Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Opel Astra H - Naprawa wyświetlacza LCD od licznika km (przebieg) - domowe DIY

krystian.w 24 Lis 2015 20:32 2394 0
  • #1 24 Lis 2015 20:32
    krystian.w
    Poziom 11  

:arrow: Objawy:

Wyświetlacz LCD służący do pokazywania przebiegu niewyraźnie wyświetla cyfry, niektórych wierszy w ogóle nie widać, lub liczba jest zupełnie nieczytelna (brak zdjęcia).

:arrow: Przyczyna:

W moim przypadku wyraźnie "popłynęła" taśma łącząca wyświetlacz z płytką sterującą. Taśma wyglądała jakby zsunęła się i rozciągnęła, tak jakby została zbyt mocno podgrzana. W konsekwencji zwierała sąsiednie wyprowadzenia na wyświetlaczu i na płytce (brak zdjęcia). Niestety nie znam rzeczywistej przyczyny :?:

:arrow: Naprawa:

Zupełnie samodzielna i domowym sposobem bez części zamiennych. Uszkodzoną taśmę oderwałem od wyświetlacza i płytki. Pola stykowe na obu tych elementach oskrobałem z resztek taśmy za pomocą plastikowej karty. Jeśli ktoś dobierze się do płytki pod zegarami zauważy, że między LCD a płytką znajduje się prostokątna gumka, która dociska taśmę do obu tych elementów. Na tej właśnie gumce od strony LCD i od strony płytki odznaczyłem ołówkiem pozycje pól stykowych, które mają różne rozstawy na każdym z obu elementów! Następnie za pomocą cienkiego drucika wyjętego z kabla wykonałem połączenia tych odznaczonych miejsc na gumce. Po precyzyjnym przewleczeniu wszystkich drucików łączących przeciwległe odznaczenia na gumce, należy naciągnąć z wyczuciem i wyrównać je, następnie odciąć naddatki. Mi się udało i za pierwszym razem po zmontowaniu całości i uruchomieniu auta licznik pokazał wyraźnie przebieg :D

:arrow: Zdjęcia:

Jak się dobrać do tego wyświetlacza - pomógł mi ten artykuł Zmiana podświetlenia zegarów/deski/kontrolek

Po zdjęciu uszkodzonej taśmy i wyczyszczeniu padów.

Odznaczanie na gumce rozstawu padów - przed rozpoczęciem należy starannie zaznaczyć pierwszy pad (LCD i płytki) na gumce gdy całość modułu zegarów jest jeszcze zmontowana, bo później nie będzie możliwości przesuwania tej gumki! W trakcie odrysowywania padów nie rozciągać gumki, która powinna w tym czasie pozostać bez naprężeń.

Za pomocą igły do szycie wykonujemy połączenia między zaznaczonymi na gumce padami, zaplatając oczka wokół krawędzi gumki. Jako nici użyłem drucika ze zwykłej szarej taśmy jaką można spotkać w komputerach - łączy ona np. stację dyskietek z płytą główną.

Itd. cierpliwości...

Delikatne naciągnięcie, wyrównanie, skrócenie naddatków drucików.
    Opel Astra H - Naprawa wyświetlacza LCD od licznika km (przebieg) - domowe DIYOpel Astra H - Naprawa wyświetlacza LCD od licznika km (przebieg) - domowe DIY

Zmontować całość zwracając szczególną uwagę na to, by wszyte w gumkę druciki równo wcelować w pady na płytce i wyświetlaczu. Miały one na tyle duży rozstaw, że było to dość łatwe. Jeśli wszystko poszło OK, to licznik powinien działać idealnie:)

:arrow: Anty-Hejter
    Dobranie się do zegarów zabrało mi prawie godzinę więc nie chcąc stracić czasu na bezowocny montaż tego wszystkiego z powrotem i chcąc następnego dnia ruszyć autem wybrałem taką metodę naprawy. Doświadczenie ciekawe i skuteczne, bez czekania na części zamienne. Może ten post komuś pomoże:)

4 0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo