Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zasilacza 12V prądu stałego

15 Gru 2015 10:17 1020 9
  • Poziom 13  
    Witajcie

Mam zasilacz od xbox 360 i chcę go użyć do zasilania innego urządzenia na 12v, niestety testowałem go na siliczku 60w i jak tylko ruszy pod obciążeniem to wywala czerwona lampka na zasilaczu. Można coś z tym zrobić? bo rozumiem że to jakieś zabezpieczenie przeciw przeciążenie.
  • Poziom 21  
    Możesz użyć zasilacza komputerowego ATX, ma większe prądy. Nie pisze na zasilaczu od Xboxa ile prądu można z niego pobrać ? podłączając silniczek 60W pobierasz z niego I = 60/12 = 5A ..
  • Poziom 13  
    Właśnie ten zasilacz ma 16,5A więc dla mojego urządzenia wam raz, silniczek używałem tylko do testów. Nad ATX także myślałem ale ten z Xbox jest kompaktowy i z obudową, a komputerowy trzeba by jeszcze zabudowy wa.
  • Poziom 13  
    No właśnie, tylko że jednym z elementów urządzenia które ma być zasilane to dmuchawa, grzałka i pompka. Dokładniej jest to stare dewasto. Dlatego pytam czy da się zrobić coś z tym zasilaczem aby nie wywalał się przy chwilowym dużym obciazeniu?
  • Poziom 13  
    Czy da rade coś zrobić żeby zasilacz pociągnął tak mocne urządzenie 12v? Dokładniej jest to 18A

Dzisiaj testowałem inny zasilacz z laptopa i też się wyłącza przy próbie włączenia silnika, jest on sprawny oczywiście.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Czy da rade coś zrobić żeby zasilacz pociągnął tak mocne uzadzenie 12v? Dokładniej jest to 18A

Dzisiaj testowałem inny zasilacz z laptopa i też się wyłącza przy próbie włączenia silnika, jest on sprawny oczywiscie.
    Mocy zasilacza nie zwiększysz ale możesz ograniczyć prąd rozruchowy silnika.
  • Poziom 13  
    Zasilacze które mam są wystarczające. Silnik ma ok 60w ale przy włączeniu od razu działa zabezpieczenie przeciążeniowe i to jest jedyny problem, ktory chce rozwiazac. W sumie to jest tylko silnik 60w, 3 diody led i swieca żarówka, 6v 18a, która działa tylko przez pierwsze 30s. Stabilizacja napięcia nie jest aż tak potrzebna. Myślałem w ostateczności o transformator toroidalnym z diodami żeby dc wyszło abo zastosować po prostu mocny prostownik od auta 20a.
  • Poziom 38  
    Silnik , świeca i żarówka - te elementy przy załączeniu pobierają duże prądy . Albo zasilacz takiej mocy jak masz , ale bez zabezpieczenia nadprądowego , albo zasilacz większej mocy musisz zastosować . :cry: