Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa do szamba, brudnej wody?

supchem 25 Gru 2015 15:26 7929 10
  • #1 25 Gru 2015 15:26
    supchem
    Poziom 21  

Witam
    Poszukuję pompy zatapialnej do szamba, brudnej wody. Wydajność jaka mnie interesuje to ok. 20 - 30 m*/h, zasilanie najlepiej trójfazowe (brak psujących się kondensatorów itd.). Najlepiej by była to pompa podobna do tej na zdjęciu, może być też większa ale przede wszystkim by była dobrej jakości, a nie taki szmelc. Zależy mi by była to jakaś może wersja przemysłowa np. coś zbliżone do polskich Powen PA1 tyle że nadająca się też do szamba i jakiejś znanej firmy zajmującej się pompami (Biral, ABS), tak bym mógł kupić do niej części. Pompa może być nowa lub używana. Jeśli ktoś kojarzy jakąś pompę nie zatapialną, która jest wygodna w użyciu (nie trzeba zalewać itd.) to też bym się nad tym zastanowił.Jaka pompa do szamba, brudnej wody?

0 10
  • #2 26 Gru 2015 10:17
    jerry1960
    Poziom 34  

Zależy ile chcesz przeznaczyć na zakup pompy. Poza wydajnością ważna jest też wysokość podnoszenia. Szukaj coś Grundfossa , Warszawskiej Fabryki Pomp.

1
  • #3 26 Gru 2015 10:20
    DJ ANNUS
    Poziom 31  

Jak już kupujesz kup taką z otwartym wirnikiem, bo ta ze zdjęcia to szmelc łatwo się zapychający.

1
  • #4 26 Gru 2015 12:56
    supchem
    Poziom 21  

Wysokość podnoszenia to wystarczy mi z 10 m a większość dobrych pomp da radę. Poza tym te 10 m to już podaje z duuuużym zapasem. Przeznaczyć mogę ok 1000 zł, jak warto to nawet więcej troche. Zapomniałem dodać że koniecznie chcę by ta pompa była żeliwna. Nie mam przekonania do plastików.

0
  • #5 26 Gru 2015 14:10
    jerry1960
    Poziom 34  

Pisałeś o pompie przemysłowej . niestety za tą kwotę to jej nie kupisz. Jak będziesz kupował to tak jak kolega DJ ANNUS pisał bierz z otwartym wirnikiem oraz z jak największym przelotem, dobrze by miała też wyłącznik pływakowy jako zabezpieczenie przed suchobiegiem.

0
  • #6 26 Gru 2015 15:12
    supchem
    Poziom 21  

Jeśli pompę przemysłową to oczywiści używaną. Jakie ogólnie firmy polecacie bo bym obczaił na ich stronach jakie mają modele itd. Ja rozglądałem się za pompą firmy Biral, ABS, Flygt. Posiadam w domu pompę firmy ABS tyle że jest to pompa górnicza, a nie do ścieków i muszę powiedzieć że jak ją rozbierałem do remontu to byłem zaskoczony jakością wykonania. Polskie pompy z Powenu przy tamtej to był szmelc, wszystko wykonane z mosiądzu i aluminium (nawet kosz ssący mosiężny). Jak zobaczyłem aluminium to się wystraszyłem że nie wykręcę żadnej śruby, a tu zaskoczenie - pompa ma 30 lat, a wszystko rozbierało się jak nowe. Tyle że to jest właśnie pompa z przed lat, nie wiem jak teraz z jakością produktów tej firmy.
    A co sądzicie o pompie Białogon takiej jak na zdjęciu? Czy przez to zalewanie itd. jest bardzo kłopotliwa w użyciu? Ma taki plus, że silnik nie jest zanurzony, łatwy i tani remont, ewentualne przecieki nie są niebezpieczne. Bo zakup pompy zatapialnej używanej to jest jednak pewne ryzyko. Trudno ocenić jej stan. Jaka pompa do szamba, brudnej wody?

2
  • #7 26 Gru 2015 18:22
    jerry1960
    Poziom 34  

Białogon robił kiedyś dobre pompy przeponowe typu PM lub PM 75 które nadają się do ścieków. Niestety ich jakość się zdecydowanie obniżyła. I nie kupisz jej za 1000zł. Flygt robi też dobre pompy wirnikowe , ale cena kilka razy przekracza twoją kwotę. Jaki model jest tej pompy Białogonu na zdjęciu.

2
  • #8 26 Gru 2015 20:16
    archanoid
    Poziom 25  

Witam . Kolego supchem nie wiem czy miałeś ( używałeś ) takiej pompy jak na pierwszym zdjęciu . Twierdzisz że to szmelc . Ja mam dwie takie pompy i jak do tej pory w jednej wymieniłem wtyczkę ( bo sam ją urwałem) a w drugiej wymieniłem odgiętke przy pompie bo zmurszała . Jedna służyły mi do pompowania szamba i żeby się nie zapychała trzeba było roztoczyć otwór wlotowy . Drugą używam do pompowania z studni wody do zbiorników na ogród . Przy 50 metrowym wężu 1" ciśnienie spada ale i tak w kilkanaście minut studnię opróżniam .

3
  • #9 27 Gru 2015 00:57
    supchem
    Poziom 21  

To że jakaś pompa działa np. 2 lata bezawaryjnie to mało mnie interesuje. Ja chcę pompę dobrej firmy, bez żadnego roztaczania i taką bym po kilku latach wymienił w niej olej, uszczelnienia i łożyska i by dalej działała, a nie że nowa pompa jest niewiele droższa od łożysk. Poza tym ta z 1 zdjęcia ma mniejszą wydajność niż chcę. Chyba zakupię tą z Białogonu (75Gn-140) co prawda trzeba zalewać ale posiada zwykły i trwały silnik oraz łatwe i tanie w wymianie uszczelnienie.

0
  • #10 06 Maj 2016 12:01
    Przmkl
    Poziom 5  

Brawo kolego! Oszczędzenia na pompie ściekowej to śmierdząca sprawa. Jakbym montował pompy które działają po 2 lata to dużego biznesu bym nie rozkręcił. Przede wszystkim skoro mówimy o ściekach to pompa z wirnikiem otwartym żeby Ci się nie blokowała, korpus solidny z nierdzewki albo żeliwa i porządny sinik. Z góry nie polecam pływaków do załączania i wyłączania pomp, (zawieszają się często w pompowniach). Z konkretnym rozwiązań na wydajności rzędy 6-8 l/s i polecam przemysłowe Rexa FIT 08. Dobrze było by gdybyś podał na jaką wysokość i odległość chciałbym tłoczyć te "swoje" ścieki.

1
  • #11 06 Maj 2016 14:23
    supchem
    Poziom 21  

Dziękuję za zainteresowanie. Wysokość podnoszenia to około 6 m, odległość myślę że do 20 m, ale już zakupiłem tą pompę z Białogonu. Nie jest ona najporęczniejsza i najwygodniejsza w użyciu, ale zdecydowałem się na nią ponieważ nie będzie bardzo często używana, a ma swoje zalety takie jak brak uszczelnień mechanicznych, a ewentualne przecieki są niegroźne, trwały silnik no i to że silnik nie jest zanurzany w wodzie - poprawia się bezpieczeństwo bo przy rzadko używanych pompach czasem sparcieje jakieś uszczelnienie przewodu itp, nie zauważymy tego i może dojść do uszkodzenia silnika albo co gorsza porażenia prądem. Do dużych prac posiadam pompę zatapialną górniczą o wydajności 200 000 l/h i mocy 8,2 kW ale jest ona zbyt duża i ciężka do użytku na podwórku.

0