Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena 80 m - Jaka w tych warunkach?

13 Lis 2015 23:05 3582 19
  • Poziom 14  
    Witam! Potrzebuję anteny na pasmo 80 m. Antena będzie wykorzystywana do odbioru i nadawania z QRP. Niestety mam złe warunki terenowe. Jaką antenę polecacie w takim przypadku? Moja sytuacja:

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak to twoja działka to halfdelta plus k9ay do słuchania.
    M
  • Poziom 25  
    Zapomnij o tej instalacji. Technicznie błędna, prawnie nielegalna. QRP wymaga doskonałych warunków odbioru i nadawania oraz specyficznych instalacji antenowych.
  • Poziom 27  
    Zrób dipola 2x18.5m z balunem napięciowym.
    Najprościej takim
    Link
    Do nawinięcia baluna w przypadku braku drutu emaliowanego, można użyć zwykły elektryczny 3x1.5mm2 zostawiając go w kolorowych koszulkach, (łatwiej po kolorach będzie się nawet łączyło ze sobą poszczególne uzwojenia)
    Na rogu budynku nad balkonem postaw maszt przynajmniej 3m, na maszcie podwieś balun i ramiona w dół podwiązując linką żeglarską do ogrodzenia, tworząc atenę inverted V.
    Antena zmieści się bez problemu, da się ją pięknie zestroić na pasmo i będziesz mógł pracować bez skrzynki czyli nie będziesz oszukiwał sam siebie, będziesz mógł ją zmodyfikować do pracy na innych interesujących Cię pasmach.
    Stanie się tak, jeśli dołożysz do baluna ramiona na kolejne pasmo, wyjdzie Ci wtedy multiband dipol.
    Link
  • Poziom 17  
    Nie doczepiaj anteny do słupa lini 15KV śmiertelnie niebezpieczne bo napięcie i bardzo duża moc .
    Widziałem gostka co miał kontakt z taka linią i nawet przeżył ale kończyny trzeba było obciąć
    bo uległy zwęgleniu .
    A co do anteny to może W3DZZ albo trójkąt u mnie wisiał dosyć nisko około 9m i działał
    tylko z dopasowaniem było troszkę zabawy bo zastosowałem jakiś dziwny rdzeń na trafo dopasowania .
    I jeszcze raz dla przestrogi trzymaj się z dala od lini 15KV nawet jak zastosujesz izolatory to jest możliwość ulotów .
  • Poziom 14  
    Zrobiłem LW około 24 m. z uziemioną bezpośrednio skrzynką antenową. Nigdzie mnie nie słychać. Nadajnik ma moc około 15W, a SWR tego długiego drutu wynosi 1,3. Na websdr czy toruńskim czy zielonogórskim, też nic. Próbowałem kilka dni i nawet gwizd nie przeszedł.
    A bez skrzynki ile ma?
  • Poziom 14  
    Bez skrzynki swr dochodzi do 2,5. Za uziemienie służy 1,8 m żebrówki wbite pionowo w grunt. Uziom badany napięciem 9V ma 44 om.
    Balun 1:9 jest?
    Jak wysoko to wisi?
    Wybrałeś niestety najgorsze z możliwych rozwiązań.
  • Poziom 14  
    W najniższym miejscu drut wisi na wysokości około 4,5m. Balunu brak. Skrzynka składa się z indukcyjności w szeregu i kondensatora zmiennego między zasileniem drutu, a ziemią. Co zmienić?
    Zmieniłbym wszystko.
    Zacząłbym od zajrzenia do super pozycji jaką jest Low Band Dxing ON4UN.
    Zwłaszcza do rozdziału Low Band DXing from a Small Garden.

Masz trochę za mało pary żeby zamiast w eter szła w gwizdek.
    Poza tym o której te próby z SDRami robiłeś? Były w ogóle warunki na SP?
    M
  • Poziom 14  
    Próby robione były o różnych godzinach. Zaraz po zachodzie słońca, o 20tej, 22giej, 24tej. A może antena pionowa GP dałaby lepszy efekt. Mam gdzieś starą 5/8 na pasmo 11m. Może po zmianie cewki byłaby przydatna na 80m.
    Jak ją wydłużysz do 23m to może się przydać :)
    Przerób tego LW na inverted L.
    Michał
  • Poziom 14  
    Dzisiaj zrobiłem eksperyment. Dodałem od punktu uziemienia przeciwwagę leżącą na trawie wzdłuż LW. Zaraz po zejściu słońca ok. godziny 16:15 byłem słyszany na websdr zielonogórskim. Nawet można było coś zrozumieć. Toruński milczał. Po odpięciu tej przeciwwagi sygnał wyraźnie zmalał. W godzinach 18:00, 20:00 miałem już zerowy sygnał na websdr. I teraz stanąłem przed wyborem:
    1. Udoskonalać tą LW?
    2. Zbudować skrócony dipol?
    3. Zbudować odwrócone L?
  • Poziom 14  
    Wyszło tak, że przerobiłem swoje QRP na pasmo 40m. Pomyślałem, że anteny krótsze no i można w dzień testować. Było kilka dni prób. Najwięcej z pionową anteną CB 5/8. Choć antena ładnie się stroiła to jednak do nikogo nie mogłem się dowołać. To potwierdza znane już opinie, że anteny pionowe słabo nadają się do komunikacji lokalnych na niskich pasmach. Były różne układy dopasowania, różne rodzaje przeciwwag. SWR 1,2, ale skuteczność praktycznie zerowa. Antena miała 6m długości od cewki skracającej. A tak chciałem, żeby zadziałała. Daleko od drutów 15kV i zajmowała mało miejsca. To koniec prób z vertikalem. Wróciłem do poziomych drutów. Dipol półfalowy nie wchodzi w grę ponieważ środek z wiszącym fiderem wypadnie akurat na przejeździe do garażu. "Odwrócone L" choć pięknie się mieści to również punkt zasilenia wypada w złych miejscach. Patrząc na te moje metalowe barierki, blaszane dachy, otaczające mnie druty 15kv, wymyśliłem, że nie opłaca się budować dobrej anteny bo promieniowanie takowej będzie co najmniej nieokreślone. Wszędzie jest coś metalowego blisko anteny. Postanowiłem wrócić do zwykłego LW. Czytając periodyki polecane przez kolegów z forum opanowałem w pewnym stopniu te proste anteny. Zrobiłem prosty układ dopasowujący oraz odpowiednio skróciłem drut. Drut dociąłem na długość 20,2m. Z odpowiednich wykresów wynika, że taka antena przy 7 Mhz ma dużą rezystancję około 2000 omów, ale za to uziemienie nie jest już w tym przypadku tak istotne. Teraz tak to u mnie wygląda:

Na toruńskim websdr w południe usłyszałem swój sygnał w "powiewie propagacji" więc już jest coś. Osiągnąłem SWR 1,1. Chyba nic innego jak zwyczajne LW nie wymyślę. Jutro spróbuję się do kogoś dowołać. Nadaję od dzisiaj mocą 10W bo zmieniłem wzmacniacz w QRP. Pzdr.
  • Poziom 14  
    Dokonałem trzech QSO:
    Sygnał czytelny, ale modulacja chrapliwa. W końcu to tylko prosty "home-made". I tak jestem zadowolony. Dziękuję za wszystkie wskazówki. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.
  • Poziom 35  
    Witam.
    Problem być może rozwiązywała by antena T2FD.
    W necie pełno opisów na jej temat - warto się zapoznać.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 17  
    Może zrób trójkąt nie jestkłopotliwy do zrobienia (80 do 100m drutu lub kabla) umnie spisywal się dosyć dobrze i wsiał dosyć nisko tą stroną dopasowania na północ około 5-6m dwa pozostale rogi około 7-9m (nie mierzyłem były to nieczynne slupy lini 380V ).

A jednak jesteś ryzykant te slupy 15KV jesli coś się stanie z iolatorem na słupie to uziemienie skrzynki nic nie pomoże coś otym wiem ,rolnik pociągnął sobie linię pastucha po slupach takiej
    lini jak izolator dostał upływu to pmomo zadzialania odłącznika w rozdzielni kilka krówek poszło do krainy wiecznych pastwisk .