logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Monitor CTX PR705f - jak naprawić zanikającą ostrość?

rodom 15 Cze 2005 15:21 2223 9
REKLAMA
  • #1 1579746
    rodom
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Monitor od czasu do czasu traci ostrość. Czasami na chwilkęa czasami na dłużej. Sprawdziłem już napięcia( nie pływają), regulację ostrości ( ktoś powiedział że to walnięty potencjometr) i wyczyściłem styki napodstawie kineskopu ( a zimne luty sprawdzałem ze 3 razy).
    Może wy dobrzy ludzie macie jakieś inne sugestie żeby dobry czlowiek (czyli ja) nie musiał kupować nowego monitora i jescze pomęczył sie na tym .????
  • REKLAMA
  • #2 1579968
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39856
    Pomógł: 6335
    Ocena: 6851
    jaki producent kinolka?
  • REKLAMA
  • #3 1581813
    rodom
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Kineskop jest firmy SONY...to jakiś trinitron
  • #4 1582555
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39856
    Pomógł: 6335
    Ocena: 6851
    obraz nie " dyszy" i jaskrawość stała ?

    - najlepiej było by .. wymienić płytę kineskopu ,żeby się upewnić no ... ale jej brak
    - zobacz jeszcze rezystory w dynamicznym fokusie

    p.s.
    Jak regulujesz Focusem na Fbt to zmienia się jaskrawośc = zwarcie w kinolku
    trzeba strzelać.

    w ctx FBT często z przegrzniem zmienia się wart. nap. ostrości
  • #5 1582597
    rodom
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Nie..nic z tych rzeczy...przy regulacji zmienia sie tylko ostrość..reszta bez zmian.
    Ciekawe jest to ze występuje efekt drgań. W momencie kiedy traci ostrość to to obraz drga....jakby był zakłócany.
  • #6 1582729
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39856
    Pomógł: 6335
    Ocena: 6851
    w test Nokia zobacz- przy przejsciu z czarnego na białe zmieniają się wymiary ekranu czyli
    myszka na skraj pola i obserwuj czy zmienia swoje polożenie
    i stopniowo wraca w poprzed.połozenie

    zobacz jeszcze stabiliz. nap. anodowego >> Q421 i IC401(KA3843)
    -elektrolity firmy Teapo
    47uF 250V - 3x
    100uF 250V - 1x
    100uF 100V - 2x i
    - wysokoomowe oporniki w gał.S3 (i S2 ) !!!!!

    p.s.
    model CFA1797C ozn. sprzedazy CTX PR705F /PR711FL
    schematu u mnie brak ale w orginale chasis CGP1797C
    +B=208V bez Hot-a a FBT 47F13-1091S
    Q307 - 2SC5387 ( c5802) lub c5411
    Q401 - 2SK2717 ( K2761 )
  • REKLAMA
  • #7 1582740
    shido
    Poziom 19  
    Posty: 341
    Pomógł: 26
    Ocena: 4
    prawdopodobnie siada ci trafopowielacz
  • #8 1585130
    rodom
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Wymieniałem wszytko...tranzystory, kondensatory, rezystory.....niestety bez widocznego rezultatu....czyżby jednak TRAFO !!!!!
    ?????

    Dodano po 12 [minuty]:

    Jeszcze coś..czego do tej pory nie zauważyłem......
    obraz zmienia ostrość ale na zmianę....najpierw bardziej ostry jest środek....a trochę mniej wyraźne rogi i brzegi( ale to chyba normalne)...a potem się to zmienia....rogi i brzegi obrazu robią się bardzo ostre...a środek strasznie niewyraźny...nie wiem co mu jest....chyba czas na nowy.

    Dodano po 42 [minuty]:

    Cholera..jeszcze jedno.......teraz mam go 800x600 85Hz i jest OK!!!!
    wceśniej bylo 1024x768 85Hx i uciekała ostość....Może to w czymś pomoże ???/
  • REKLAMA
  • #9 1585408
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39856
    Pomógł: 6335
    Ocena: 6851
    uwalony ta cz. która odpowiada za tryb pracy 1024x768 85Hx
    bez schemy .. ciężko
  • #10 1585551
    rodom
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Diablli wiedzą.....na 800x600 chyba też traci ostrość....ale jest to ledwie zauważalne bo wszytkojest dużo większe....oddam go do naprawy....niech sie fachowcy pomęczą..i bardzo dzięki za pomoc.

    P.S. Szukam czegoś czym mógłbym zebrać cały zsygnał kablówki i prze3słac go radiem do innego pomieszczenia ( nie mam możliwości pociągnięcia kabla) jakby ktoś coś wiedział to proszę o inf.

Podsumowanie tematu

✨ Monitor CTX PR705f z kineskopem Sony Trinitron traci ostrość okresowo, czasem na chwilę, czasem dłużej. Sprawdzono napięcia, regulację ostrości, styki przy kineskopie oraz zimne luty bez efektu poprawy. Obraz podczas utraty ostrości drga, co sugeruje zakłócenia. Wskazano na możliwe problemy z rezystorami w dynamicznym fokusie oraz potencjalne uszkodzenie transformatora powielacza (trafopowielacza). Wymieniono tranzystory, kondensatory i rezystory bez skutku. Obserwacja zmian ostrości w różnych obszarach ekranu i rozdzielczościach (800x600 85Hz działa lepiej niż 1024x768 85Hz) sugeruje uszkodzenie części odpowiedzialnej za tryb pracy wyższej rozdzielczości. Zalecane jest sprawdzenie stabilizatora napięcia anodowego (elementy Q421, IC401 KA3843), kondensatorów elektrolitycznych (np. Teapo 47uF 250V, 100uF 250V, 100uF 100V) oraz wysokoomowych oporników w gałkach S2 i S3. Bez schematu oryginalnego chassis CGP1797C naprawa jest utrudniona. Ostatecznie planowane jest oddanie monitora do serwisu specjalistycznego.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA