Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

KAZUK 31 Sty 2017 00:20 27561 45
  • Witam
    Przez ostatnie 3 miesiące zbudowałem domową :) frezarkę CNC
    Sam plan budowy przyszedł podczas konstrukcji wcześniej opisywanego na forum głośnika bluetooth.
    Z założenia miało być to bardzo tanie jednak w czasie projektu i wstępnych prób oraz liczenia kosztów musiałem troszkę dołożyć , tak więc całość wyszła ok 2000zł ( max )

Początkowo maszyna miała być cała ze sklejki a jako prowadnice miały posłużyć zawiasy od szuflad, nawet takie zamówiłem jednak po przeanalizowaniu zrezygnowałem z ich wykorzystania.

Później był pomysł z rurami chromowanymi takimi od wieszaków meblowych i wózkach opartych na łożyskach tocznych montowanych na aluminiowych kątownikach. mam takie rury więc chciałem je wykorzystać. W trakcie prób z montażem rur okazało się że problem jest z ich liniowością więc zamówiłem wałki typowe do CNC fi20 i chciałem zamontować na nich wcześniej opisane wózki na łożyskach tocznych. coś jak na zdjeciu poniżej

jednak podliczając koszty i czas na wykonanie takich elementów ostatecznie zdecydowałem sie na zakup gotowych już łożysk przewidzianych do CNC.
    Szkoda że wcześniej od razu nie kupiłem wałków podpartych i łożysk do nich , no ale raczej nie przewiduje pracy w twardych materiałach więc myślę że bedzię ok.

Początek to projekt

Następnie adaptacja domku na działce letniskowej na warsztat :) . Musiałem kupić uchwyt wiertarki i imadło ( uchwyt straszna tandeta 50zł na allegro )

Formatki aluminiowe widoczne na zdjeciu kupiłem gotowe i zaadoptowałem do mojego projektu zapłaciłem za nie 140zł z przesyłka. Część tych wąskich pasków aluminiowych docinałem na długość na ukośnicy do drewna. Elementy szlifowane były papierem ściernym szlifierką oscylacyjną lub taśmową tzw czołgiem. Grubość elementów to w większości 10mm tylko te wąskie paski i płytka mocowania wrzeciona ma 12mm

Po poskręcaniu wyszło coś takiego. Musiałem jeszcze dokupić wzmocnienie na tył i spód bramy. jest to płaskownik 80x8mm ze zwykłego aluminium PA38 wyszło 2m za ok 100zł z przesyłką.
    Do skręcania nie proponuje śrub nierdzewnych. Są strasznie miękkie i obrabiają się gniazda przy dokręcaniu, a ponadto sa 2 x droższe niż twarde śruby ocynkowane.

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł [/img]
    Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

W tej chwili jako wrzeciono zamontowany jest silnik 24V 3,5A 6000obr z allegro za 10zł . Silnik ten zasilam napięciem 30V więc obroty powinny być większe . Na silniku zamontowany jest uchwyt ER11

Stół został wykonany ze sklejki 18mm podpartej pod blatem profilami konstrukcyjnymi z aluminium 40x40. Elementy nośny przedni i tylny tam gdzie przykręcone są wałki są z 2 warstw sklejki 18mm sklejonej ze sobą razem.
    W stole zamontowane są specjalne nakrętki 8mm wkręcone od spodu tak aby można zamocować obrabiany materiał. Wymiary stołu to 750x430 ( pole obrabiane 340x480 )

Sterowanie maszyny jest za pomocą sterownika CNC USB ( 100zł ) i kontrolerów silników TB6600 (3x30zł ) oraz zasilacza 24V 15A (90zł) podkręconego na 30V . Wszystko kupione na ALI
    Jako obudowę wykorzystałem zakupioną na allegro jakoś z rozbiórki małą obudowę komputerową za 10zł (+14 przesyłka )
    Silniki 1Nm kupione używane na allegro po 12zł szt

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

Gotowa maszyna wygląda tak .

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

Na razie wykonałem tylko kilka prób udało mi się już uszkodzić silnik wrzeciona. przez mój błąd złamałem oś silnika , aż dziwne ze się frez nie złamał tylko oś silnika :) ( zamówiłem już następny )

Mam nagrany film z pierwszego uruchomienia z użyciem długopisu ( maszyna jeszcze bez podłączonych krańcówek)

Link

Ten obrazek ma wymiary 90mmx45xx
    Wysokość małych literek 3mm maszyna rysuje literki po ich krawędziach. Długopis był owinięty cienka gąbką i wcinięty w otwór wrzeciona

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 31 Sty 2017 02:38
    kuku
    Poziom 13  

Niezłe, możesz zdradzić gdzie kupiłeś te gotowe aluminiowe profile ?
    Ciekawy jestem też jaki jest zakres ruchów maszyny?

• #3 31 Sty 2017 03:02
    KAZUK
    Poziom 10  

Kupowałem na Allegro
    Ale teraz bym kupił tutaj:

Link

Mają duży wybór i ceny też przystępne.

Zakres ruchów maszyny to:
    x=340
    y=480
    z=86
    prześwit bramy = 100

• #4 31 Sty 2017 07:15
    Tomekob
    Poziom 14  

Drogi kolego. Jak zobaczyłem pierwszy obrazek z projektem łożysk toczących się po jakiejś powierzchni plus ten pałąk wygięty z łożyskiem (myślę sobie ciekawe jak on chce tam wepchnąć to łożysko) dodatkowo to zdjęcie z wiertarką na stojaku z plasteliny i wszechobecny bałagan to chciałem wyłączyć przeglądarkę myśląc "kolejny nawiedzony". Na szczęście przejrzałem kolejne zdjęcia i powiem Ci, super! Tak jak Ci to wyszło to zupełnie inna sprawa niż twoje początkowe założenia. Ja wciąż sobie myślę i planuję jak zrobić swoje CNC i taki ze mnie teoretyk bajkopisarz a inni biorą się do roboty i coś robią. Brawo, wyszło Ci naprawdę bardzo przyzwoicie. Choć wydaje mi się, że te wałki będą się uginać szczególnie w osi Y.
    A opis też fajnie, rzeczowo i szczerze.
    Dzięki za link do aluminium.

• #5 31 Sty 2017 07:40
    domel1
    Poziom 12  

Fajna konstrukcja.
    W czym robiłeś g-cod? Mało jest fajnych programów, które robią g-cod, własnie żeby tak długopisem sobie sprawdzić maszynę cnc.

• #6 31 Sty 2017 10:29
    hobbyelektronik
    Poziom 27  

Gratulacje za udaną konstrukcję, jaki sterownik użyłeś i w/g jakiego schematu zmontowałeś całość do kupy i oczywiście jaki masz pulpit sterowniczy.

pozdrawiam...........

• #7 31 Sty 2017 15:43
    KAZUK
    Poziom 10  

Tomekob napisał:
    Drogi kolego. Jak zobaczyłem pierwszy obrazek z projektem łożysk toczących się po jakiejś powierzchni plus ten pałąk wygięty z łożyskiem (myślę sobie ciekawe jak on chce tam wepchnąć to łożysko) dodatkowo to zdjęcie z wiertarką na stojaku z plasteliny i wszechobecny bałagan to chciałem wyłączyć przeglądarkę myśląc "kolejny nawiedzony". Na szczęście przejrzałem kolejne zdjęcia i powiem Ci, super! Tak jak Ci to wyszło to zupełnie inna sprawa niż twoje początkowe założenia. Ja wciąż sobie myślę i planuję jak zrobić swoje CNC i taki ze mnie teoretyk bajkopisarz a inni biorą się do roboty i coś robią. Brawo, wyszło Ci naprawdę bardzo przyzwoicie. Choć wydaje mi się, że te wałki będą się uginać szczególnie w osi Y.
    A opis też fajnie, rzeczowo i szczerze.
    Dzięki za link do aluminium.

dzieki :)
    Na szczęście jest zima i ani żona ani mama na działkę nie jadą. Jak widać stoi tam odkurzacz więc można posprzątać podłogę ( stary dywan ) a graty poukładać na regale. W sumie tam jest ciasno więc trudno utrzymać porządek podczas ekstremalnych prac, a tak poza tym to jestem troszkę bałaganiarzem :)
    Co do uginania osi to według pomiaru suwmiarką raczej się nie ugina, Nie mam zegara aby to zmierzyć dokładnie. Jednak z uwagi na prace jakie chciałbym na niej wykonywać nie bedzie to miało znaczenia ( głownie wycinanie ). Wiadomo że jak się na niej zaprę od góry to pod moim ciężarem już ugięcie czuć. Konstrukcja maszyny pozwala na prostą zmianę tych wałków na podparte, więc jeśli będzie z tym problem zostaną na takie wymienione.

Ma ktoś może G-cody jakiejś płytki PCB. I Jakim frezem się wycina takie płytki ?
    Chciałbym spróbować to na niej wyciąć.

Dodano po 15 [minuty]:

hobbyelektronik napisał:
    Gratulacje za udaną konstrukcję, jaki sterownik użyłeś i w/g jakiego schematu zmontowałeś całość do kupy i oczywiście jaki masz pulpit sterowniczy.

pozdrawiam...........

sterownik to chińczyk. wystarczy wpisać w przeglądarkę lub na ALI "CNC USB"

mam też taki który dział pod MACH ale nie testowałem dopiero wczoraj przyszedł
    on jest opisany 100kHz więc teoretycznie maszyna powinna być 4 razy szybsza niz na tym poprzednim , który działa z szybkością 25kHz.

Silniki mam ustawione na podział 1/16 wiec max prędkość przy 25kHz to 1400 mm/min. przy mniejszym podziale mam problem z rezonansem silników i ich gubieniem kroków .( są to silniki 6 przewodowe podłaczone na 4 przewody (wykorzystane oba uzwojenia ) wiec mają wysoką indukcyjność, która jest niewskazana.

Nie mam pulpitu sterującego, wszystko steruję z laptopa i jego klawiatury za pomocą kabla USB.
    Nie posiadałem również schematu , kupiłem gotowe moduły, które połączyłem według opisu na obudowie (PCB)
    Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

jak by ktoś chciał kupić sobie taką obudowę to tutaj macie link do aukcji. Naprawdę polecam super obudowa i jeszcze wyntylator jest :) ( zasilacza nie ma , no i sprzedawca wymontował gniazdo zasilacza więc jak będziecie kupować to poproście aby wam je zostawił :))
    Link

Dodano po 15 [minuty]:

domel1 napisał:
    fajna komstrukcja
    w czym robiłesś g cod ? mało jest fajnych programow które robia g cod własnie zeby tak długopisem sobie sprawdzic
    maszyne cnc

Nie pamiętam już teraz dokładnie.
    Sam projekt był robiony w DraftSight 2016 ( to taki darmowy CAD )
    G-kody były robione w Aspire , tylko teraz już nie pamiętam jak dokładnie bo było to robione jeszcze zanim zmontowałem maszynę ( uczyłem się obsługi programu na sucho, nie znam angielskiego (taki rocznik uczono mnie rosyjskiego) więc wszystko było robione metodą prób i błędów oraz podglądaniem obsługi programu na youtube )

Dodano po 4 [godziny] 25 [minuty]:

Zrobiłem jeszcze klika zdjęć ze szczegółami od strony technicznej

Poniżej zdjęcie spodu maszyny; pod te nakrętki podłożyłem podkładki tak aby nie było możliwości wyrwania ich przy silnym dokręceniu

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

Wszystkie silniki montowane są poprzez profil aluminiowy 60x30x3mm. grubość profilu 3mm pozwoliła mi na wykonanie gwintów montażowych silnika ( nie lubię nakrętek ).

Poniżej mocowanie silnika osi Y. Sprzęgło zamontowane wewnątrz profilu, opiera się na łożysku z kołnierzem ( maszyna posiada tylko zwykłe łożyska bez oporowych na śrubach, sądzę że przy silnikach 1Nm stosowanie łożysk oporowych zbytnio komplikuje konstrukcję i nie jest konieczne )

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

poniżej zdjęcie od drugiej strony osi Y . jest to zwykłe łożysko wciśnięte w otwór wykonany do połowy grubości materiału wiertłem sednikiem 22mm. łożyska są zabezpieczone nakrętkami samoblokującymi 8mm

Następnie silnik osi X , montowany identycznie jak w osi Y z tym ze łożysko jest tu zwykłe bez kołnierza i osadzone Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł jest nie w profilu aluminiowym tylko w boku bramy. ( montaż taki wymagał dopasowania długości ośki silnika zarówno w osi Y jaki i X )

I ponownie druga strona tym razem w osi X. Miało byś zwykłe łożysko jednak podtoczenie śruby było za długie i musiałem zastosować łożysko z kołnierzem żeby troszkę się wysunąć łożyskiem bez stosowania podkładek (jak robiłem te otwory to jeszcze nie wiedziałem że są takie łożyska dostępne , to bardzo ułatwia montaż w domowych warunkach

Otwory pod łożyska w aluminium robiłem metodą "kowalską" Zginęło mi gdzieś wiertło stopniowane i wierciłem w tym aluminium wiertłem do drewna a potem rozwiercałem otwór frezarką górnowrzecionową do drewna. Jednak nie polecam tej metody prawie spaliłem wiertarkę z LIDLA :) co do frezarki to powiem że frezowanie aluminium frezem do drewna idzie bez problemu. Jednak powinno sie to robić wiertłem stopniowanym.

Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł Budowa amatorskiej frezarki CNC za 2000zł

Trochę inaczej jest rozwiazany napęd osi Z. Z uwagi na małą moc silników i dosyć ciężką Z ( trzeba jeszcze przewidzieć ciężar wrzeciona ) zdecydowałem się na przekładnie 1:2. Silnik oryginalnie miał już zamontowaną zębatkę 16Z więc wystarczyło dokupić 32z i pasek ( koszt razem ok 30zł ). przekładnia również została zamontowana w profilu 60x30x3 . Otwór do przełożenia koła 32z został zrobiony wcześniej opisana frezarką . Całość przykręcona do Z za pomocą 4 długich śrub ( od góry zwykłe otwory w profilu , od spodu fasolki tak aby można naciągnąć pasek, śruby to M4 więc są w stanie dokrecić cię pod lekkim kątem względem gwintów w podstawie )

Na tej osi z uwagi, że nie chciałem aby mi wystawała nakrętka zastosowałem inne łożysko , jest to miniaturowe łożysko nastawne w obudowie ze śrubką kontrującą.

Jeśli są jakieś pytania to proszę zadawać , chętnie odpowiem

• #8 31 Sty 2017 16:39
    Tomekob
    Poziom 14  

To nie jest dokładnie odpowiedź na twoje pytanie

Cytat:
    Ma ktoś może G-cody jakiejś płytki PCB. I Jakim frezem się wycina takie płytki ?
    Chciałbym spróbować to na niej wyciąć.
    i pewnie wszyscy to już widzieli ale ile razy oglądam ten filmik to jestem zafascynowany
    Link

Jest tam taki zmyślny frez może coś Ci pomoże.

Jest taki fajny program LAZYCAM na start w sam raz (w mojej opinii) niestety w wersji demo nie można dodać offsetu.

• #9 31 Sty 2017 17:27
    KAZUK
    Poziom 10  

to jest wygenerowane w Aspire na podstawie bitmapy

frez wycinający przerwy między ścieżkami w zasadzie taki podobny jak do grawerowania , tylko zastanawia mnie ten frez na sprężynce do usuwania lakieru :)

• #10 31 Sty 2017 17:32
    waleryfw
    Poziom 13  

Piękna maszynka sam chciałbym taką mieć (zrobić) . Super . Mam pytanie do autora czy może podać jaki silnik miał w zamyśle i jaki ten uchwyt ER11 . Gdzie mogę to zakupić .

• #11 31 Sty 2017 18:05
    KAZUK
    Poziom 10  

waleryfw napisał:
    Piękna maszynka sam chciałbym taką mieć (zrobić) . Super . Mam pytanie do autora czy może podać jaki silnik miał w zamyśle i jaki ten uchwyt ER11 . Gdzie mogę to zakupić .

silnik
    Link

uchwyt ER11
    Link

tulejka 3,17 mm
    Link

Można też kupic już silnik z wrzecionem ale nie wiem czy warto brnąć z kosztami w takie zabawki
    Link

Ja docelowo myślę o czymś mocniejszym jednak na razie brak funduszy :). Ponadto mam tą maszynę w mieszkaniu i nie chcę głośnego wrzeciona typu KRES

• #12 31 Sty 2017 18:14
    pawelcb33
    Poziom 24  

Sam przymierzam się do budowy cnc, powiedz te silniki krokowe 1Nm wystarczą do twoich zadań bo u mnie podobnie będzie ?
    I jak możesz to napisz gdzie je kupiłeś za taką cene ?

• #13 31 Sty 2017 18:59
    KAZUK
    Poziom 10  

pawelcb33 napisał:
    Sam przymierzam się do budowy cnc, powiedz te silniki krokowe 1Nm wystarczą do twoich zadań bo u mnie podobnie będzie ?
    I jak możesz to napisz gdzie je kupiłeś za taką cene ?

Jam mam śrubę 12x3 i moim zdaniem mocy jest wystarczająco. Silniki kupiłem używane na allegro po 12zł, z tym ze to były 6-przewodowe ( unipolarne ). Podłączone są do sterownika bipolarnego czyli steruje tylko 4 przewodami

tu masz opisane to dokładnie
    Link

Wadą takiego podłączenia tych silników jest ograniczona możliwość wykręcenia wysokich obrotów. Silniki te w takiej konfiguracji podłączenia posiadają wysoką indukcyjność co nie jest korzystne. Silnik przy próbie podkręcenia obrotów wpada w rezonans i staje. Ja mam max obroty silnika ok 7 obr/s

ogólnie przy tych używanych silnikach jest mało parametrów . Szukaj na jak najwyższy prąd sterujący i jak najmniejsze napiecie. Można też kupic nowe 4-przewodowe po ok 80zł na allegro ale nie wiem jak z ich jakością bo to wiadomo najtańsze chinole :)

Ja kupowałem u sprzedawcy z allegro "cztery_kafki"
    teraz ma takie 3A 1,8V ale tylko 2 szt , wydaje mi się ze powinny dać radę
    Link

• #14 31 Sty 2017 19:20
    pawelcb33
    Poziom 24  

Dzięki za linki, jutro poczytam sobie o silnikach. Te z aukcji mają za duży prąd jak dla moich sterowników które robię ( silniki 3A a sterownik 1,5A ).

Zobacz sobie tu:
    http://jkongmotor.en.made-in-china.com i wpisz NEMA17. Nie zamawiałem tam jeszcze ale chyba się skusze i zaryzykuję bo o wiele taniej niż u nas w kraju.

• #15 31 Sty 2017 20:03
    Pablo2015
    Poziom 18  

Pod jakim systemem działa sterownik? Kupiłem taki sam, ale nie chce współpracować z Win10.
    Słyszałem że jest jakiś sposób konfiguracji dal Win10 ale jeszcze nic nie robiłem. No i zostaje VirtualBox.

• #16 31 Sty 2017 21:00
    furcik2013
    Poziom 10  

Nigdy nie pisałem komentarza pod żadną konstrukcją, ale ta jest super i nie mogłem się powstrzymać żeby tego nie napisać :) słowem gratuluję udanej konstrukcji :).
    ps. Opis budowy też świetny można się wiele dowiedzieć.

• #17 31 Sty 2017 22:51
    KAZUK
    Poziom 10  

Pablo2015 napisał:
    Pod jakim systemem działa sterownik? Kupiłem taki sam, ale nie chce współpracować z Win10.
    Słyszałem że jest jakiś sposób konfiguracji dal Win10 ale jeszcze nic nie robiłem. No i zostaje VirtualBox.

Mam zainstalowany Windows 7. Niestety nie mam możliwości sprawdzenia pod Win 10

Dodano po 12 [minuty]:

pawelcb33 napisał:
    Dzięki za linki, jutro poczytam sobie o silnikach. Te z aukcji mają za duży prąd jak dla moich sterowników które robię ( silniki 3A a sterownik 1,5A ).

Zobacz sobie tu:
    http://jkongmotor.en.made-in-china.com i wpisz NEMA17. Nie zamawiałem tam jeszcze ale chyba się skusze i zaryzykuję bo o wiele taniej niż u nas w kraju.

NEMA17 to mały silnik nie dostaniesz 1Nm. One się raczej nadają do drukarek 3D.

• #18 02 Lut 2017 11:19
    vergil50
    Poziom 12  

Witam
    Na początku chciałem pochwalić udany projekt jest bardzo miły dla oka i pewnie równie dobrze się sprawuje.
    Mam pytanie o ten aktualny sterownik . Czy były podejmowane próby pod mach3 i nie udało się uruchomić czy po prostu częstotliwość graniczna zadecydowała o wymianie na inny ?? Ew co jest ograniczeniem przed uruchomieniem pomarańczowego chińczyka na mach3 ??

• #19 04 Lut 2017 19:42
    KAZUK
    Poziom 10  

vergil50 napisał:
    Witam
    Na początku chciałem pochwalić udany projekt jest bardzo miły dla oka i pewnie równie dobrze się sprawuje.
    Mam pytanie o ten aktualny sterownik . Czy były podejmowane próby pod mach3 i nie udało się uruchomić czy po prostu częstotliwość graniczna zadecydowała o wymianie na inny ?? Ew co jest ograniczeniem przed uruchomieniem pomarańczowego chińczyka na mach3 ??

Ta płytkapomarańczowa nie działa pod MACH , Chińczycy wprowadzają w błąd w opisach na ALI.
    Ona działa tylko pod programem PLANET CNC.
    Co do drugiej płytki pod MACH to jeszcze jej nie testowałem . mam już zmontowany cały sterownik na Planet CNC i na razie jestem zadowolony z jego obsługi.

• #20 07 Lut 2017 01:12
    Falco76
    Poziom 25  

Można to wszystko odpalić pod LINUX CNC.
    Jeżeli chodzi o narzędzie do płytek, to jest frez grawerski.

• #21 08 Lut 2017 22:12
    KAZUK
    Poziom 10  

Opisany wcześniej silniczek zastosowany jako wrzeciono niestety nie wytrzymuje obciążenia.
    Podstawowa wada to cienka oś 5mm i zastosowane łożysko ślizgowe po stronie komutatora osadzone w plastikowym koszyczku.
    Aktualnie użytkuje już 3 silnik :).
    W dwóch pierwszych ułamałem oś silnika. Jedną przez nieuwagę ( lepiej ze silnik jest dwa razy tańszy od freza :) )
    Drugi pękł podczas pracy. Ponadto musiałem przerobić ułożyskowanie po stronie komutatora i zastosować łożysko kulkowe.
    Dodatkowo dla wzmocnienia osi i wyeliminowania wibracji freza zamontowałem na uchwycie ER11 łożysko 16mm. Taka troche prowizorka ale działa, do czasu zakupu wrzeciona musi wystarczyć. Zamontowane łożysko jest troszkę nietypowe ma 16mm w środku i zanim się rozgrzeje mocno obciąża silnik ( raczej nie jest przewidziane do wysokich obrotów ). Zamówiłem jeszcze łożysko igiełkowe 16mm w środku zobaczymy jak na nim będzie wyglądać pobór prądu przez silnik.

W tej chwili jestem w stanie wycinać w sklejce przy prędkości 1200mm/m i zagłębieniu 3mm. Napięcie na silniku 31V i 3,5A ( bez obciążenia 1,7A )

Tutaj już dorobiona oprawką pod łożysko igiełkowe

Poniżej film z pracy frezarki przed zamontowaniem usztywnienia wrzeciona, słychać jak podczas pracy frez wpada w wibracje.

Link

• #22 09 Lut 2017 00:39
    Falco76
    Poziom 25  

Według mnie, to materiał obrabiany wibruje. Sklejka ma słabą sztywność a mocowanie masz w narożnikach. Podczas frezowania, oprócz sił których wektory są w osi X i Y, działa także siła równoległa do osi Z. Prościej mówiąc materiał jest wyciągany do góry przez frez. Na tak dużej powierzchni jak u Ciebie nawet płyta stalowa będzie wpadała w rezonans. Spróbuj zrobić przejazdy, tak aby nie brać aż tyle materiału na raz, albo podczas frezowania spróbuj docisnąć materiał na środku.

Jakim frezem to wycinasz?

• #23 09 Lut 2017 10:12
    KAZUK
    Poziom 10  

To był frez 3.17 tzw kukurydza ( pilnik )
    jednak w tej chwili wycinam klasycznym prostym do drewna ( nie odrywa fragmentów sklejki do góry i wychodzi idealna powierzchnia obrabiana )

• #24 21 Lut 2017 20:07
    Bojar
    Poziom 10  

Witam, projekt szacun i dzięki Tobie przymierzam sie do zrobienia frezareczki :)a z tymi zdjęciami chyba sobie poradzę
    Mam kilka pytań jestem świeży w tym temacie ale chce coś takiego mieć.

1. Potrzebne oprogramowanie najlepiej darmowe do własnego użytku.
    a. element rysuje w DraftSight 2017 x64 lub Addobe Illustrator 2017 CC ( jeszcze nic nie narysowałem sam :) ale mam nadzieje, że w tych programach to zrobię. Jeśli znasz prostsze programy na początek to poproszę.
    b. po zrobieniu rysunku powinienem mieć .dxf i co dalej?
    c. chcę kupić tą niebieską płytkę żeby działa na mach3 (opinie ludzi o machu są ok więc docelowo chce z niego korzystać)

2. Sprzęt:
    a. projektu frezarki nie mam jeszcze i nie wiem czy robić z ruchomym stołem czy ruchomą bramą, raczej będzie ruchoma brama bo mało miejsca w warsztacie/mieszkaniu
    b. sterownik chce ten niebieski zamówić na alli i kontrolery do silników nie wiem jeszcze jakie bo nie wiem jakiej mocy dać silniki i tu proszęo pomoc
    c. wrzeciono mam zamiar kupić jakieś górno-wrzecionowe poszukuje tego Black&Decker KW1600EKA, przyda sie podczas remontu mieszkania :)

Cel
    frezarka o polu roboczym ok 50x70, praca w drewnie typu sklejka i może kiedyś aluminium.

autora jak i kolegów z forum proszę o jakieś rady dla amatora, zastanawiam sie nad zrobieniem ramy i bramki z profila stalowego i pospawanie tego, dobry pomysł czy lepiej w samym aluminium robić?

ps mam wina 7 64bit, robienie virtualboxa nie jest moją mocną stroną, mam ale sie męczę pracując w tym dlatego proszę o propozycje programów na mojego wina :)

• #25 21 Lut 2017 22:51
    miroskop
    Poziom 22  

Co do oprogramowania sterującego frezarką to polecam Estlcam'a (www.estlcam.com). Sam go używam i nie mam zastrzeżeń. Dużo fajnych opcji. No i jest darmowy, tzn. jak nie zakupisz za 50 Euro pełnej wersji to wprowadza kilkusekundowe opóźnienie w trakcie generowania ścieżek. Potrzebuje Arduino Uno ale za to łączy się przez USB.

• #26 22 Lut 2017 17:04
    Bojar
    Poziom 10  

mikroskop dzięki za program pobawię się nim troszkę i zobaczę to za zwierz:)
    spodobało mi się skanowanie powierzchni, fajna opcja nie widziałem jej na razie nigdzie (tak wiem doświadczenie mam zerowe :)
    1. Czyli zamiast kupować ten "niebieski" kontroler z ali lepiej np. z tej stronki Arduino Uno Rev3 https://botland.com.pl/arduino-moduly-glowne/1060-arduino-uno-r3.html ? i do kompletu sterowniki silników jak u kolegi i silniki krokowe?
    2. Co to jest zintegrowany kontroler CNC Estcam?

z góry przepraszam za dziwne pytania ale niektórych rzeczy nie wiem.

po rozmowie z kolegą ślusarzem, zespawa mi podstawę pod maszynkę z profili stalowych, cała reszta będzie robiona z aluminium tak jak u kolegi.
    zarys konstrukcji mam już w głowie zostało chyba dobrać silniki krokowe i sterowniki do nich.

proszę o podpowiedzi i sugestię bo nie wiem czy wszystko zaczynam od dobrej strony i czy gdzieś nie popełniam błędu który później może mnie sporo kosztować.

• #27 22 Lut 2017 17:37
    miroskop
    Poziom 22  

Wystarczy Arduino Uno i sterowniki silników. U mnie to wygląda tak, że z Arduino sygnały "step" i "dir" podane są na wejścia trzech sterowników zrobionych na TB6600. Sterowniki zrobiłem sam ale można je też kupić gotowe. Do odpowiednich wejść Arduino podłączone mam krańcówki oraz czujnik długości frezu i sterownik obrotów wrzeciona. Podłączyłem też do laptopa gamepad z Xboxa i mogę potwierdzić, że to wszystko pięknie działa :) Aha, ten gamepad to tylko w wersji 32-bit.

• #28 22 Lut 2017 17:49
    Bojar
    Poziom 10  

dzięki za szybką i pomocną odpowiedz :) a w jaki sposób dobrać/dobierałeś silniki?

• #29 22 Lut 2017 17:59
    miroskop
    Poziom 22  

To zależy od masy Twojej frezarki. Oczywiście parametry silników nie mogą przekraczać dopuszczalnych wartości sterowników. Czyli 4,5A dla TB6600. Lepiej kupić za mocne niż za słabe, ale to chyba oczywiste. Co do konstrukcji to polecam wałki podparte, w szczególności te od osi X (poprzeczny ruch wrzeciona). Osobiście się przekonałem, że to najbardziej podatne na ugięcia wałki, dlatego wymieniam wiszące dwunastki na podparte. Łożyska kupiłem w Chinach, wałki w Polsce.

Przepraszam autora (Kazuka) za wcinanie się do jego tematu.

• #30 22 Lut 2017 18:07
    Bojar
    Poziom 10  

wielkie dzięki za podpowiedz, zostaje tylko teraz szukanie sprzętu wałki, łożyska, śruby.... naszkicowanie sobie tego i zabawa w składanie tego do kupy, co pewnie potrwa bo sporo rzeczy chce ściągać z chin :) jeśli masz jeszcze jakieś sugestie co dobrze zrobić żeby później nie żałować to proszę o podpowiedzi. Mam na projekt ok 2k zł, ale jak rozłoży się go na jakieś 2-3 miesiące pracy to może być więcej, tak mocno nie zabolą wydane PLN'y.