Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputerowy zasilany z 12V dla płytek ITX - ~150W

kapi11711 24 Sie 2015 18:07 510 5
  • #1 24 Sie 2015 18:07
    kapi11711
    Poziom 13  

Cześć, potrzebuje Waszej pomocy, mianowicie nie mam pomysłu, jak zrobić zasilacz komputerowy, który potrzebuje do zasilania płytki ITX i paru peryferiów. Chciałbym, aby zasilacz miał ~150W, byłby on zasilany z zasilacza od konsoli Xbox 360, ponieważ taki własnie mam i chyba będzie on idealny, stabilne 12V i aż 12A na wyjściu, do tego można go sterować jak zwykly zasilacz ATX - zwierając 2 piny. Wydajność powinien on mieć ~7A na szynie +3,3V, 12A na 5V, 5A na szynie 12V, bo -12V i -5V można pominąć, prawda?

Jakich podzespołów najlepiej użyć? Niestety zagraniczne konstrukcje wykorzystywały elementy niedostępne w Polsce, a Polskich w ogóle nie było.

Ogólnie myślę, że 70W to już bardzo, bardzo dużo i więcej nie użyję, ale nie mogłem znaleźć tabliczki znamionowej dla zasilaczy poniżej 150W.
    Tabliczka z chiefteca 150W

Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedź i myślę, że rozwiązanie przyda się wielu, wielu osobom.

Ps. Projektowanie i robienie płytek to dla mnie żaden problem :)

0 5
  • #2 24 Sie 2015 18:18
    yogi009
    Poziom 42  

Rozejrzyj się za zasilaczami od jakichś stacjonarnych poleasingowych komputerów w małych obudowach. HP, czy Dell stosowali tam zasilacze o mocy np. 90W, a to powinno Ci załatwić sprawę za czapkę miedziaków.

0
  • #3 24 Sie 2015 19:46
    kapi11711
    Poziom 13  

Takie zasilacze są na allegro po 20-30zł (małe wymiary), ja chciałbym się m.in. nauczyć czym dobrze regulować napięcie - zasilacz 5V 7A dla Raspberry Pi to byłaby świetna sprawa :)

Jeśli ktoś ma ciekawego pdfa, lub stronkę i chciałby się nim podzielić - chętnie sam zgłębię temat :)

0
  • #4 25 Sie 2015 00:21
    yogi009
    Poziom 42  

Cały czas opisujesz swoje potrzeby w dosyć enigmatyczny sposób. Podaj otwartym kodem, jakie parametry zasilania są Ci potrzebne na wyjściu i wtedy może ktoś doradzi Ci jakąś sensowną konstrukcję.

0
  • Pomocny post
    #5 25 Sie 2015 07:24
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Wydajność powinien on mieć ~7A na szynie +3,3V, 12A na 5V, 5A na szynie 12V, bo -12V i -5V można pominąć, prawda?

Poszukaj specyfikacji fabrycznych zasilaczy do ITX:
    Link

Cytat:
    Takie zasilacze są na allegro po 20-30zł (małe wymiary), ja chciałbym się m.in. nauczyć czym dobrze regulować napięcie - zasilacz 5V 7A dla Raspberry Pi to byłaby świetna sprawa Smile
    Zainteresuj sie przetwornicami obniżającymi (buck converter) zarówno synchronicznymi (lepsza sprawność przy niskich napieciach) jak i asynchronicznymi (prostsze).
    Cytat:

Jeśli ktoś ma ciekawego pdfa, lub stronkę i chciałby się nim podzielić - chętnie sam zgłębię temat
    Temat jest trochę dardziej skomplikowany niż ci się wydaje i stronek lub pdfów trzeba przeczytać znacznie więcej niż jedną.

LinkTu masz opis jak działa, ale nie jak zrobić.

1
  • #6 25 Sie 2015 12:05
    kapi11711
    Poziom 13  

O, dziękuje bardzo za informacje, to powinno mi dać jakiś kierunek, w którym będę dążył. Zacznę sam szukać w takim razie, a gdy problem dobrze rozwiążę - nie omieszkam podzielić się rozwiązaniem z forumowiczami :)

Pozdrawiam
    Ps. niech temat zostanie otwarty, może ktoś będzie chciał kiedyś coś dodać :)

Dodano po 0 [sekundy]:

O, dziękuje bardzo za informacje, to powinno mi dać jakiś kierunek, w którym będę dążył. Zacznę sam szukać w takim razie, a gdy problem dobrze rozwiążę - nie omieszkam podzielić się rozwiązaniem z forumowiczami :)

Pozdrawiam
    Ps. niech temat zostanie otwarty, może ktoś będzie chciał kiedyś coś dodać :)

0