Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt "AIRDRIFT"

09 Maj 2007 02:33 13812 19
  • Admin grupy komputery
    Od wymiany płyty gł i CPU miałem gorąco w nogi od komputera.
    Postanowiłem więc coś z tym zrobić . No i :
    Młotek , przecinak i wiertarka udarowa poszli do pracy.
    Wykułem dziurę w ścianie 10 x 15 cm.
    Projekt "AIRDRIFT"Projekt "AIRDRIFT"
    Dodam że nie jest to ściana zewnętrzna budynku.
    Za ścianą jest zimny korytarz .
    Zdjęcia pochodzą też z przed kilku miesięcy kiedy to projekt powstawał , z upływem czasu był modernizowany i testowany pod względem wydajności.
    Co do wilgotności - na szczęście nic się nie dzieje.
    Sprawdzam co jakiś czas wnętrzności komputera i nie zauważyłem nic co mogłoby świadczyć o obecności wilgoci .

Wielu z was zapyta - co będzie jak komputer przestawię ?
    W moim przypadku nie martwię się o przestawienie komputera , ponieważ pomieszczenie w którym stoi wybudowałem specjalnie na komputer.
    Nie mam nawet możliwości przestawienia bo wszystkie kable które wcześniej miałem w planie zamontować są już na stałe pod tynkiem i posadzką (kabel do telewizora , do wierzy stereo i sieć domowa LAN)
    Nawet biurko robiłem sam by idealnie pasowało .
    Niżej budowa półki - sorki za jakość - źle ustawiłem aparat :cry:
    Projekt "AIRDRIFT"Projekt "AIRDRIFT"Projekt "AIRDRIFT"
    W półce na której stoi komputer znajduje się teraz kanał doprowadzający powietrze z tyłu i pod obudowę komputera.

W dolnej części obudowy wyciąłem otwór , tak by zimne powietrze dochodziło do podzespołów jak najłatwiej.

Komputer przy otwartej obudowie ma wyższe temperatury jak przy zamkniętej , a to dobry znak .
    Dla estetyki , oraz efektu wizualnego dopadłem się do obudowy komputera . Okno oraz oświetlenie .
    Wstawiłem też przedni panel do sterowania oświetleniem .
    Tu 2 filmiki - jakość kiepska ale są :D
    Na panelu czerwone diody LED pokazują dokładnie to co dzieje się z diodami umieszczonymi w obudowie (W obudowie jest 60 sztuk w zestawie 6x10)
    [GVideo]http://video.google.pl/videoplay?docid=3189069707785568406[/GVideo]
    Tu pokazałem tylko jedno z możliwych ustawień - więcej zademonstruje gdy tylko zaopatrzę się w lepszy aparat .
    [GVideo]http://video.google.pl/videoplay?docid=-1025377336727077777[/GVideo]

I to na dzisiaj tyle . Czekam więc na wasze opinie i słowa krytyki :D
  • Poziom 17  
    świetne chłodzenie :) wyśsie wszystko z obudowy :) koniec problemów z dużą temperaturą w kompie nawet przy podkręcaniu :)
  • Poziom 14  
    Widziałem na KFD ale wtedy chyba nie dawałes linków z filmami :)
  • Admin grupy komputery
    Tamto forum umiera więc nie rajcuje mnie byt na nim.
  • Poziom 28  
    No... podoba mi się :) Nawet lepszy bajer niz u mnie :P Wsadziłem chłodnicę od WC do otworu wentylacyjnego pod sufitem ;) Ale to wszystko przez to, że komp siedzi wysoko w szawce :P Przynajmniej nic a nic nie słyszę. No... chyba, że podłącze DVD na USB... Takto wszystko za wyjątkiem głośników i monitora jest bezprzewodowo ;) Idealny pożadek na biurku :P
  • Admin grupy komputery
    Ja jeszcze planuje zrobić drugi tunel wyciągający ciepłe powietrze z obudowy.
    Mam już pomysły , ale nadal namierzam odpowiednie materiały do budowy tego tunelu.
    Nad moim pokojem jest podwieszany sufit , bardzo dobrze wentylowany i chcę go właśnie wykorzystać do tego celu.
    Nadal jednak nie mam pewności co do tego z którego miejsca w obudowie wyciągać to powietrze.
  • Poziom 28  
    Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze musi unosić się ku górze... Mógłby użyć takiego grubego peszla... karbowanego. i po jednej ze stron wentylator. Peszla oświetlić i po sprawie.
  • Admin grupy komputery
    możesz mi dokładnie wyjaśnić co to ten peszl ?
  • Poziom 20  
    DriverMSG napisał:
    możesz mi dokładnie wyjaśnić co to ten peszl ?

Peszel jest to plastikowa karbowana rura o roznej twardosci oraz przekroju stosowana np. w elektryce oraz energetyce do ukrywania kabli, przewodow elektrycznych itp ale jak sam widzisz moga miec o wiele szersze zastosowanie.
  • Admin grupy komputery
    Heh - to byłem blisko poszukiwań - bo myślałem o plastikowych rynnach które też służą do ukrywania kabli , ale są gładkie i mają prostokątny przekrój .

Więc jak pisałem wcześniej - zbudowałem tunel wyciągający ciepłe powietrze.
    Jeszcze nie skończony ale podzielę się tym co mam.

Zacząłem od otworu w suficie
    Projekt "AIRDRIFT"

Troszkę się naśmieciło :)
    Projekt "AIRDRIFT"

Otwór widoczny niżej znajduje się w ściance (kanale) za którą przeprowadziłem wcześniej przewody elektryczne , Kanał ten prowadzi w dół w stronę komputera.
    Projekt "AIRDRIFT"
    Projekt "AIRDRIFT"
    Aby połączyć kanał wentylacyjny z wyciągiem w suficie zastosowałem prostokątne rynny maskujące (10cmx3cm -1mb 14zł)
    Projekt "AIRDRIFT"
    Pozostało tylko ładnie zaszpachlować i pomalować .
    Projekt "AIRDRIFT"
    Projekt "AIRDRIFT"
    Tu widoczna półka komputera i otwór w tunelu
    Projekt "AIRDRIFT"
    Projekt "AIRDRIFT"
    oraz widok ogólny
    Projekt "AIRDRIFT"

Teraz muszę coś wy myśleć na połączenie tych dolnych otworów z obudową komputera.
    Choć przyznam że już zauważyłem spadek temperatury o kilka stopni co mnie bardzo cieszy bo zanim zrobiłem ten wyciąg temperatura karty graficznej podczas bezstresowej pracy wynosiła około 50 stopni , a obecnie jest 42 stopnie :)
    Projekt "AIRDRIFT"Projekt "AIRDRIFT" Projekt "AIRDRIFT"

Coś mi się wydaje że nie będzie łatwo - chyba mój zasilacz nie wyrabia więcej. Mam go od grudnia 2006 , nadal na gwarancji , może ktoś mi powiedzieć czy 430W to za mało na mój sprzęt ?

A może ktoś chce kupić mój zasilacz ?
  • Admin grupy komputery
    Witam po sporej przerwie.

Po ostatnim Upgrade Biosu Płyty gł udało mi się przeskoczyć (magiczną dla mnie) barierę 10tyś pkt w 3DMark'u 05

Projekt "AIRDRIFT"
  • Poziom 15  
    Fajny efekt, ciekawy pomysł z wenytlacją. OK.
    Ale gdzieś po jednym dniu znudziło by mi się miganie (chociarz super zrobione)
  • Admin grupy komputery
    Co do migania to racja - szybko przy tym oczy wysiadają - ale naturalnie jest tam opcja pozwalająca na wyłączenie światła , lub włączenie na stałe , jednak najlepiej wygląda to gdy mruga w rytm muzyki .
    Tak czy inaczej wbudowałem to oświetlenie tylko dlatego że przypadkowo zdobyłem taki zestaw LED , no i wszyscy znajomi chcieli bym coś tam zaświecił . :)
  • Poziom 16  
    A gdzie można takie coś kupić (taki zestaw) bo efekt wizualny baro mi sie podoba i tez bym cos takiego sklecił może
  • Admin grupy komputery
    Nie wiem gdzie to kupić - ja wymontowałem te ledy z samochodu , ktoś inny je tam wcześniej zamontował.
  • Admin grupy komputery
    Święta , Święta i po Świętach .

Jak zwykle Mikołaj wyposażył mnie w Hardware :lol:

Nastąpiła więc zmiana sprzętu , czas na sprzątanie i kontrole Hardware .
    Tak więc do mojego kompa doszedł procesor AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5200+, Nazwa kodowa - Brisbane-512.
    Ku mojemu zaskoczeniu procesor ma mnożnik 13.5 ,
    choć w BIOSie płyty gł nie mam takiej możliwości , max co mogę manualnie ustawić to X13
    , jednak gdy mnożnik ustawię na AUTO to mam 13.5 , co przy FSB 200Mhz daje już całkiem ładną prędkość . No ale oczywiście podniosłem FSB do 222Mhz by uzyskać okrągłą sumkę 3000MHz.

Projekt "AIRDRIFT"

Temperaturki procesora z nową pastą utrzymują się na poziomie 20-25°C
    Przy okazji musiałem też opatentować jakiś sposób na nakładanie pasty , poprzednio robiłem to na szybko rozprowadzając pastę byle jak .
    Wpadł mi wiec do głowy sposób który ma swoje korzenie w moich poprzednich zawodach , a mianowicie - szpachlowanie samochodu .

Wymyśliłem więc taki oto sposób : (może komuś się ta wiedza przyda)
    Procesor umieściłem w podstawce która służyła jako opakowanie . Przykleiłem procesor do stołu taśmą klejącą , papierową - typowa taśma do oklejania przed malowaniem .
    Jednak zostawiłem nieoklejony środek powierzchni procesora , tak by móc nakładać pastę termoprzewodzącą . Dzięki temu uzyskałem Baze i oparcie dla kolejnego narzędzia , jakim był nóż techniczny . Ma on idealnie prostą powierzchnie co w tym przypadku zastosowałem jako szpachelkę - no ale sami popatrzcie na fotki - jakość marna ale wiadomo co robiłem ;-)

Oczywiście okazyjnie wymieniłem też kości pamięci , w tej chwili mam zamontowane 2 moduły OCZ OCZ2SOE8001G - co daje łącznie 2GB RAM 800Mhz.

Ma ktoś logiczne wytłumaczenie tego dziwnego mnożnika procesora ?
  • Poziom 12  
    To nie płyta wymusza mnożnik tylko procesor bus speed ustawione na płycie x mnożnik daje częstotliwość taktowania procesora.
  • Admin grupy komputery
    Źle się zrozumieliśmy .
    Jeśli w BIOS'ie ustawię mnożnik na AUTO to jest on X13,5 , natomiast jeśli chcę ustawić mnożnik manualnie , to maksymalny jaki mogę wynosi X13 .
    I to niestety blokuje mi możliwości OC , gdyż powinno być możliwe ustawienie ręcznie X13.5 a nie ma . Czekam więc na nowszy BIOS , może to poprawią .
    A może ktoś ma taki procesor i podzieli się uwagami o nim .
  • Admin grupy komputery
    Witam wszystkich obserwujących projekt .

Dziś komputer wyposażyłem moją wymarzoną jednostką :

MoBo - DFI LANParty DK 790FXB-M2RS(H)
    CPU - AMD Phenom II X4 955 BE 3200Mhz
    RAM - 4GB - 4X OCZ XTC Special Ops Edition OCZ2SOE8001G
    GPU - Zotac GeForce 9800 GT AMP
    PSU - Seasonic S12 600W
    OS - Windows XP
    Col - AirDrift

W najbliższym czasie mam zamiar dobrać do tego zestawu nowe kości pamięci - oczywiście pod kątem OC i tu moja prośba o wasze opinie w tym temacie .

Jakie kości pamięci dobrać do w/w zestawu , dodam że najchętniej wsadziłbym tam 2x2GB tak by zostawić więcej miejsca na chłodzenie .
    Cały komputer chłodzony jest tylko powietrzem i na razie nie myślę o przesiadaniu się na WC .

Więc poszukiwane są najwydajniejsze kości DDR2 2x2GB + . Z dobrymi możliwościami chłodzenia i OC .

Czekam na wasze opinie i linki do ewentualnych testów .

Edit : Dziś zainstalowałem system na nowo - tym razem Windows XP X64.
    Zaskoczył mnie start systemu , a raczej szybkość z jaką to zrobił :)