Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu.

majster222 02 Sty 2016 17:55 1020 10
  • #1 02 Sty 2016 17:55
    majster222
    Poziom 12  

Pralka pobiera wodę, wykona kilka-kilkanaście obrotów i zatrzymuje się. Powinna w tym momencie zacząć grzać wodę. Nie grzeje. Po ręcznym "podgonieniu" programatora pralka dalej pierze normalnie.

Kupiłem grzałkę, ale stara okazała się być sprawna. Podejrzewam czujnik temp. wody. Tylko który to? Ten niebieski ma 2 wsuwki. Czujnik zanurzam w wodzie ok.25`C. Po podłączeniu miernika brak obwodu, ale po podgrzaniu do ok.32`C czujnik zamyka obwód.

Co może być przyczyną?

Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu. Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu.

0 10
  • Pomocny post
    #2 02 Sty 2016 21:28
    nares
    Specjalista AGD

Na początek sprawdź termostat, czy zamyka obwód. Ten niebieski jest OK.

0
  • #3 02 Sty 2016 22:20
    Robo-technical
    Poziom 25  

Hmm. I jak przychodzi moment grzania to pralka stoi i nie wywala błędu? Sprawdź czy dochodzi napięcie do grzałki w momencie kiedy ma grzać.

Ja bym zaczął od sprawdzenia czy grzałka, nawet ta nowa nie ma upłynnosci, Układ naczyń hydrostatu czy są wolne/niezapchane.

Jak jest w Twoim modelu układ sterowania? Czy układ nastawiania/wybierania/regulacji jest osobno czy jednolicie z układem płyty głównej?

0
  • Pomocny post
    #4 02 Sty 2016 22:29
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Robo-technical napisał:
    pralka stoi i nie wywala błędu?

Nie wprowadzaj kogoś w błąd. W tej pralce jest programator mechaniczny , więc jak może wywalać kod błędu. :?: :?: :?:

1
  • #5 02 Sty 2016 22:33
    Robo-technical
    Poziom 25  

Wybacz ale trudno żebym wiedział jaki jest programator czy układ sterujący w każdym modelu pomimo tego że trochu ich naprawiłem. Nie pamiętam która to rodzina pralek whirpoola ma w sobie łączenie prog. mech z dodatkową płytką i zdolność do generowania błędów w przypadku awarii. I dlatego pytam o układ sterowania!

0
  • #6 03 Sty 2016 10:33
    majster222
    Poziom 12  

nares napisał:
    Na początek sprawdź termostat, czy zamyka obwód. Ten niebieski jest OK.

Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu.
    Tak sprawdzałem-zgodnie z oznaczeniami na obrazku. Pralka sucha, bez wody:
    1. Pokrętło ustawione na 0`C
    Obwód jest tylko na 2 i C

2. Pokrętło ustawione gdy termostat pstryknął = ok.40`C
    obwód jest na wszystkich stykach:
    1 i 2
    1 i C
    2 i C

Czy jest sprawny?

Jeszcze ważna uwaga. Po włączeniu pralki, gdy program doszedł do momentu grzania-zatrzymywała się i tak stała, wody nie grzała. Wystarczyło odkręcić trochę pokrętłem termostatu w kierunku 0`C (do momentu pstryknięcia) i program "szedł" dalej.

0
  • Pomocny post
    #7 03 Sty 2016 11:01
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

A sam programator - styki nie wypalone?

0
  • #8 03 Sty 2016 11:09
    majster222
    Poziom 12  

cezet napisał:
    A sam programator - styki nie wypalone?

Nie wiem... jak sprawdzić?

0
  • Pomocny post
    #9 03 Sty 2016 12:39
    peter falk
    Specjalista AGD

Schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=203474 w rękę, w drugą miernik i jedziesz :) po "kabelkach". Termostat na zadaną temperaturę, programator w mejscu

majster222 napisał:
    gdy program doszedł do momentu grzania-zatrzymywała się i tak stała

Wyłaczyć wtedy z sieci i badać pacjenta.

0
  • #10 03 Sty 2016 13:04
    majster222
    Poziom 12  

peter falk napisał:
    Schemat https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=203474 w rękę, w drugą miernik i jedziesz :) po "kabelkach". Termostat na zadaną temperaturę, programator w mejscu
    majster222 napisał:
    gdy program doszedł do momentu grzania-zatrzymywała się i tak stała

Wyłaczyć wtedy z sieci i badać pacjenta.

Czyli pozostał programator do sprawdzenia-oba czujniki można wykluczyć? Ze schematem i sprawdzeniem raczej sobie nie poradzę...

Pralka nowa już prawie znaleziona, ale nie odpuściłem. Ostatnie podejście i znalazłem winowajcę. Przepalony kabel i wypalony styk-przewód (B1) lecący do grzałki.
    Tak to wygląda:
    Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu. Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu. Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu. Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu. Pralka Whirlpool FL244-500 - Program zatrzymuje się na grzaniu.

Typ programatora: EC4797.01 A 461971051831

Chciałem dać nową wsuwkę i dołożyć kawałek kabelka, ale styk rusza się w programatorze, więc programator raczej na złom-jest zanitowany, jakaś reanimacja wchodzi w grę???
    Znalazłem w serwisie aledrogo używany z gwarancją 30dni (70zł. z przesyłką)-czy warto?

0
  • #11 06 Sty 2016 16:07
    majster222
    Poziom 12  

Problem rozwiązany. Rozebrałem programator, przełożyłem wypalony styk grzałki w inne miejsce, oraz zamieniłem miejscami 2 segmenty programatora (1 był wypalony troszkę przy styku). Operacja zajęła ok. 1.5 godz. a satysfakcja jaka :)
    Pralka robi drugie pranie, stara grzałka grzeje, programator chodzi bez problemu.
    Koszt 0zł., oprócz niepotrzebnie zakupionej grzałki, ale może ją przyjmą z powrotem w punkcie napraw.

Dzięki wszystkim za okazaną pomoc.

0