Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa frezarki CNC do materiałów miękkich - praca dyplomowa - kilka pytań

barto125 12 Dec 2015 19:30 1479 2
    barto125
    Level 16  
    Witam. Planuję budowę prostej frezarki CNC w ramach pracy dyplomowej.
    Wymiary robocze - okolice A4.
    Ruchomy stół, brama stała.
    Napęd stołu realizowany za pomocą paska, brama na prętach gwintowanych.
    Konstrukcja aluminiowa, stół ze sklejki lub mdf, jako elektrowrzeciono pewnie dremel.
    Jako założenie - ograniczenie kosztów do minimum.

Pierwsze pytanie elektronika którą planuję wykorzystać:
    Silniki krokowe - SHS 39/200-4219 - takie posiadam, 5 sztuk - bipolarne.
    Sterownik silnika - planuję złożyć coś na wzór kitu AVT1585 lub AVT1814
    Płyta główna - 5358/2
    Zasilanie - najprawdopodobniej zasilacz komputerowy ATX z dodanym +24V.

Proszę o rady, czy taki początkowy dobór będzie ok.
  • Helpful post
    and_rog
    Level 23  
    Mam coś takiego. Działa. Potrzebujesz trochę pomajsterkować - i mechanicznie (podocinać, poskładać - przyda się może marker, aby zamówić od razu formatki na wymiar, i mechanik z tokarką, aby połączyć silniki z prętami gwintowanymi - ja mam tam przekładnię pasową) i elektrycznie (polutować to wszystko i poskładać). I tu kilka uwag:
    - jeśli nie kupisz jakiejś konkretnej obudowy, to nie najlepiej będzie wyglądała elektryka. Może lepiej rozważyć kupno gotowego zestawu - sterowniki osi, zasilacz, we wspólnej obudowie. Kosztuje, ale wygląda OK, ma to znaczenie podczas obrony;
    - programy. Bez programu maszyna nie będzie działała. Ja mam mach 3 (wersja demo, do 500 linii) oraz Cambam (też nie zarejestrowany, do 40 uruchomień) do generacji ścieżek g-code;
    - życie pokazało, że nie każdy komputer z LPT się nadaje. Najlepszy był laptop HP (płynnie sterował osiami), ale musiałem go oddać. Potem kupowałem inne, ale problem ten sam - mach nie steruje płynnie, system ma jakieś swoje wewnętrzne przerwania, na milisekundy pauzuje to inne programy, mach'a też, maszyna szarpie. Jeśli ma ktoś radę na to - proszę o odpowiedź. Stosowałem chyba wszystkie chwyty programowe - nie pomaga, może kiedyś kupię starego laptopa HP.
    - nie mam typowego wrzeciona. Mam silnik 3 fazy + inwerter. Do 6000-7000 tyś obrotów wystarcza, i tak nie ma szybkich posuwów, dlatego jest OK
    - nie najlepiej wyglądają przewody "wiszące", nie mam gąsienic, nieco za dużo to kosztuje, może w dyplomowej pracy warto coś takiego zaplanować.
    barto125
    Level 16  
    Tokarz jest znajomy, warsztat dostępny też, także z mechaniką nie będzie problemów.
    Co do obudowy - mam od jakiegoś zasilacza laboratoryjnego, myślę że się nada.
    Program - mach 3 lub linux cnc, to na koniec.
    Laptopa mam, stary IBM ze stacją dokującą.
    Wrzeciono - na koniec coś się wymyśli.
    Co do przewodów - planuję gąsienice lub peszel też się zobaczy.
    I co najważniejsze, urządzenia nie muszę oddawać - wystarczy dokumentacja fotograficzna w pracy.