Witam!
Problem dotyczy monitorka jak w temacie. 17" cali kineskop Sony. Przyszedł na uszkodzony trafopowielacz (47F13-1090B) oraz Q401 (FS3KM). Po wymianie w/w ruszył bez żadnych problemów z b. ładnym obrazem, lecz po ok. 15-20 min. zaczyna zrywać lub może inaczej mówiąc, szarpać obrazem. Wygląda to tak jakby miał zamiar zerwać synchro H, lecz jest to ruch o wychyleniu ok.3cm z lewej do prawej strony całego obrazu, najczęściej pojedynczy choć czasami 2x razy po kolei. Częstotliwość różna czasami 1-2x na minutę (nie wzrasta nawet po długim wygrzaniu monitora). Nie jest to bardzo dokuczliwe aczkolwiek widoczne i denerwujące na dłuższą metę!
Co było zrobione do tej pory w tym temacie:
-podstawiłem następny, inny trafopowielacz
-inny tanzystor Q401
-tranzystor Q402 (oryg.SFS9634)
-nap. anodowe ustawione na 25,5KV (sprawdzone także przy 25,0KV)
-napięcie linii stabilne
Problem z pomiarami wszelkich napięć jest taki, że usterka jest tak szybka i krótko widoczna, że miernik może tego nie rejestrować!
Czy któryś z kolegów może borykał się z tego rodzaju problemem i coś podpowie?
Pozdrawiam Tomek.
Problem dotyczy monitorka jak w temacie. 17" cali kineskop Sony. Przyszedł na uszkodzony trafopowielacz (47F13-1090B) oraz Q401 (FS3KM). Po wymianie w/w ruszył bez żadnych problemów z b. ładnym obrazem, lecz po ok. 15-20 min. zaczyna zrywać lub może inaczej mówiąc, szarpać obrazem. Wygląda to tak jakby miał zamiar zerwać synchro H, lecz jest to ruch o wychyleniu ok.3cm z lewej do prawej strony całego obrazu, najczęściej pojedynczy choć czasami 2x razy po kolei. Częstotliwość różna czasami 1-2x na minutę (nie wzrasta nawet po długim wygrzaniu monitora). Nie jest to bardzo dokuczliwe aczkolwiek widoczne i denerwujące na dłuższą metę!
Co było zrobione do tej pory w tym temacie:
-podstawiłem następny, inny trafopowielacz
-inny tanzystor Q401
-tranzystor Q402 (oryg.SFS9634)
-nap. anodowe ustawione na 25,5KV (sprawdzone także przy 25,0KV)
-napięcie linii stabilne
Problem z pomiarami wszelkich napięć jest taki, że usterka jest tak szybka i krótko widoczna, że miernik może tego nie rejestrować!
Czy któryś z kolegów może borykał się z tego rodzaju problemem i coś podpowie?
Pozdrawiam Tomek.