Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technics RS-AZ7 - Lewy kanał zniekształca i gra ciszej

adamjjj1990 02 Cze 2017 09:58 750 10
  • #1 02 Cze 2017 09:58
    adamjjj1990
    Poziom 2  

Witam, jestem nowy na forum :)

Chciałbym Was prosić o pomoc przy magnetofonie marki Technics, a konkretnie - modelu RS-AZ7. Chciałbym go doprowadzić do pełnej sprawności, ponieważ to dość dobry model, ale dostałem go uszkodzonego - jeden kanał przy odtwarzaniu gra ciszej i zniekształca dźwięk. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć, co miałbym sprawdzić, co może odpowiadać za usterkę? Umiem się jako tako posługiwać miernikiem, choć elektronika nie jest moją mocną stroną :). W załączniku dodaję serwisówkę, którą do niego znalazłem. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam

• #2 02 Cze 2017 10:13
    Popielaty
    Poziom 12  

Zrób zdjęcie głowic i toru przesuwu taśmy.

• #3 02 Cze 2017 10:43
    adamjjj1990
    Poziom 2  

Proszę :) Głowice chyba nie są w złym stanie, po zrobieniu zdjęcia jeszcze je wyczyściłem. Dodam, że o ile na prawym kanale poziom dochodzi prawidłowo do 0db podczas odtwarzania, w drugim ledwo się zapala -20db.

• #4 02 Cze 2017 11:22
    Popielaty
    Poziom 12  

Sprawdzałeś na kilku różnych taśmach, rozumiem. Jak wygląda sprawa z zawartością wysokich tonów w poprawnie grającym kanale ? Skos głowicy nie był grzebany ?

• #5 02 Cze 2017 11:49
    adamjjj1990
    Poziom 2  

Popielaty napisał:
    Sprawdzałeś na kilku różnych taśmach, rozumiem. Jak wygląda sprawa z zawartością wysokich tonów w poprawnie grającym kanale ? Skos głowicy nie był grzebany ?

Tak, sprawdzałem na kilku taśmach. W poprawnie grającym kanale wysokie tony są bardzo dobre. Skosu głowicy nie ruszałem, nie wiem, czy ktoś przede mną tego nie robił.

• #6 02 Cze 2017 12:20
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skosu nie ruszaj - skoro jeden kanał jest dobry to i skos jest OK.
    Czy przy nagrywaniu wskaźniki pokazują równo przy ustawieniu gałki balansu zapisu na środek?

• #7 02 Cze 2017 12:25
    Popielaty
    Poziom 12  

Technics RS-AZ7 - Lewy kanał zniekształca i gra ciszej Absolutnie nie ruszaj nic przy skosie. Sprawdź czy nie będzie poprawy po włączeniu Direct Play.

• #8 05 Cze 2017 12:47
    adamjjj1990
    Poziom 2  

Przepraszam za dłuższą przerwę, dopiero teraz siadłem znowu do komputera :). A więc po załączeniu nagrywania sprzęt pracuje poprawnie, oba wskaźniki pracują równo. Po włączeniu funkcji Direct Play niestety jest to samo - żadnej zmiany.

• #9 05 Cze 2017 13:52
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Więc zawęził się nam zakres poszukiwań.
    Do sprawdzenia przedwzmacniacz współpracujący z głowicą odczytu. Masz serwisówkę i dokładny opis elementów - powodzenia.

• #10 05 Cze 2017 16:39
    reflexone::..
    Poziom 14  

Najprawdopodobniej uszkodzona jest głowica odczytu. Ten model nie posiada standardowej głowicy, tylko specjalną - magnetorezystywną (MRH). Jest ona bardzo wrażliwa na zewnętrzne pola magnetyczne i jej uszkodzenie objawia się w taki właśnie sposób, a mianowicie chrypieniem i niskim poziomem wyjściowym.

Wyeliminować uszkodzenie głowicy (jeżeli ona jest walnięta, to deck jest do kosza, bo takiej głowicy nigdzie nie dostaniesz) można poprzez zamianę kanałów na układzie scalonym IC101 (nóżki 2 i 3 oraz 5 i 6), ale jeżeli nie jesteś wprawnym elektronikiem, może to być dla Ciebie problem, dlatego też poszedł bym ciut dalej w drodze sygnału i wylutował ujemne bieguny C105 i C106 i wlutował je na krzyż. Jeżeli chrypiący kanał zmieni miejsce, to niemal na 100% uszkodzona jest głowica.

Mam nadzieję, że to będzie czytelne:

• #11 05 Cze 2017 20:55
    Popielaty
    Poziom 12  

Mam takiego RS-AZ6 z właśnie uszkodzoną głowicą odczytu, cała elektronika na 100% sprawna także mechanizm z głowicą można by podmienić i wtedy się okaże czy głowica, czy elektronika. Nie wiem kolego skąd jesteś, jeżeli do 3-miasta nie masz daleko możemy pomyśleć.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME