Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik/wyłącznik płyty indukcyjnej

25 Gru 2015 16:04 915 10
  • Poziom 5  
    Cześć,

Czy jest możliwość aby podłączyć 3 fazową płytę indukcyjną do jakiegoś włącznika, coś w rodzaju kontaktu?

Najlepiej jakby taki włącznik miał możliwość odczytu stanu przez wyjście na piny lub USB - chciałbym podłączyć go pod Arduino lub Raspberry Pi oczywiście obowiązkowo z możliwością włączania i wyłączania.

Dzięki i pozdrawiam!
    StękatorWielki
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 27  
    Czyż nie wystarczy najprostszy przekaźnik z trzema stykami?
  • Poziom 5  
    W jaki sposób można sterować takim przekaźnikiem? Jakieś przykładowe urządzenia polecane? :)
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    SekatorWielki napisał:
    Najlepiej jakby taki włącznik miał możliwość odczytu stanu przez wyjście na piny lub USB - chciałbym podłączyć go pod Arduino lub Raspberry Pi oczywiście obowiązkowo z możliwością włączania i wyłączania.

Stycznik.

SekatorWielki napisał:
    W jaki sposób można sterować takim przekaźnikiem?

Tak jak każdym innym...
  • Pomocny post
    Poziom 1  
  • Poziom 33  
    Tylko że samo włączanie i wyłączanie zasilania nic nie da. Kuchenka ma własne sterowanie które po jej zasileniu trzeba i tak włączyć.
  • Poziom 5  
    12pawel napisał:
    Tylko że samo włączanie i wyłączanie zasilania nic nie da. Kuchenka ma własne sterowanie które po jej zasileniu trzeba i tak włączyć.

Czy mógłbyś proszę rozwinąć swoją wypowiedź? :)

Mi chodzi wiesz bardziej o możliwość wyłączenia "ciężkich sprzętów" np. żelazko, kuchenka przy wyjściu z domu. Jestem na etapie budowania mieszkania od stanu deweloperskiego, jestem też programistą (może nie urządzeń wbudowanych, ale w interfejsie Raspberry Pi czy ewentualnie Arduino się odnajdę) i chciałbym tanim kosztem wprowadzić kilka elementów dla wygody i bezpieczeństwa w domu :)
    Chętnie się podzielę doświadczeniem jak skończę :)

Pod Raspberry Pi mogę podpiąć bardzo prosto np. czujnik dymu i w razie wykrycia niebezpiecznego stężenia mogę zaprogramować odcięcie zasilania, tylko odcięcie zasilania na płycie indukcyjnej jest czymś niestandardowym czego nie mogę tak po prostu znaleźć w sieci w kontekście minikomputera.
  • Poziom 33  
    Będziesz włączał i wyłączał tylko zasilanie. Po załączeniu zasilania i tak musisz użyć przycisków na płycie aby ją uruchomić i włączyć poszczególne pola grzejne.
    A co do systemów wyłączania zasilania to są fajne rozwiązania hotelowe. Wkładasz klucz od drzwi masz prąd, wyjmujesz to nie masz. Proste. Oczywiście możesz podłączyć pod to tylko te obwody które chcesz.
  • Poziom 5  
    I tylko i wyłącznie o to mi chodzi. Jak czujnik dymu wykryje w kuchni dym, wyłączy prąd. Jak będę wychodzić z domu to dotknę kartą zbliżeniową zamka w drzwiach i wyłączę wszystkie urządzenia tak na wszelki wypadek. Czemu nie. Na etapie deweloperskim podpięcie tego wszystkiego to całkiem tani koszt.

@edit
    Mam tutaj taki moduł, tylko on pracuje z napięciem 250V.

http://arduinosolutions.com/pl/p/Modul-z-8-przekaznikami-z-transoptorami/670
    Czy do kuchni jest to rozdzielone na kilka kabelków o łącznym napięciu 400V i ten przekaźnik dałby radę czy też nie? ;)

@edit
    Rozwiązania hotelowe odpadają bo musiałbym mieć UPS aby podtrzymać urządzenia sterujące, wydaje mi się to rozwiązaniem mniej stabilnym i troszkę zbyt dużym wymiarowo. Nie mam gdzie zmieścić tak dużej skrzynki w mieszkaniu, co prawda jest 65m2 ale wszystko ma swoje przeznaczenie :)
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    SekatorWielki napisał:
    Mam tutaj taki moduł, tylko on pracuje z napięciem 250V.
    http://arduinosolutions.com/pl/p/Modul-z-8-przekaznikami-z-transoptorami/670
    Czy do kuchni jest to rozdzielone na kilka kabelków o łącznym napięciu 400V i ten przekaźnik dałby radę czy też nie? ;)

To jednym z przekazników załczac bedziesz 230V na cewkę stycznika, a tym stycznikiem załączać będziesz obwod trojfazowy 400V. Stycznik dobrać musisz na moc obciążenia.
  • Poziom 5  
    Dzięki za konkrety, za niedługo będę brać się za implementację :) Poproszę o pomoc elektryka z rodziny, będzie już wiedział od czego zacząć :D