Witam
Przez ostatnie 3 miesiące zbudowałem domową
frezarkę CNC
Sam plan budowy przyszedł podczas konstrukcji wcześniej opisywanego na forum głośnika bluetooth.
Z założenia miało być to bardzo tanie jednak w czasie projektu i wstępnych prób oraz liczenia kosztów musiałem troszkę dołożyć , tak więc całość wyszła ok 2000zł ( max )
Początkowo maszyna miała być cała ze sklejki a jako prowadnice miały posłużyć zawiasy od szuflad, nawet takie zamówiłem jednak po przeanalizowaniu zrezygnowałem z ich wykorzystania.
Później był pomysł z rurami chromowanymi takimi od wieszaków meblowych i wózkach opartych na łożyskach tocznych montowanych na aluminiowych kątownikach. mam takie rury więc chciałem je wykorzystać. W trakcie prób z montażem rur okazało się że problem jest z ich liniowością więc zamówiłem wałki typowe do CNC fi20 i chciałem zamontować na nich wcześniej opisane wózki na łożyskach tocznych. coś jak na zdjeciu poniżej
jednak podliczając koszty i czas na wykonanie takich elementów ostatecznie zdecydowałem sie na zakup gotowych już łożysk przewidzianych do CNC.
Szkoda że wcześniej od razu nie kupiłem wałków podpartych i łożysk do nich , no ale raczej nie przewiduje pracy w twardych materiałach więc myślę że bedzię ok.
Początek to projekt
Następnie adaptacja domku na działce letniskowej na warsztat
. Musiałem kupić uchwyt wiertarki i imadło ( uchwyt straszna tandeta 50zł na allegro )
Formatki aluminiowe widoczne na zdjeciu kupiłem gotowe i zaadoptowałem do mojego projektu zapłaciłem za nie 140zł z przesyłka. Część tych wąskich pasków aluminiowych docinałem na długość na ukośnicy do drewna. Elementy szlifowane były papierem ściernym szlifierką oscylacyjną lub taśmową tzw czołgiem. Grubość elementów to w większości 10mm tylko te wąskie paski i płytka mocowania wrzeciona ma 12mm
Po poskręcaniu wyszło coś takiego. Musiałem jeszcze dokupić wzmocnienie na tył i spód bramy. jest to płaskownik 80x8mm ze zwykłego aluminium PA38 wyszło 2m za ok 100zł z przesyłką.
Do skręcania nie proponuje śrub nierdzewnych. Są strasznie miękkie i obrabiają się gniazda przy dokręcaniu, a ponadto sa 2 x droższe niż twarde śruby ocynkowane.
[/img]
W tej chwili jako wrzeciono zamontowany jest silnik 24V 3,5A 6000obr z allegro za 10zł . Silnik ten zasilam napięciem 30V więc obroty powinny być większe . Na silniku zamontowany jest uchwyt ER11
Stół został wykonany ze sklejki 18mm podpartej pod blatem profilami konstrukcyjnymi z aluminium 40x40. Elementy nośny przedni i tylny tam gdzie przykręcone są wałki są z 2 warstw sklejki 18mm sklejonej ze sobą razem.
W stole zamontowane są specjalne nakrętki 8mm wkręcone od spodu tak aby można zamocować obrabiany materiał. Wymiary stołu to 750x430 ( pole obrabiane 340x480 )
Sterowanie maszyny jest za pomocą sterownika CNC USB ( 100zł ) i kontrolerów silników TB6600 (3x30zł ) oraz zasilacza 24V 15A (90zł) podkręconego na 30V . Wszystko kupione na ALI
Jako obudowę wykorzystałem zakupioną na allegro jakoś z rozbiórki małą obudowę komputerową za 10zł (+14 przesyłka )
Silniki 1Nm kupione używane na allegro po 12zł szt
Gotowa maszyna wygląda tak .
Na razie wykonałem tylko kilka prób udało mi się już uszkodzić silnik wrzeciona. przez mój błąd złamałem oś silnika , aż dziwne ze się frez nie złamał tylko oś silnika
( zamówiłem już następny )
Mam nagrany film z pierwszego uruchomienia z użyciem długopisu ( maszyna jeszcze bez podłączonych krańcówek)
Ten obrazek ma wymiary 90mmx45xx
Wysokość małych literek 3mm maszyna rysuje literki po ich krawędziach. Długopis był owinięty cienka gąbką i wcinięty w otwór wrzeciona
Przez ostatnie 3 miesiące zbudowałem domową
Sam plan budowy przyszedł podczas konstrukcji wcześniej opisywanego na forum głośnika bluetooth.
Z założenia miało być to bardzo tanie jednak w czasie projektu i wstępnych prób oraz liczenia kosztów musiałem troszkę dołożyć , tak więc całość wyszła ok 2000zł ( max )
Początkowo maszyna miała być cała ze sklejki a jako prowadnice miały posłużyć zawiasy od szuflad, nawet takie zamówiłem jednak po przeanalizowaniu zrezygnowałem z ich wykorzystania.
Później był pomysł z rurami chromowanymi takimi od wieszaków meblowych i wózkach opartych na łożyskach tocznych montowanych na aluminiowych kątownikach. mam takie rury więc chciałem je wykorzystać. W trakcie prób z montażem rur okazało się że problem jest z ich liniowością więc zamówiłem wałki typowe do CNC fi20 i chciałem zamontować na nich wcześniej opisane wózki na łożyskach tocznych. coś jak na zdjeciu poniżej
jednak podliczając koszty i czas na wykonanie takich elementów ostatecznie zdecydowałem sie na zakup gotowych już łożysk przewidzianych do CNC.
Szkoda że wcześniej od razu nie kupiłem wałków podpartych i łożysk do nich , no ale raczej nie przewiduje pracy w twardych materiałach więc myślę że bedzię ok.
Początek to projekt
Następnie adaptacja domku na działce letniskowej na warsztat
Formatki aluminiowe widoczne na zdjeciu kupiłem gotowe i zaadoptowałem do mojego projektu zapłaciłem za nie 140zł z przesyłka. Część tych wąskich pasków aluminiowych docinałem na długość na ukośnicy do drewna. Elementy szlifowane były papierem ściernym szlifierką oscylacyjną lub taśmową tzw czołgiem. Grubość elementów to w większości 10mm tylko te wąskie paski i płytka mocowania wrzeciona ma 12mm
Po poskręcaniu wyszło coś takiego. Musiałem jeszcze dokupić wzmocnienie na tył i spód bramy. jest to płaskownik 80x8mm ze zwykłego aluminium PA38 wyszło 2m za ok 100zł z przesyłką.
Do skręcania nie proponuje śrub nierdzewnych. Są strasznie miękkie i obrabiają się gniazda przy dokręcaniu, a ponadto sa 2 x droższe niż twarde śruby ocynkowane.
W tej chwili jako wrzeciono zamontowany jest silnik 24V 3,5A 6000obr z allegro za 10zł . Silnik ten zasilam napięciem 30V więc obroty powinny być większe . Na silniku zamontowany jest uchwyt ER11
Stół został wykonany ze sklejki 18mm podpartej pod blatem profilami konstrukcyjnymi z aluminium 40x40. Elementy nośny przedni i tylny tam gdzie przykręcone są wałki są z 2 warstw sklejki 18mm sklejonej ze sobą razem.
W stole zamontowane są specjalne nakrętki 8mm wkręcone od spodu tak aby można zamocować obrabiany materiał. Wymiary stołu to 750x430 ( pole obrabiane 340x480 )
Sterowanie maszyny jest za pomocą sterownika CNC USB ( 100zł ) i kontrolerów silników TB6600 (3x30zł ) oraz zasilacza 24V 15A (90zł) podkręconego na 30V . Wszystko kupione na ALI
Jako obudowę wykorzystałem zakupioną na allegro jakoś z rozbiórki małą obudowę komputerową za 10zł (+14 przesyłka )
Silniki 1Nm kupione używane na allegro po 12zł szt
Gotowa maszyna wygląda tak .
Na razie wykonałem tylko kilka prób udało mi się już uszkodzić silnik wrzeciona. przez mój błąd złamałem oś silnika , aż dziwne ze się frez nie złamał tylko oś silnika
Mam nagrany film z pierwszego uruchomienia z użyciem długopisu ( maszyna jeszcze bez podłączonych krańcówek)
Ten obrazek ma wymiary 90mmx45xx
Wysokość małych literek 3mm maszyna rysuje literki po ich krawędziach. Długopis był owinięty cienka gąbką i wcinięty w otwór wrzeciona
Fajne? Ranking DIY