logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak połączyć rurę plastikową ze stalową bez zrywania sufitu?

RadzJo7 04 Gru 2015 19:19 7884 25
REKLAMA
  • #1 15210827
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Witam. Na początek przyznam się, że jestem zielony z hydrauliki lecz chcę sam naprawić awarię w domu. Otóż, ciekła mi woda z łączenia (nypel) między rurą plastikową, a rurą stalową. Są to rury od ciepłej wody. Po wykręceniu nypla i solidnym uszczelnieniu taśmą próbuje połączyć znowu ów rury. Jednak mam problem bo gdy z jednej strony nypel się wkręca to z drugiej wykręca. Wcześniej podejrzewam, że ktoś wkręcił nypel w stalową rurę, następnie nakręcił na to plastikową jakby mufe z gwintem i włożył rurę plastikową i zgrzał . Czy jest jakieś wyjście z tej sytuacji bez zrywania podwieszanego sufitu i zgrzewania rur ? Czy dostanę w zwykłym sklepie hydraulicznym nypel z lewym i prawym gwintem ?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 15210851
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Czyli wkręcić w stalową rurę nypel i na to śrubunek w plastikową ?
  • #4 15210857
    Loker
    Poziom 39  
    Posty: 3368
    Pomógł: 575
    Ocena: 720
    To jak wykręciłeś nypel?
    Daj zdjęcie tego połączenia.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #6 15210861
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    RadzJo7 napisał:
    Czy dostanę w zwykłym sklepie hydraulicznym nypel z lewym i prawym gwintem ?
    Niestety. takiego nie dostaniesz. Jest "co " takiego jak srubunek, który można użyć do połączenia dwóch nieruchomych- niedających się obrócić częsci, ale ma większą dłudosć, więc pozostaje użyć zgrzewarki.
  • #7 15210882
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Jak połączyć rurę plastikową ze stalową bez zrywania sufitu?


    Po lewej plastikowa rura z gwintem wewnętrznym a po prawej to samo tylko stalowa rura
  • #8 15210932
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    A tam nad trójnikiem nie ma przypadkiem srubunka?, bo niezbyt dokładnie widać...
  • #9 15210934
    niewolno2
    Poziom 40  
    Posty: 4693
    Pomógł: 628
    Ocena: 1255
    Śmiało możesz wstawić tam śrubunek, zakładając że masz tam pole manewru.
  • #10 15210941
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Pole manewru jakieś jest. Spróbuje kupić jutro ten śrubunek 3/4 i będę kombinować. Podpowiedzcie mi jeszcze w jakiej kolejności montować ten śrubunek ? Potrzebny będzie wtedy nypel czy nie ?
  • #11 15210950
    niewolno2
    Poziom 40  
    Posty: 4693
    Pomógł: 628
    Ocena: 1255
    Nypel jest w takim układzie zbędny, śrubunek wkręcasz w plastik a drugą stronę w stal.
  • Pomocny post
    #12 15210951
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    jedną częsć wkręcasz w plastik, a drugą w żelazo i skręcasz razem.
  • #13 15210963
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    A moglibyście wstawić tutaj zdjęcie takiego śrubunka ? Śrubunek widziałem tylko wkręcany z jednej strony a z drugiej ma gwint wewnątrz ;/
  • Pomocny post
    #16 15210981
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #17 15210986
    RadzJo7
    Poziom 8  
    Posty: 6
    Ocena: 2
    Dziękuję bardzo bardzo. Jutro zabieram się do pracy ;)
  • #18 15211010
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #19 15211020
    jas67
    Poziom 22  
    Posty: 463
    Pomógł: 39
    Ocena: 116
    Witam. Śrubunki mosiężne mają jeden gwint zewn. i jeden więc śrubunek jest konieczny. Są jeszcze śrubunki żeliwne które mają oba gwinty wewnętrzne więc wtedy trzeba dwa śrubunki. Jeśli masz możliwość tę złączkę PP przesunąć w lewo to możesz dać śrubunek mosiężny z nyplem. Jeśli na tyle się nie przesunie to może zamiast tej złączki która jest teraz wstawić złączkę ze śrubunkiem ale to wymaga zgrzewarki. A może tą rurę można przesunąć w bok, wtedy z trójnika wychodzisz kolankiem, dajesz śrubunek i zaś kolanko do rury PP którą przesunąłeś. Możliwości jest trochę ale trudno tak na podstawie fotki wszystkie omawiać.
  • #20 15211049
    niewolno2
    Poziom 40  
    Posty: 4693
    Pomógł: 628
    Ocena: 1255
    jas67 napisał:
    Witam. Śrubunki mosiężne mają jeden gwint zewn. i jeden więc śrubunek jest konieczny. Są jeszcze śrubunki żeliwne które mają oba gwinty wewnętrzne więc wtedy trzeba dwa śrubunki. Jeśli masz możliwość tę złączkę PP przesunąć w lewo to możesz dać śrubunek mosiężny z nyplem. Jeśli na tyle się nie przesunie to może zamiast tej złączki która jest teraz wstawić złączkę ze śrubunkiem ale to wymaga zgrzewarki. A może tą rurę można przesunąć w bok, wtedy z trójnika wychodzisz kolankiem, dajesz śrubunek i zaś kolanko do rury PP którą przesunąłeś. Możliwości jest trochę ale trudno tak na podstawie fotki wszystkie omawiać.

    Kolego, nie za dużo tych łączeń?
  • #21 15211097
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #22 15211492
    Piotr77777
    Specjalista - systemy grzewcze
    Posty: 680
    Pomógł: 58
    Ocena: 266
    Ja jestem ciekaw jak wykręciłeś nypel?
  • #23 15211757
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  
  • #24 15211902
    jas67
    Poziom 22  
    Posty: 463
    Pomógł: 39
    Ocena: 116
    Na pewno ten nypel był mało wkręcony więc wykręcił go tak jak się kiedyś skręcało śrubunek na długi gwint.
  • #25 15213079
    stanislaw1954
    Poziom 43  
    Posty: 15140
    Pomógł: 2003
    Ocena: 4625
    jas67 napisał:
    tak jak się kiedyś skręcało śrubunek na długi gwint.

    Niedokładnie : "długi gwint" zastępował niedostępny srubunek.
  • #26 15213186
    jas67
    Poziom 22  
    Posty: 463
    Pomógł: 39
    Ocena: 116
    @stanislaw1954 Chodzi mi o to że to tak działa. |Z jednej się wkręca z a drugiej wykręca.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik ma problem z połączeniem rury plastikowej i stalowej w instalacji ciepłej wody, gdzie doszło do wycieku z nypla. Po wykręceniu nypla i uszczelnieniu taśmą, użytkownik napotyka trudności w ponownym połączeniu rur, ponieważ podczas wkręcania nypla z jednej strony, z drugiej strony się on wykręca. Uczestnicy dyskusji sugerują użycie śrubunka, który pozwoli na połączenie obu rur bez konieczności zrywania sufitu. Wskazują, że nypel nie jest potrzebny, a śrubunek można wkręcić bezpośrednio w plastikową rurę i stalową. Użytkownik planuje zakupić śrubunek i pyta o kolejność montażu. Wskazówki dotyczące użycia pakuł zamiast taśmy oraz różne typy śrubunków (mosiężne, żeliwne) również zostały poruszone.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA