Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efektywne chłodzenie - Proszę o porady odnośnie chłodzenia

01 Gru 2015 23:13 1320 15
  • Poziom 7  
    Witam. Sukcesywnie składam kompa, wraz z bardziej wymagającymi podzespołami wzrasta moc co za tym idzie i temperatura.

Staram się aby wszystko w kwestii chłodzenia było jak najlepiej rozwiązane.

Zacznę od początku :

Procesor : AMD FX 8320 8x 4Ghz

Płyta główna : Asus ASUS M5A78L-M/USB3

Karta Graficzna : Radeon R9 280x 3GB Sapphire Trix - Niereferencyjna

Ram : 16 GB DDR3 1800 Godram

Zasilacz : Corsair TW 750 W

Za niedługo zamierzam wymienić procesor na AMD FX 9590, oraz płytę główną na coś sensowniejszego do kręcenia.

Zamierzam również dokupić chłodzenie procesora Grandis.

Kupiłem obudowę z 7 miejscami na wentylatory 120,140 mm, Modecom Buldozer. Dokupiłem 6 wentylatorów 120 mm.

Koncepcja jest taka, że : wentylator z przodu wwiewa powietrze z zewnątrz, dwa u góry robią to samo. Natomiast wentylatory tylni, dwa boczne i dolny mają za zadanie odprowadzać powietrze z obudowy.

Problem mój jest taki, że niestety karta przy obciążeniu pracuję w temperaturze spokojnie 80 stopni, co za tym idzie hałas z jej trzech wentylatorów jest dość potężny, problem znika gdy zdejmę boczną obudowę, ale tego właśnie chcę uniknąć. Myślę, że obieg powietrza w obudowie w miarę dobrze rozwiązałem, natomiast zastanawiam się nad chłodzeniem wodnym procesora.
    Chociaż on aż tak się nie grzeje osiąga do 65 stopni.

I co o tym sądzicie? Pozostać przy zakupie Grandisa?

Jakieś inne rozwiązania? Porady?

Umieszczam zdjęcia :

http://zapodaj.net/42f911da98904.jpg.html>20151201_215154.jpg

http://zapodaj.net/278eeccfa7156.jpg.html>20151201_215213.jpg

http://zapodaj.net/b8f011f9bc169.jpg.html>20151201_222109.jpg

http://zapodaj.net/2b7b11654a80d.jpg.html>20151201_222420.jpg

Ogółem: zależy mi na zamkniętej obudowie i jak najcichszej pracy, nie tracąc na wydajności.

Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Komputer masz górna półka , dobrze ze myślisz do razu o chłodzeniu tego bo bez tych dodatkowych wiatraczków był by tam piekarnik. Można kupic obudowę która wycisza prace komputera ale tam za bogato wiatraczków nie wsadzisz wiec polecam takie rozwiązanie. Albo kupić takie dobre chłodzenie jakie to jest możliwe zeby tyle tych wiatraczków nie było albo obudowa tłumiąca prace komputera i na własną rękę po robić dziury dodatkowe na chłodzenie. Chodź tyle wiatraczków i zamknięta obudowa nie powinna spowalniać sprzętu , teraz jak masz te wiatraczki i otwartą obudowie to one nic nie dają bo nie mają z czego wyciągać tego ciepła.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Cytat:
    Koncepcja jest taka, że : wentylator z przodu wwiewa powietrze z zewnątrz, dwa u góry robią to samo. Natomiast wentylatory tylni, dwa boczne i dolny mają za zadanie odprowadzać powietrze z obudowy.

Po pierwsze odwróć obieg. Zasada ogólna jest taka że przód i spód nawiewają góra i tył wyciągają (Nie dotyczy wodnego i innych modyfikacji :) ). Nie wiem jak w tej obudowie ale Zalman Z3 ma listwę boczną do której można zamontować wentylator wewnętrzny "mieszający" powietrze w okolicach GPU dla lepszej cyrkulacji. Co do bocznych wentylatorów kierunek zależy na jakiej wysokości są czy GPU (niżej) czy CPU (wyżej). Przede wszystkim zaopatrz się w coś takiego http://aiti.pl/aerocooltouch-panel-v12.html lub podobne http://allegro.pl/panel-nzxt-sentry-lx-multipanel-sklepy-i5811190657.html coś tańszego http://allegro.pl/aab-cooling-fc6-regulator-obrotow-6-wentylatorow-i4847280312.html http://allegro.pl/aerocool-touch-2000-touchscreen-fancontroller-2x-5-i5810952307.html do wyboru do koloru ;) bo wątpię że płyta obsłuży ci tyle wentyli a podłączane na sztywno do zasilacza bez regulacji zagwarantuje symulacje startującego odrzutowca. :)
  • Poziom 7  
    Witajcie. Ogólnie głośność wentylatorów obudowy mi nie przeszkadza są one odpowiednio ciche, także nie wiem czy jest sens kupować kontrolera obrotów. Na pewno gdybym zmniejszył obroty, to temperatura by wzrosła.

Natomiast co do umiejscowienia wentylatorów, to u mnie akurat spód jest nagrzany dlatego dałem aby odprowadzał ciepło za to u góry zawsze jest chłodne powietrze.

Gdy komputer pracuję normalnie i karta nie jest pod obciążeniem temperatury są w porządku. Tutaj daję zdjęcie :

http://zapodaj.net/19f91c0ab6df1.png.html

Kupować grandisa pod procesor? Czy zainwestować w chłodzenie wodne, mając na uwadze przesiadkę na mocniejszy procesor 220 W. Pozdrawiam.

Pozdrawiam.
  • Poziom 7  
    Zastanawiam się co raz bardziej nad chłodzeniem wodnym. Jak myślicie jakie dobre chłodzenie do 280x i jednoczesnie pod procesor AM3 +
  • Poziom 10  
    Chłodzenie wodne ładnie się prezentuje, cicho chodzi, ale nie jest takie tanie jak kilka wiatraczków

Dodano po 5 [minuty]:

Zobacz sobie na ceny i czy lepiej po zostać na wiatraczkach i nie co większym hałasie, czy wydać takie pieniądze dla cichszego i nieco lepszego chłodzenia.

Efektywne chłodzenie - Proszę o porady odnośnie chłodzenia
  • Poziom 7  
    Nie są to jakieś duże pieniądze, jak tak patrzę to pod CPU plus GPU chłodzenie, jakieś niecałe 500 zł
    Ale mam przynajmniej cisze i spokój. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Więc najlepszym rozwiązaniem będzie jak zrobisz to co kolega @bloodyman napisał żeby obrócić bieg wentylatorów. Zakup sobie te chłodzenie wodne dodatkowo. Ale moim zdaniem lepiej mieć jedno chłodzenie (wodne) bo ciszej chodzi, dobrze chłodzi co będzie miało wpływ na lepszą wydajność niż 6 wentylatorów co wpływają na większe grzanie się zasilacza i innych pod zespołów.
  • Poziom 7  
    a możesz polecic coś konkretnego? i jakiś blok pod 280x ?
  • Poziom 22  
    KinGProloG napisał:
    Nie są to jakieś duże pieniądze, jak tak patrzę to pod CPU plus GPU chłodzenie, jakieś niecałe 500 zł
    Ale mam przynajmniej cisze i spokój.

Chyba, że zdarzy się wyciek, to spokój szlag trafia a o kosztach lepiej nie mówić. Na szczęście zdarza się to sporadycznie.

Wracając do tematu, również sugeruję autorowi tematu ustawić sobie wentylatory wg powszechnie stosowanej reguły:
    - przód, dół, bok --> wciąga powietrze,
    - tył, góra --> wypycha powietrze poza obudowę.

Dlaczego ta reguła jest powszechna? Dlatego, że ciepłe powietrze naturalnie cyrkuluje ku górze. Zadaniem dodatkowych wentylatorów jest, co do zasady, wsparcie cyrkulacji, a nie "bełtanie" masy powietrza w skrzynce. Wyobraź sobie, jak w Twoim obecnym układzie ciepłe powietrze idzie do góry, a wentylatory pchają je z powrotem w dół. Bez sensu, prawda?

Jeśli poświęcisz chwilę na przemontowanie wentylatorów, proszę sprawdź temperatury i kulturę pracy w tym układzie. Może obejdzie się bez wodowania.

Panel z regulatorami obrotów też uważam za bardzo rozsądne rozwiązanie. W czasie obciążenia (np. gra) podkręcasz obroty i zwiększasz przepływ powietrza. 3 sekundy wysiłku podczas wczytywania gry. Natomiast oglądając internet zmniejszasz obroty tych dodatkowych wentylatorów do minimum, bo nie potrzeba dodatkowego chłodzenia - masz ciszę.
  • Poziom 34  
    Przy takim osprzecie i tylu wiatrakach bedziesz miec kiepski komfort pracy szczegolnie wieczorami. W WC rowniez bedziesz musial miec kilka wiatrakow na obudowie jednak halasu jest duzo mniej i temperatury znacznie nizsze i w trakcie grania nic nie szumi jak suszarka. Skladasz wszystko i raz do roku dogladasz, ja tez mialem ten sam dylemat wyszlo z 200 zl wiecej ale to ma sie na lata i wcale nie zaluje.
  • Poziom 7  
    Witam. Zamieniłem strony wentylatorów jak radziliście. Również zrobiłem porządek z przewodami, bo był straszny bałagan. Zauważyłem spadek temperatur ale niewielki, foto : http://zapodaj.net/19f91c0ab6df1.png.html

na procesorze ok 3 stopnie, ale karta dalej w tej samej temperaturze.

Podczas grania co parę minut wiatraki w karcie idą na max obrotach, żeby szybko schłodzić kartę ale wtedy jest efekt startującego odrzutowca. Zauwazyłem też, że dość głośno chodzi sam wentylator zasilacza. Kontroler obrotów chyba faktycznie zakupie, tylko powiedzcie mi czy nie jest tak, że jak wentylatory mam podpięte pod zasilacz to one chodzą na max obrotach? Czyli teoretycznie kontrolerem podczas grania mógł zwiększyć obroty? dziękuję za porady i pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    KinGProloG napisał:
    powiedzcie mi czy nie jest tak, że jak wentylatory mam podpięte pod zasilacz to one chodzą na max obrotach? Czyli teoretycznie kontrolerem podczas grania mógł zwiększyć obroty?

Załóżmy, że nominalne napięcie pracy wentylatora wynosi 12V - typowe dla 12mm i 14mm wentylatorów. Czyli podłączając go bezpośrednio do zasilacza przez złącze molex automatycznie wymuszamy obroty, jakie dany model uzyskuje przy 12V.

Jednak większość wentylatorów startuje już przy niższym napięciu (np. od 5V) - taki wentylator może pracować w przedziale napięcia 5V do 12V. Obroty (czyli RPM) będą malały wraz ze spadkiem napięcia zasilającego wentylator. Jeśli napięcie spadnie poniżej 5V, wentylator zatrzyma się. I to jest tak naprawdę funkcja regulatora: płynne regulowanie obrotów przez zmianę napięcia.

..
    moim zdaniem temperatury masz w porządku. Niepokoi to załączanie się chłodzenia karty graficznej na wysokie obroty i wycie zasilacza. Czy są one względnie wolne od kurzu? BTW jakie konkretnie wentylatory masz zamontowane w obudowie - model?
  • Poziom 7  
    Witam. Wentylatory są ciche więc dlatego pisałem wcześniej, że raczej nie ma sensu dokupywać kontrolera. Mają 1200 obr/ min.

http://www.morele.net/tacens-wentylator-mars-...zerwony-led-120x120x25mm-tacmars-mf12-714272/

Jest teraz dużo lepiej przy sesji godzinnej w Wiedzmina 3 gdzie karta idzie na 100 % , obroty karty na max włączyły mi się z 10 razy. Wcześniej co minute. Jednak dalej uważam, że hałas jest i to trochę irytuje. Temp w moim pokoju 12 m2 wzrasta o ok 2 stopnie. Dało by się jeszcze jakoś schłodzić tą kartę. Czytałem o wentylatorach do wnętrza obudowy, co niby usprawnia przepływ. U mnie chyba raczej miejsca się nie znajdzie na to. procesor w stresie to jakieś 68 stopni więc wydaje mi się, że całkiem przyzwoicie i chyba nie ma sensu dokupywać grandisa. Ale to zobaczymy jak przesiądę się na mocniejszego fx 9590. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Hmm.. Rzeczywiście takie cykliczne wycie może irytować. Myślimy dalej.

Wentylatorów na obudowie masz już moim zdaniem dość. Kolejny nic nie da.
    Mam jeszcze jeden pomysł. Spróbuje jeden z wentylatorów zdemontować z obudowy i po prostu położyć na karcie graficznej - tak, aby nadmuchiwał powietrze wprost na backplate. W otworki montażowe zamontuj jakieś dystanse, np. gumowe kołeczki montażowe, czy po prostu drewienko.. Cokolwiek, co pozwoli zachować 0,5-1 cm przerwy między wentylatorem a powierzchnią backplate. Chodzi mi o to, żeby wentylator miał "nóżki", wówczas powietrze będzie rozchodziło się ładnie na boki. Daj znać, jaki rezultat.

Tak w ogóle to przy jakiej temperaturze GPU załączają się te wysokie obroty? Najlepiej, jakbyś miał odpalony GPU-Z i w odpowiednim momencie zrobił printsrceena.

EDIT.
    No i oczywiście można rozważyć wymianę pasty termoprzewodzącej, ale to wiąże się z ryzykiem utraty gwarancji. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy można zdemontować chłodzenie bez uszkodzenia nalepek.
    Pasty stosowane przez producentów są często niskiej jakości i zaaplikowane byle jak. Ale zaczekajmy na screen z GPU-Z.
  • Poziom 7  
    Max obroty wentylatorów kart załączają się przy jakichś 85 stopniach. Chodzą one przez ok 20 sekund i temperatura spada. Tak jak pisałem przy godzinie grania uruchomi się to parę razy.

Mam jeszcze jeden wentylatorek mały 90mm postaram się go jakoś ulokować przy karcie i dam znać jak efekty.