Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet TP ocena parametrów linii na 20Mbps

daaniel121 28 Gru 2015 21:44 1221 17
  • #1 28 Gru 2015 21:44
    daaniel121
    Poziom 5  

Witam, byłem dzisiaj u operatora o zmianę prędkości na 20mbps baba dzwonila gdzies i powiedział jej typo, że 12 mbps spokojnie a co do 20 to muszą sprawdzić i po nowym roku oddzwoni, ale według mnie powinno śmigać 20mbps, co wy o tym myslicie?

Internet TP ocena parametrów linii na 20Mbps [/img]

0 17
  • Pomocny post
    #2 28 Gru 2015 21:49
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Powinno być pełne 20

0
  • Pomocny post
    #3 29 Gru 2015 13:51
    Rognor
    Poziom 21  

Router typuje 21 Mb/s, co zwykle jest zawyżane więc powinno być blisko 20 Mb/s.

Stabilność to inna sprawa, a wygląda DRAMATYCZNIE! Masz drastycznie obciętą synchronizację przez DLM (po obu stronach), jesteś ratowany przez:
    -bardzo bliską centralę
    -gigantyczne możliwości linii.
    Tylko taki zapas sprawia, że nie narzekasz, a pewnie i tak mało narzekasz skoro prędkość 3.3 Mb/s cię nie rusza (w umowie masz pewnie do 10 Mb/s).

W przypadku Neostrady do 20 Mb/s DLM utnie na ~13300 (~10.7 Mb/s), lepiej więc naprawić linię (a dokładnie coś od portu na centrali do routera). Nie zapominaj też o VDSL2 - tu do instalacji przychodzi technik więc może coś naprawi i może będzie 60-80 Mb/s.

0
  • #4 30 Gru 2015 09:30
    daaniel121
    Poziom 5  

Jest jakies 200m ode mnie swiatłowód i podobno tam jestem jakoś podpięty dlatego tłumienie jest takie małe. Co do prędkości obecnej to mam umowę na 4Mbps dostawca to SOKOLNET. Co do VDSL2 to chyba oni muszą mieć jakiś sprzęt? bo technik mi o tym nic nie mówił jak kiedyś był u mnie (2miesiace temu) bo przełączali mnie na bliższą linnie, wtedy pytałem o max prędkość to mówił, że 12 to spokojnie.

0
  • #5 30 Gru 2015 09:58
    Heinzek
    Specjalista Sieci, Internet

Zamów opcję "do 80" a dostaniesz to co można. Najwyżej przełącza cię do 20.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Gru 2015 15:32
    Rognor
    Poziom 21  

daaniel121 napisał:
    to mam umowę na 4Mbps dostawca to SOKOLNET.
    A realnie masz 3.3 Mb/s (bo więcej na tej synchronizacji nie pójdzie na prawidłowym teście).

To co pisałem o stabilności to możesz zapomnieć, masz innego dostawcę (wpis sugerował Neostradę Orange) i stąd zaoferowali 12 Mb/s ("Oferujemy do wyboru prędkości transmisji 4 Mbit/s, 6 Mbit/s, 8 Mbit/s, 12 Mbit/s, 18 Mbit/s, 30 Mbit/s, 40 Mbit/s, 60 Mbit/s, 100 Mbit/s i 300 Mbit/s z Internetu do Abonenta oraz od 512 kbit/s do 100 Mbit/s od Abonenta do Internetu").

Najważniejsze jest to, że to się NIJAK ma do oferty Orange więc po przejściu do Orange może się okazać, że centrala jest dużo dalej. Zaś w Sokolnet możesz walczyć o 18 Mb/s, więcej pewnie nie, bo oni lepiej wiedzą jaki mają sprzęt na centrali (te 30, 40 i 60 to pewnie VDSL2, zaś 100 i 300 to już pewnie światłowody GPON).

0
  • #7 30 Gru 2015 20:33
    daaniel121
    Poziom 5  

Masz rację @rognor mam 3,3Mbps najlepsze to jest jak był u mnie technik mówiłem mu, że nie ma pełnych 4Mbps to on, że w ruterze pokazuje 4000 wiec to jest 4, koleś ogólnie po 50 jak dla mnie to on nie ma żadnego pojęcia nie wiem co on tam robi... Coś babka też jak byłem u nich mówiła o VDSL mniejmy nadzieję, że odpałiło by. Zgłoszę się po nowym roku i się okaże, lecz teraz fajna promo jest na 20Mbps za 49zł o ile pamietam to po nowym roku ma być 12mbps tylko nie wiem za ile zł bo sam babka tez nie wiedziala... gorzej jak bedzie sie dało te 20 a cena bedzie z kosmosu bo juz promocji na to nie bedzie. Ogólnie neta zmieniam z powodu ze LTE ostatnio cos nawala po 20 prędkosci sa masakryczne, wczesniej było bardzo dobrze nawet z 40Mbps a teraz jakies 3-5, a w dzien jakeis 30 Mbps jest

0
  • #8 30 Gru 2015 21:28
    phanick
    Poziom 28  

Z tymi parametrami podawanymi przez router to bym nie wierzył zbytnio.
    Miałem ADSL2+ na modemie W8901G (Upload: 1 Mbit), router pokazywał tak:

Potem po kilku dniach Downstream power spadło do 5.5 dBm, router prognozował Max rate w okolicach 7000.

A teraz najlepsze jaja - od puszki na zewnątrz budynku do puszki w pokoju mam puszczony kabel czterozyłowy, przy czym dwie żyły są nie wykorzystane. Gdy podpiąłem modem na dwie niepodłączone żyły to także się synchronizowało i działało, tylko Line Attenuation spadło do 50. Technicy się za głowe złapali :D

A dziś mnie przepięli na VDSL i mam stabilne 80Mbit/s.

0
  • Pomocny post
    #10 07 Sty 2016 20:46
    Rognor
    Poziom 21  

Jasne, że pójdzie, bo VDSL2 (VDSL też) pozwala na dużo więcej. Ale nie mają takiej prędkości w ofercie i nie będą dawać 18 Mb/s w VDSL. Ważne jest to, że masz dostęp do "VDSL" a zatem walcz o 60 Mb/s.

A co do pingu z innego tematu to kto wie jakie ta firma na reguły? W TP DLM ustawia wszystko, tutaj diabli wiedzą kto, może ręcznie? Tak duży przeplot i delay-e są bez sensu dla tak niskiej prędkości, w TP miałbyś ok. 25 ms (zamiast 40), w Netii LLU 8-10 ms itp. Ogólnie w VDSL2 są wyższe pingi, bo ustawiają to ostrożniej.

0
  • #11 09 Sty 2016 11:24
    daaniel121
    Poziom 5  

No właśnie co do tego pingu to mam 50ms w Polsce a za granica do 100ms co nie pozwala grac w gry fps m.in cs:go bo ścina(na zagranicznych serwerach). Jest szansa aby przejść się do nich i zapytać o zmiane tego delay-a? w ogole moga tak zrobic ?

0
  • #12 09 Sty 2016 17:39
    Rognor
    Poziom 21  

Oczywiście, że mogą tak zrobić, ale muszą chcieć.

Podejrzewam 2 sprawy:
    1. że w tej firmie ustawiają ręcznie parametry na porcie
    2. że fatalne pingi miałeś z okazji ogromnej odległości (bodajże tłumienie 57 dB) i wtedy dali te 4000 synchro, a po przepięciu bliżej nic więcej nie zmieniali (gorzej jeśli to ich standardowy profil wrzucany z automatu), obecnie mogą dać fasta.

No jednak ten temat dotyczy przyśpieszenia i GIGANTYCZNY zapas jaki masz po przyśpieszeniu zniknie, cały zapas SNR zostanie rozdysponowany na przyśpieszenie. Owszem możesz wziąć 30 Mb/s i zapas będzie duży, ale to nic nie gwarantuje, to ich dobra wola na jaki przeplot/opóźnienia się zdecydują.

0
  • #13 01 Lut 2016 17:57
    daaniel121
    Poziom 5  

@Rognor

Kolego był dziś u mnie technik i przywiózł ruter VDSL (zyxel p-870hw-51a) i mam 19/2 Mbps ze speedtesta i a ping spadł o 20ms niż było wcześniej, wiec jestem zadowolony.

0
  • #14 01 Lut 2016 20:33
    Rognor
    Poziom 21  

Pokaż parametry czy nie wyskakują przez "komin". Masz bardzo małą szybkość jak na możliwości łącza (powinni dać do 60 Mb/s) więc ciekaw jestem jak kosmiczny jest SNR Margin (20? 30?). Zwykle wynosi po ok. 9 dB, no ale ludzie o takich liniach mają Neostradę do 80 Mb/s (i to blisko 80).

Co do pingów to masz nowy port, skonfigurowali to na nowo i zgodnie ze zdrowym rozsądkiem. Wcześniej było znacznie zbyt ostrożnie, być może ze względu na wcześniejszą dużo większą odległość do centrali.

0
  • #15 01 Lut 2016 22:14
    pelermo
    Poziom 14  

Witam nie będę zaczynał nowego tematu bo dokładnie mam takie same pytanie jak autor tego tematu i mam nadzieję że się nie obrazi jeśli zadam tutaj pytanie :)

Więc tak posiadam serwer na łączu tp wykupione 20mb/s a dochodzi w granicach 18-19mb/s lecz użytkownicy skarżą się że ich nieraz rozłącza, już dokładnie przejrzałem konfiguracje serwera i raczej tam jest wszystko ok więc doczepiłem się łącza, poniżej parametry tego łącza i czy jest możliwość że może działać niestabilnie ?? i jeśli tak to czy migracja na opcje 10mb/s rozwiąże problem??

0
  • #17 25 Lut 2016 00:02
    michal1315
    Poziom 4  

Witam. Właśnie przechodzę z Netii na Orange i prosiłbym o ocenę parametrów mojej linii. Gdy wpisuje swój numer na stronie Orange pokazuje mi że mogę mieć 20mb a co dziwne gdy wpisze numer sąsiada pokazuje 80mb. Sąsiad nie dość ze korzysta z tej samej centrali jego dom stoi 10m od mojego a kable wychodzą z tej samej skrzynki i biegną po tym samym słupie. Nie wiem dlaczego strona Orange podaje tak rozbieżne wyniki dlatego proszę kogo będącego w temacie o spojrzenie na moje parametry i ocenienie co z tej linii można wyciągnąć. Z tego co wiem centrala obsługuje VDSL.

Parametry z Thomson Speedtouch 536v6

Link Information
    Uptime: 0 days, 0:01:14
    Modulation: G.992.1 Annex A
    Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 928 / 7.808
    Data Transferred (Sent/Received) [KB/KB]: 0,00 / 0,00
    Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 7,5
    Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 6,0 / 10,0
    SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,0 / 8,5
    Vendor ID (Local/Remote): TMMB /
    Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
    Loss of Link (Remote): 0
    Error Seconds (Local/Remote): 0 / 0
    FEC Errors (Up/Down): 0 / 62
    CRC Errors (Up/Down): 0 / 0
    HEC Errors (Up/Down): 0 / 0

Asus DSL-N10

Update Counter : 186
    Modulation : G.Dmt
    Annex Mode : Annex A/L
    Line State : up
    Lan Tx : 8055
    Lan Rx : 6828
    ADSL Tx : 5688
    ADSL Rx : 4872
    CRC Down : 0
    CRC Up : 0
    FEC Down : 0
    FEC Up : 0
    HEC Down : 0
    HEC Up : 0
    SNR Up : 6.0
    SNR Down : 7.0
    Line Attenuation Up : 8.0
    Line Attenuation Down : 12.5
    Data Rate Up : 896
    Data Rate Down : 7520

Sorry za mały odkop ale nie chciałem tworzyć nowego tematu. Z góry dziękuje i pozdrawiam.

0
  • #18 25 Lut 2016 19:38
    KOCUREK1970
    Poziom 43  

pelermo napisał:
    posiadam serwer na łączu tp wykupione 20mb/s a dochodzi w granicach 18-19mb/s

pelermo napisał:
    czy migracja na opcje 10mb/s rozwiąże problem??

Migracja do NIŻSZEJ prędkości ma tu coś poprawić?.
    A swoją drogą 20 Mb to jest DO Ciebie, w drugą stronę DO internetu jest pewnie 2 Mb - 2 Mb dzielić na ludzi... - a realnie masz wysyłanie około 1,5 Mb - bieda z nędzą.
    UL musisz zwiększyć - co wiąże się z nową umową (jeśli w ogóle mogą wyższe parametry u Ciebie dostarczyć - jeśli nie to klops).

0
  Szukaj w 5mln produktów