Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dobrać odpowiednią płytę główną pod procesor z zablokowanym mnożnikiem?

atomiko 09 Dec 2015 03:38 1473 4
    atomiko
    Level 2  
    Witam,
    potrzebuję porady w dobraniu odpowiedniej płyty głównej pod procesor z zablokowanym mnożnikiem. Ale mam kilka pytań odnośnie tego tematu.

Czy pod procesor z zablokowanym mnożnikiem można dobrać płytę główną bez chłodzonej sekcji zasilania? Nie dojdzie wtedy do przegrzania podczas długiego grania? Jest sens dopłacać do płyty z chłodzoną sekcją jeżeli nie podkręcamy procesora?

Sekcja zasilania ma wpływ tylko na procesor czy i na pozostałe podzespoły (karta graficzka, dysk itp)?

Chciałbym złożyć komputer z procesorem i5 6600 [zablokowany mnożnik]

Nie wiem jaką płytę dobrać, jeżeli płyta bez chłodzonej sekcji zasilania by się sprawdziła to bym ją wolał, bo z zaoszczędzonych na takim wyborze płyty pieniędzy dołożyłbym na lepszą kartę graficzną.

Wcześniej zastanawiałem się nad tą płytą:

- ASRock B150M PRO4S, B150, DualDDR4-2133, SATA3, HDMI, DVI, mATX (B150M PRO4S) 369,00 zł

Ale znalazłem też inną która też obsługuje ddr4-2133 dużo tańszą ale już bez chłodzonej sekcji zasilania.

MSI H110M PRO-VD, H110, DDR4-2133, SATA3, DVI, VGA, M-ATX 256,00 zł

Różnią się też chipsetem: Asrock ma Intel B150 a MSI Intel H110. Co daję chipset i który jest lepszy? Czy chipset daje korzyści w wydajności podczas grania?

Powinienem zwrócić uwagę na coś jeszcze?

Pozdrawiam
    mario81
    Level 33  
    W przypadku LGA1150, pamiętam przypadek throttlingu Core i7-4770K, tzn. Gigabyte miało taką wpadkę, po którejś rewizji, kiedy uszczuplono między innymi sekcję zasilania na tańszych płytach. Z tego co pamiętam, był tylko jeden test:
    http://uk.hardware.info/reviews/5835/3/spot-t...3-revision-differences-including-test-results
    Nie wiem czy właściciele takich płyt, również tego doświadczyli (niemal nikt nie łączy Core i7-4770K z tanią płytą H81/B85).

Nie jest mi znana sytuacja w przypadku LGA1151. Weź jeszcze pod uwagę, że Skylake ma na ogół mniejsze zapotrzebowanie na moc i wydziela mniej ciepła, niż poprzednie generacje. Poza tym, zawsze możesz sobie samemu zamontować chłodzenie na sekcję zasilania.

Z tego co mi wiadomo, korzyści w grach jeśli chodzi o zastosowanie chipsetu, to raczej głównie Z170, dzięki możliwości stosowania szybszych pamięci i podkręcania ich. Natomiast H110 vs B150, ogólnie rzecz biorąc, w większości przypadków ten drugi chipset daje większą funkcjonalność (więcej USB, SATA, DDR3/4, PCI/E itd.), czasami jakość (np. zintegrowane karty) itd., tu jest sporo czynników, zależy czego Ci potrzeba. Poza tym, jest jeszcze H170 (jeśli interesuje Cię RAID, M.2, Sata Express itp.), ale ceny są dość wysokie. Dodatkowo, generalnie droższe płyty, lepsze chipsety, mają jakieś tam "ciche" funkcje, o których nie rozmawia się przy wyborze np. typowego sprzętu pod gry, jednak one gdzieś tam po cichu raczej spełniają swoje role (np. ochronne).
    atomiko
    Level 2  
    Czyli chipsetem nie ma sie co przejmować, a jeżeli chodzi o sekcje zasilania to ta na płycie MSI wystarczy do obsłużenia i5 6600 skylake zważywszy na to że i tak go nie będę podkręcać? Ilu fazowa sekcja zasilania jest dobra?
    mario81
    Level 33  
    Tak, moim zdaniem ta płyta MSI będzie wystarczająca. Z resztą, praktycznie do 450 zł nie dostaniesz nic lepszego, jeśli chodzi o ilość faz. Od około 450 zł zaczynają się dopiero płyty z bardziej rozbudowaną sekcją zasilania, np. ASUS B150-Pro Gaming D3 czy ASRock Fatal1ty B150 Gaming K4.
    atomiko
    Level 2  
    Ok, dzięki za pomoc mario :-)