Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot grający w warcaby

drlex 10 Cze 2005 19:07 2118 6
 • #1 10 Cze 2005 19:07
  drlex
  Poziom 2  

  Z podwórka robotycznego.
  Razem z kolegą stworzyliśmy działający projekt robota grającego w warcaby przy użyciu ramienia przemysłowego Motoman, elektromagnesu, kontrolera sterującego Yasnac MRC, kamery CCD i stworzonego przez nas (modułu AI) oprogoramowania działającego na platformie QNX.

  Filmik z prezentacją dostępny jest na stronie http://samorzad.pjwstk.edu.pl

  0 6
 • #2 11 Cze 2005 10:53
  Coyote~
  Poziom 20  

  Genialna sprawa, gratuluje pomysłu i efektów!!

  Pozdrawiam

  0
 • #3 12 Cze 2005 10:14
  zerpo
  Poziom 22  

  Też widziałem filmik, robi wrazenie!! Na pewno kosztowalo bardzo duzo pracy, zwlaszcza oprogramowanie. Moze napisalbys cos wiecej o nim, bo sprawa jest ciekawa... Co sie na przyklad stanie, jesli podczas gry przekrecic plansze, albo poruszyc sie na raz 3-ma pionkami...

  0
 • #4 16 Cze 2005 10:20
  Kazjo
  Poziom 11  

  Witam trzy lata temu miałem pisać podobną pracę dyplomową z kolegą - roboty kartezjański firmy SAMSUNG miał grać w warcaby z robotem SCARA MITSUBISHI, niestety ograniczyliśmy się tylko do zrobirnia programów SCADA sterująymi tymi robotami. Zabrakło funduszy na element wykonawczy w postaci elektromagnesu. Ale i tak prace były bardzo ciekawe. I warte uwagi.

  0
 • #5 05 Lip 2005 02:01
  drlex
  Poziom 2  

  Wbrew pozorom najtrudniejszą sprawą była integracja sprzętu, czyli kamery, robota, servo, i peceta.

  A to elektormagnes musiał mieć zewnętrzne zasilanie (sterowanie cyfrowe), a to był prowizorycznie przykęcony. To samo z kamerą CCD, na suficie jest przymocowana drucikiem i o poziomie to raczej można pomarzyć.

  Kontroler Motomana jest super topornym mechanizmem z różnymi anomaliami (na szczęście plusem jest możliwość programowania go w C). Do tego transmisja RS.

  Sama analiza obrazu nie była skomplikowana - proste algorytmy clusteringu i jednopunktowych przeształceń. Sam algorytm warcabowy to zwykły min max.

  Planszę można przekręcać jak się chce. Działa również dobrze w dużym spectrum oświetlenia. Reaguje na naruszenie przestrzeni działania ramienia. Ma dużą tolerancję na zakłócenia wszelkiej maści.

  0
 • #6 05 Lip 2005 02:39
  Tawez
  Poziom 18  

  Motomana sie ciężko programuje głównie dlatego,
  że jest to słabo udokumentowane... szczególnie niuanse :|

  A co do całości, to z Profesorem nie wygrywa ;)
  ale jak napisałeś, zastosowaliście min-max

  Co do oświetlenia, dla tych co nie znają projektu,
  trzeba było je zmienić z jarzeniowego na zwykłe,
  bo obraz z kamery nie nadawał się od obróbki.

  0
 • #7 16 Paź 2009 10:46
  pegie13
  Poziom 11  

  U mnie na wydziale Inżyniermi Mechanicznej i Robotyki AGH w Krakowie jest robot Mitsubishi z serii RV-2AJ tylko w jakiejś starszej wersji. Jeden z doktorantów napisał program w którym robot gra w szachy z człowiekiem. Aplikacja robiła furorę na kielku festiwalach nauki i prezentacjach uczelni. Wiem że był programowany w języku Movemaster. Teraz jest dużo łatwiej bo nowe roboty mają Melfa basic V.

  0
  Szukaj w 5mln produktów