Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat KIPOR KGE6500 - Po podłączeniu sprężarki napięcie spada do 0

milenium55 12 Nov 2015 14:46 2001 4
Testo
 • #1
  milenium55
  Level 11  
  Witam
  Posiadam agregat KIPOR KGE6500E3 o mocy 6,5kVA, kupiłem go używanego , wiertarka i lampa na nim działała a teraz gdy podłączyłem sprężarkę jednofazową 2,2kW po kilku sekundach napięcie na wskaźniku spada do zera i wyłącza sprężarkę, czasami wyłączy bezpiecznik typ S 16A. Gdy wyłączę bezpiecznik poczekam kilka sekund napięcie znowu wskakuje na maxa i cykl się powtarza. Co sprawdzić? Urządzenie jest bardzo potrzebne i naraża mnie na duże straty.
  Dzieje się tak od początku jak podłączyłem sprężarkę.
 • Testo
 • #2
  hubiwit
  Level 25  
  milenium55 wrote:

  teraz gdy podłączyłem sprężarkę jednofazową 2,2kW po kilku sekundach napięcie na wskaźniku spada do zera i wyłącza sprężarkę, czasami wyłączy bezpiecznik typ S 16A.


  Witam,
  czy sprężarka w ogóle staruje na tym agregacie i po chwili się wyłącza, czy silnik sprężarki nie może wystartować? Czy zabezpieczenie S16A jest w agregacie?
  Jeżeli KIPOR KGE6500E3 to agregat trójfazowy o mocy max 6,5 kVA, to ta moc dzieli się na 3 fazy tym samym agregat jest za słaby. Można także zastosować inny silnik w sprężarce - trójfazowy. Proszę zwrócić także uwagę na prąd rozruchowy silnika, który jest kilkukrotnie większy podczas startu. Do sprawdzenia także zawór upustowy w presostacie kompresora.

  Polecam: http://kalkulator.pezal.com/
  https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=dob%C3%B3r+agregatu+pr%C4%85dotw%C3%B3rczego+do+silnika
 • Testo
 • #3
  milenium55
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedz. Bezpiecznik to nie 16A tylko 8A, testy wykonałem i po 6 sekundach wywala bezpiecznik ponad to niezależnie wyłącza zasilanie na wyjściu na kilka sekund po czym włącza się. Wygląda jakby bezpiecznik był za słaby więc podłączyłem z pominięciem jego i sprężarka nabiła do pełna (spuszczałem powietrze) napięcie na kilka sekund znikło na wyjściu w ciągu pracy. Wnioski jakie mi się nasuwają:
  - bezpiecznik 8A jest minimalnie za słaby skoro wyrzuca go po kilku sekundach i gdy wstawię C10 nie powinno się nic stać.
  - Regulator napięcia prądnicy posiada zabezpieczenie które po przekroczeniu parametrów wyłącza zasilanie na wyjście. Zauważyłem małe ceweczki nawinięte cienkim przewodem na przewodach wyjściowych które mierzą prąd wyjściowy.
 • #4
  hubiwit
  Level 25  
  Czy to jest typowy bezpiecznik S, czy wyłącznik termiczny?
  Po zastosowaniu C10 może być taka sytuacją że przy pełnym zwarciu napięcie mocno spadnie, natomiast bezpiecznik nie zadziała - należy sprawdzić.
  Co do rozłączania zasilania przez regulator to może to być powodem asymetrii obciążenia faz, można spróbować dociążyć pozostałe fazy.
  Co najwyżej awaryjnie można tak kombinować, jednak przy dłuższej pracy uszkodzeniu może ulec np. uzwojenie stojana, wirnika, regulator itd. Cały układ jest liczony na daną obciążalność. Zabezpieczenie dobierane jest do układu. Prądnica agregatu ma o wiele mniejszy prąd zwarciowy niż sieć. Warto sprawdzić ceny podzespołów - czy warto tak ryzykować, może lepiej zmienić silnik w sprężarce na trójfazowy (np używany z alle..) + pewnie wymiana presostatu na 3f), lub poszukać informacji o wymianie stojana na jednofazowy, dysponując wtedy pełną mocą na jednej fazie?
 • #5
  milenium55
  Level 11  
  Bezbiecznik przypomina eSa ale jest jakimś ich wyrobem do tego agregatu.
  Wymiana silnika nie wchodzi w grę, prędzej przewinę stojan grubszym drutem w prądnicy.