Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna - jak sprawdzić, czy nie uszkodziłem gniazda procesora?

meridian 29 Gru 2015 13:21 852 7
  • #1 29 Gru 2015 13:21
    meridian
    Poziom 10  

Witam

po mału pozbywam się części z mojego 2-letniego składaka, sprzedałem procek i pamięci, ale przypadkowo chcąc założyć zaślepkę, uszkodziłem jeden z "pinów" (nie wiem, jak to nazwać) na gnieździe procesora. Z pomocą lupy i ostrej pęsetki udało mi się ją przywrócić do początkowej pozycji, ale przed sprzedażą chciałbym sprawdzić, czy płyta chodzi. Nie chcę nikomu wysyłać bubla, a szkoda mi ją wyrzucać, coś może bym odzyskał jeszcze a i komuś by nadal posłużyła. Chipset Z87.

Byłem w sklepie komp, w serwisie elektr. też, ale nie mają na stanie procków pod gniazdo Haswella (socket 1150).

Mięlibyście może jakiś pomysł, jak to sprawdzić, może ktoś mógłby mi pomóc. Mieszkam w Kielcach. Może ktoś kogoś zna, może ktoś ma nieużywany cpu pod tą podstawkę.

0 7
  • Pomocny post
    #2 29 Gru 2015 17:22
    310artur
    Poziom 43  

Jeśli tylko skrzywiłeś pin i wyprostowałeś go to nie powinno być problemów (pin to pin kawałek profilowanej miedzi,jeśli się nie złamał i trzyma kształt to nie ma powodu żeby nie działał). A nawet montaż procesora nie da ci 100% gwarancji że pin jest OK. Nie każdy pin jest niezbędny każdemu procesorowi. Przynajmniej tak było w LGA775 i tu pewnie jest podobnie. Musiałbyś sprawdzić za co konkretny pin odpowiada i to raczej w funkcji konkretnego procesora.
    Na twoim miejscu opisałbym sprzedając całą sytuację i dał gwarancje zwrotu pieniędzy jeśli będzie coś nie tak. Niby ryzykujesz że będziesz musiał pokryć koszta wysyłki. Jeśli sprzedajesz na alledrogo.pl to wyślij paczkomatem. Ryzykujesz 8PLN wtedy (wysyłka i zwrot za darmo czy jakoś tak).

0
  • #3 29 Gru 2015 17:32
    meridian
    Poziom 10  

No tak, ale czy kupujący będą chcieli licytować/zapłacić taką kwotę, jak gdyby nie było tej sytuacji? Nie chcę ukrywać ewentualnej wady, sam jestem kupującym przez internet, ale gdybym tylko miał pewność, że wszystko działa, może mógłbym odzyskać choć trochę większą kwotę.

No cóż, jeśli nie znajdę procka, albo jakiegoś serwisu, to pewnie wystawię - za Twoją sugestią - z opisem zdarzenia.

Dzięki

0
  • Pomocny post
    #4 29 Gru 2015 18:18
    310artur
    Poziom 43  

Cena minimalna i najwyżej poczekasz dłużej na ofertę, coś taniej pewnie będzie musiało być ale też nie połowa ceny. Uczciwie i tanio to inaczej chyba się nie da. Za sprawdzenie płyty też będziesz musiał zapłacić. Przecież to że wepniesz procesor i płyta przejdzie post to jeszcze nie dowód - może się okazać że problemy będą później ze stabilnością np.

0
  • #5 29 Gru 2015 19:06
    meridian
    Poziom 10  

Znalazłem opis pinów na prockach 4 generacji, czyli akurat tego mojego, wynikałoby z niego, że skrzywiony pin A7 (str. 112<=>121) to VSS (czyli uziemienie? str. 93).
    Z zastrzeżeniem:
    "all VSS lands must be connected to the system ground plane." [str. 94]. cokolwiek to znaczy ; )

4th-gen-co...asheet.pdf Download (2.57 MB)

0
  • Pomocny post
    #6 30 Gru 2015 11:14
    znaczny
    Poziom 10  

Znajdź kawałek drucika o średnicy zbliżonej do nóżki procesora, wetknij go w miejsce które naprawiałeś, zatrzaśnij gniazdo tak jak by w nim był procesor, weź omomierz i zmierz przejście między drucikiem a pinem po drugiej stronie płyty głównej.

0
  • Pomocny post
    #7 30 Gru 2015 11:24
    RADU23
    Moderator - Komputery Serwis

znaczny napisał:
    Znajdź kawałek drucika o średnicy zbliżonej do nóżki procesora, wetknij go w miejsce które naprawiałeś, zatrzaśnij gniazdo tak jak by w nim był procesor,

Ciekawe w jaki sposób, skoro to socket ma piny a nie procesor.

Jeśli udało ci się wyprostować pin to nie powinno być problemu.
    Możesz multimetrem sprawdzić czy ma przejście.

0
  • #8 31 Gru 2015 15:23
    meridian
    Poziom 10  

Z multimetrem chętnie, ale nie mam urządzenia a i posługiwać się też nie umiem.

Koledzy z innego forum polecili mi coś takiego:
    TESTER GNIAZD CPU LGA 1150 - Aukcja 4985530147.
    http://allegro.pl../

The fourth generation of the latest desktop intel CPU board illuminated with light tester 1150 dummy load
    http://www.aliexpress.com....

Na jakiej zasadzie to działa, ok wkładamy baterię, ale płyta musi być podłączona do psu, pamięci również?

Moderowany przez swiercm:

3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

0