Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Pralka Whirlpool FL- 244-500 - grzałka grzeje cały czas.

wiesgaj 07 Apr 2020 18:46 429 14
    wiesgaj
    Level 15  
    Pralka co prawda wiekowa ale trzyma się, ale do sedna.
    Grzałka nie grzała, termostat wypalony. Nabyłem nowy. Tyle że teraz grzeje do wrzątku. Termostat niby sprawny bo styk słychać jak styka i otwiera kręcąc gałką.
    Czyżby w programatorze coś się skleiło?
    Jeszcze prośba mam schemat FL-244 ale symbole na urządzeniach trochę trudności mi robi. Mógłby ktoś z fachowców te symbole opisać?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Gobro
    Level 31  
    Może ten termostat ma 3 wyprowadzenia i źle podłączyłeś kabelki. Jeżeli masz multimetr to pomierz ten termostat regulowany.
    hubert1188
    Level 13  
    Termostat na pewno jest 3 stykowy. Odkręć końcówkę termostatu od zbiornika, tę nad grzałką, przekręć pokrętło termostatu na 30-40 stopni i włóż do wrzątku. Jednak po chwili powinno byś słychać styk, bo to że na sucho sobie cyka nic nie znaczy.
    Co do symboli to:
    TH - termostat
    HE - grzałka
    PR - presostat
    DPM - pompa
    TIM -silniczek programatora
    WV1, 2, 3 - elektrozawory
    DSS - blokada drzwi
    wiesgaj
    Level 15  
    Termostat sprawny jak pisałem stuka styk . Ręką dotykam do drzwiczek i jak jest ok. 40st. to pokrętło na 40st stuka. Jak paży to 75-90 st. stuka styku. A jeśli bym pomylił styki zamiast NC dałbym na NO to grzałka wogule by nie grzała.
    Tak myślę.
    Dzięki za oznaczenia.

Dodano po 56 [sekundy]:

Termostat sprawny jak pisałem stuka styk . Ręką dotykam do drzwiczek i jak jest ok. 40st. to pokrętło na 40st stuka. Jak paży to 75-90 st. stuka styku. A jeśli bym pomylił styki zamiast NC dałbym na NO to grzałka wogule by nie grzała.
    Tak myślę.
    Dzięki za oznaczenia.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Z tyłu zbiornika nie ma przypadkiem 2 termostatu tzw. stałego?
    W starszych konstrukcjach bywały czasem 2 termostaty, ale w tym wypadku nie wiem jak jest.
    Sprawdź wtedy gdy pralka rozpocznie już grzanie czy termostat wyłącza grzałkę przekręcając pokrętło na 0. Jeśli termostat kupiłeś fabrycznie nowy to mało prawdopodobne by był uszkodzony.
    hubert1188
    Level 13  
    Ze schematu wynika że jeżeli termostat jest dobry to nie może przegrzewać ,ale są jeszcze dwie możliwości - grzałka ma upływność albo wypalony programator :(
    wiesgaj
    Level 15  
    Ze schematu wynika że termostat jest w szeregu z grzałką więc zwarcie w programatorze nie spowoduje ciągłego grzania. Prąd może wziąść się jak piszecie przez przebicie grzałki. Zbiornik jest plastykowy. A co z wył. różnicoprądowym który powinien wybić jeśli prąd płyną by przez przewód PE do N. Tylko tak może płynąć.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Ile jest termostatów w Twojej pralce?
    Jeżeli są 2 tak jak z z tematu z którego dodałem link to sprawdź czy on pracuje prawidłowo.
    wiesgaj
    Level 15  
    NO nic. Jutro z rana rozkręcam pralke i do roboty.
    wiesgaj
    Level 15  
    Do czego służy ten termostat 35 ? On nie jest w obwodzie grzałki tylko silnika programatora.
    Kenworth 18
    Level 42  
    Czy programator zatrzymuje się po wymianie grzałki? Jeśli się zatrzymuje to właśnie przyczyną może być uszkodzony termostat na 35°
    Sprawdź go czy ma przerwę gdy jest zimny i czy zamyka obwód gdy go podgrzejesz do 35°
    Jeżeli termostat stały będzie sprawny to jeszcze raz sprawdź multimetrem czy termostat regulowany rozłącza obwód po podgrzaniu ponieważ nie napisałeś czy jest częścią nową czy używaną.
    wiesgaj
    Level 15  
    Dzięki za pomoc.
    Tyle porad i rozmyślań a tu aż wstyd się przyznać. Przy wymianie termostatu zamieniłem przewody, zasilanie dałem na styk 1 a grzałkę na C . Pewnie myślałem że termostat w szeregu to co za różnica ( dwa takie same pomarańczowe kable) jak je wepnę. No i grzałka dostawała prąd z programatora ze styku A1 przez 2 i styk 2C termostatu.

Dzięki jeszcze raz.