logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Magnetofon Technics RS AZ6 - Lewy kanał nie działa po zalaniu sokiem

shango 13 Cze 2005 22:07 5562 9
REKLAMA
  • #1 1575281
    shango
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Witam

    Mam takowy magnetofon AZ6. Problem polega na tym iz dostalem ten magnetofon w spadku tak zwanym i byl zalany jakas ciecza sokiem prawdopodobnie.Wnetrze przemylem sirytusem izopropylowym tam gdzie sie moglem dostac ale problem jest taki iz jeden kanal nie gra. Lewy kanal dokladnie.Jak nagrywam to monitor pokazuje ze nagrywa dwa kanaly ale jak juz odtwarzam to tylko gra jeden a drugi czasami zaswieci na 1-3 kreski ale i tak nic nie slychac.Tak samo nie gra jeden kanal gdy odtwarzam kasete nagrana na innym magnetofonie.Tasmy do glowicy wygladaja na nieuszkodzone, niedotykalem sie glebiej bo sie nie znam zbytnio na dekach i nie chce nic zepusc.Jesli ktos z was ma jakies przypuszczenia co do usterki to prosze o info oraz ile ewentualnie moze to kosztowac.W serwisach na dzien dobry za klapniecie drzwiami chca 60 zl co rozumiem kazdy chce zarobic.Choc dokladnie opisuje usterke nic nie wiedza albo udaja bo chca skasowac klienta. Jestem z Lublina w razie czego

    Pozdrawiam
    Mirek
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 1576405
    Opornik
    Poziom 21  
    Posty: 555
    Pomógł: 4
    Ocena: 21
    sprawdź podłączenie "cincz" możę jest przerwa przy gniazdach, w denonie miałem podobne usterki
  • #4 1576480
    shango
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Witam

    Czy podlacze cinch czy nie jest to samo.

    Mirek
  • #5 1576763
    marek2k
    Poziom 13  
    Posty: 44
    Pomógł: 4
    Ocena: 5
    Mam taki sam sprzęt i taką samą usterkę, z tym że mój nie był zalany :). Objaw dokładnie taki jak opisujesz.
    W moim przypadku uszkodzona jest głowica odczytująca, ma przerwę na jednym uzwojeniu. Podejrzewam że u ciebie będzie podobnie.
    Orientowałem sie co do cen, nowa głowica kosztuje od 450-550zł, zależy od sklepu-serwisu. Za tę cenę można kupić dwa takie deck'i i to sprawne...
    PS. Jak by co, daj znać na priv, może z dwóch da się poskładać jeden sprawny.
  • REKLAMA
  • #6 1576770
    Paweł_swobodny
    Poziom 20  
    Posty: 427
    Pomógł: 31
    Ocena: 41
    Opornik napisał:
    sprawdź podłączenie "cincz" możę jest przerwa przy gniazdach, w denonie miałem podobne usterki

    Nie sądzisz że wtedy wskaźnik migał by normalnie ?
  • #7 1576846
    shango
    Poziom 11  
    Posty: 11
    Dostalem takie info od serwisanta ktory kiedys naprawial w panasonic'u.

    Jeśli elektronika jest sprawna to mogła się przykasować pamięć eeprom.
    Była to częsta przypadłość w Techniksach. Wtedy należy przeprowadzić
    procedurkę kalibracji toru zapis odczyt. Dokładnie opisane w serwice manual.
    Zakłada się zworę (na dwa odizolowane druciki w przedniej ściance na płycie z
    procesorem), na wejście 1kHz 0 db i uruchamia się autokalibrację (w jaki
    sposób nie pamiętam była to połowa lat 90 kiedy się tym zajmowałem )


    Mirek
  • #8 1577908
    Telo
    Serwisant RTV
    Posty: 12960
    Pomógł: 1503
    Ocena: 2329
    Jeżeli elektronika jest taka jak w innych magnetofonach Technics to sprawa brak dzwięku w jednym kanale były uszkodzone rezystory i zwierajace elektrolity,był taki temat na forum wpisz w Szukaj.
  • REKLAMA
  • #10 5743693
    dioda 1988
    Poziom 12  
    Posty: 17
    Pomógł: 4
    Ocena: 7
    Odgrzewam bardzo stary temat. W tych RS-AZ6 i RS-AZ7 były stosowane głowice odczytujące magnetorezystywne. Usterka jest typowa dla uszkodzenia takiej głowicy.


    Regulamin p.13.
    (dj-MatyAS)

Podsumowanie tematu

✨ Magnetofon Technics RS-AZ6 po zalaniu sokiem ma problem z brakiem dźwięku w lewym kanale. Pomimo nagrywania obu kanałów, podczas odtwarzania słychać tylko prawy, a lewy czasami wykazuje minimalną aktywność wskaźnika. Wstępne czyszczenie izopropanolem nie rozwiązało problemu. Możliwe przyczyny to uszkodzona głowica odczytująca, która w tym modelu jest magnetorezystywna i może mieć przerwę w uzwojeniu, co jest typową usterką. Inne sugestie obejmują sprawdzenie połączeń cinch, uszkodzone rezystory lub elektrolity w elektronice, a także ewentualną konieczność kalibracji toru zapisu i odczytu poprzez procedurę autokalibracji z wykorzystaniem zwory i sygnału 1 kHz 0 dB, co może być związane z pamięcią EEPROM. Koszt nowej głowicy jest wysoki (450-550 zł), co często przewyższa wartość urządzenia. Wskazane jest rozważenie naprawy poprzez wymianę głowicy lub składanie sprawnego magnetofonu z dwóch uszkodzonych egzemplarzy.
REKLAMA