie) komputer stacjonarny, dystrybutor wody i...to wszystko. Do tego dochodzi oświetlenie sal (łącznie 36 świetlówek) po 4 godziny dziennie (od pon do pt).

Do kawy używamy zwykłego czajnika elektrycznego ale ten jest używany nie więcej niż 2-3 razy dziennie, na ogół używamy wody z dystrybutora.

Także nie ma tego aż tak dużo a rachunki są moim zdaniem za duże, szukam oszczędności rzędu ~~50 zł mieś ale nie koniecznie przy wydatku 2-3 tyś pln.

serwisor napisał:

Pytanie moje jest następujące, jakie masz odbłyśniki?
    całe lustrzane? Czy zmatowione?

Nie mam bladego pojęcia, na oko lustrzany ale jestem kompletnym laikiem. Wygląda to identycznie jak na zamieszczonym zajęciu, ale mogę zrobić i wkleić własne, chyba że po prostu informacja taka znajduje się na samej oprawie.

serwisor napisał:

Czy masz tam zapłonniki elektroniczne czy wymieniasz startery?
    Bo wszyscy założyli że masz startery, a będzie fajnie jak okaże się, że jednak nie ...

Startery

serwisor napisał:

Jaka jest w ogóle wys. pomieszczenia a na jakiej wiszą oprawy?

Ok 2,8 M, podwieszany sufit, oprawy są "wciśnięte" w sufit.
  • Poziom 29  
    Dystrybutor z wodą - skoro robisz z niego kawę - non stop podgrzewa wodę i chłodzi zarazem - polecam wyłączanie na noc, bo dla kogo wtedy chodzi?
    Pobór prądu ~500 - 700 W

Czajnik elektryczny - 2kW a może być 2,5kW

W przypadku ksera mniej ważne jest ile drukujesz, co z jakim odstępem czasowym, czyli jak często jest w stanie czuwania, a jak często musi się dogrzewać.
    Więcej prądu zużyje, jak przez cały dzień co 20 min będziesz kserował po 1 stronie, niż jak byś te 100 stron puścił na raz.
    Maks. pobór przez Twoje ksero to 1,3kW.

W przypadku opraw, polecana wymiana na elektroniczne układy zapłonowe, ale odrazu z wymianą świetlówek na "sprawniejsze".

Rzeczywiście masz wysokie rachunki, moja sąsiadka która ma sklep a w nim NON-STOP chodzą: 3 zamrażarki i lada chłodnicza, latem dochodzi wielka lodówa na piwo i chłodzenie sklepu klimą, a ma rachunki niewiele większe, bo rzędu 800-900 zł.

Co zostawiasz włączone na noc?
    Co musisz zostawiać włączone?

Najprostszym sposobem, było by spisywać stan licznika i sprawdzić ile żre prądu w dzień, a ile w nocy, jeśli noc będzie tak samo prądożerna, albo choć zbliżona (pod warunkiem, że wszystko wyłączasz), to musisz zaprosić elektryka.

Nie zmienia to faktu, że taki jegomość dużo szybciej doszedł by czy jest za czym szukać, czy po prostu masz takie zużycie, bo dla nas to czysta ruletka.
  • Poziom 10  
    Na noc prawie wszystko jest wyłączone - listwy z przełącznikiem. Wszystkie urządzenia chodzą 12h

Włączony jest modem(o ile zapomnimy go wyłączyć, bo nie jest na listwie) i telefon stacjonarny (o tych 2 urządzeniach zapomniałem wspomnieć, ale raczej dużego poboru nie mają)

Ksero używane jest z reguły 3-4 razy dziennie po 10-15 min z godzinną przerwą (szkołą językowa, lektorzy kserują przed zajęciami, zajęcia trwają od 17 do 21 z przerwami godzinnymi.

Co do dystrybutora to właśnie dzisiaj zajrzałem jaki ma pobór, nie spodziewałem się że aż taki. Generalnie planuje kupić licznik poboru energii i posprawdzać wszystkie urządzenia.

To jakie oprawy i żarówki polecacie? Tak jak pisał e-sparks ? np takie?

http://sklep.kurczoba.pl/pl/p/OPRAWA-RASTROWA-ORI-EVG-4x18W-NT-GXRP007/622

+

http://spectrumlight.pl/swietlowka-liniowa-radium-spectralux-plus-18w840-p-1588.html

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    Proszę poprawić.[kkas12]

Ps. Jak tak liczę ile co tu chodzi to mi wychodzi że i tak mały rachunek jest :P. Ale może nie bez powodu miałem 2 z matmy :|.
  • Poziom 29  
    Nie wychodzi, bo liczysz jak byś ciągle zasilał te odbiorniki, a musiał byś przeliczyć ile rzeczywiście potrzebują i używają.

Co do licznika, bardzo dobry pomysł, porządny gniazdkowy i wszystko sobie przeliczysz :-)
  • Moderator Elektrycy
    javal666 napisał:

Kolego, takie rzeczy to by wypadało przeliczyć chociażby w dialuxie. Co z tego, że wymienisz oprawy i źródła jak nie osiągniesz tego co potrzebujesz.
    Parametry oświetlenia dobiera w oparciu o sytuację w lokalu. To znaczy: rodzaj pracy, miejsca pracy (biurka?), typ pracy (czytanie, pisanie, identyfikacja elementów, itd).
    To działa analogicznie do kupowania samochodu. Potrzebujesz pojemny albo szybki czy rodzinny, itd.
    Tak w ciemno, się nie da niestety. Chyba, że chcesz wydawać kasę a nie oszczędzać.
  • Poziom 10  
    No to jestem w kropce bo ja się na tym nie znam kompletnie, jeżeli Wy nie jesteście w stanie pomóc to w speców z naszych lokalnych sklepów nie wierzę, na ogół siedzą tam ludzie nie kompetentni, którym się nie chce albo którzy chcą zedrzeć ile się da...po prostu wyszedłem z założenia, że to co podałem da takie samo/lepsze światło za niższą cenę. Obecne oświetlenie jest przeciętne ale wystarczające (po prostu uważam że jak na 16 żarów to jest ciemnawe, ale to nie znaczy że mi takie nie wystarcza).