Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana procesora amd AM3 płyta główna gigabyte GA-880GMA-UD2H

10 Sty 2016 21:06 1260 26
  • Poziom 16  
    Witajcie, zamierzam wymienić w moim blaszaku procesor AMD na lepszy.
    Mam teraz:
    -płyta główna gigabyte GA-880GMA-UD2H
    -obecnie procesor amd athlon x2 255 (gniazdo AM3)
    -zasilacz 300W
    -karta graficzna zintegrowana

Lista procesorów, które obsługuje moja płyta:
    http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=3632

Ranking (nie wiem na ile wiarygodny) wydajności procesorów amd:
    http://cpubenchmark.net/cpu_lookup.php?cpu=AMD+Athlon+II+X3+425
    (mojego procka tam w ogóle nie ma, jest ciut za słaby i chyba za stary)

Wymiana ma na celu poprawienie szybkości komputera, ale bardzo ważne byłaby dla mnie także poprawa działania (fps) gry internetowej World of Tanks.
    W związku z tym mam klika pytań:

1. Na ile wymiana procesora poprawi wydajność zintegrowanej karty graficznej?
    Czy poprawa byłaby istotna? (na razie chcę pozostać przy zintegrowanej karcie graf.)

2. Mój dotychczasowy procek wymaga 65W, te nowsze zużywają raczej 95W lub nawet 125W. Czy przy zasilaczu 300W, który jak dotąd spisuje się bardzo dobrze, nie będzie to problemem? (Raczej celowałbym w procki 95W, więc chyba nie powinno być problemu?)

Czy w tej sytuacji cała operacja ma sens? Chciałbym wydać do 300 zł z ogonkiem.
    Na pewnym serwisie aukcyjnym można nap. kupić teraz procesor
    AMD PHENOM II X4 945 95W AM3
    w tych granicach. Czy taka zamiana przyniosłaby oczekiwane rezultaty?
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Według mnie zbytnio wydajności zmiana prockaprocesora nie poprawi. W większości komputerów największym wąskim gardłem są przesyłane dane z dysku. Jak chcesz zwiększyć wydajność komputera to nic tylko kupić dysk SSD i zobaczysz co to moc kompakomputera.
  • Poziom 16  
    pspfire napisał:
    najwiekszym waskim gardłem kompa są przesylane dane z dysku

W przypadku gier internetowych też?
  • Poziom 25  
    Zmiana procesora na 4 rdzeniowy na pewno pomoże, ale najpierw to podaj markę i model zasilacza.

Co do pkt. 1 to w ogóle nie pomoże to zintegrowanej grafice.
  • Poziom 16  
    Czy informacja że to AOpen 300W silent power wystarczy?
  • Poziom 25  
    To chyba jakiś starszy zasilacz od Fortrona, bez dodatkowej karty graficznej uciągnie nowy procesor czy to o TDP 95 czy 125W.
  • Pomocny dla użytkowników
    Sprawdziłeś w ogóle obciążenie aktualnego procesora podczas gry? Do WoTa ten procesor generalnie wystarczy.
    Ale jakaś lepsza karta graficzna by się przydała. Ta integra to do wyświetlania pulpitu się nadaje.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Również jestem zdania, że warto zacząć od dokupienia karty graficznej. WoT nie ma wielkich wymagań odnośnie procesora, ale na zintegrowanej grafice może być już słabo. Podaj dokładny model zasilacza.
  • Poziom 25  
    Wbudowana karta graficzna w chipset HD4250 była jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą ze zintegrowanych, ale w czasie swej rynkowej premiery. Zacząłbym od dokupienia karty gfx na PCI-E, nawet coś z serii NVidia GT730, ale wersji 64-bit (384 cores) 902MHz. Co do procesora, możesz szukać na ebay'u - jest duża podaż ciekawych Phenomów, chociaż kurs dolara zniechęca obecnie.
  • Poziom 16  
    rafal_rx napisał:
    Wbudowana karta graficzna w chipset HD4250 była jedną z najlepszych, jeśli nie najlepszą ze zintegrowanych

Nie mogę narzekać.

speedy9 napisał:
    Przydało by się zdjęcie jego naklejki.

dt1 napisał:
    Podaj dokładny model zasilacza.

Wieczorkiem się postaram wrzucić.
  • Poziom 16  
    No i wrzucam obiecane zdjęcie
    Wymiana procesora amd AM3 płyta główna gigabyte GA-880GMA-UD2H
  • Poziom 43  
    Zasilacz ma tylko 18A na linii 12V więc teoretycznie do Athlona II X2 i jakiejś oszczędnej karty w stylu GTX 750 wystarczy.
  • Poziom 16  
    wariato napisał:
    karty w stylu GTX 750

speedy9 napisał:
    radeona 7770 też pociągnie

Domyślam się że ta pierwsza byłaby lepsza choć droższa (od 400 zł)

Ta druga jak widzę jest od 150 zł.
  • Poziom 25  
    12V x 18A = 216W
    IMHO procesor o TDP 95W, oraz GTX750 55W powinno dać radę. Dlatego wcześniej poleciłem grafikę o bardzo małym poborze mocy.
  • Poziom 16  
    speedy9 napisał:
    7770 jest o jakieś 20-25% wolniejszy od 750. Do WoTa spokojnie wystarczy.

A który konkretnie model byś polecał z tych 7770? Jaki one mają pobór prądu? Czy też ok. 50W?
  • Poziom 16  
    A czy nie będzie konfliktu co do złacza PCI?
    Moja płyta ma zdaje się wer. 2.0 a tymczasem karty które podajecie wymagają 3.0. Przynajmniniej taką informację znalazłem w przypadku radeona HD7770.
    A jeżeli nawet nie ma konfliktu, to czy jest sens montowania na złączu 2.0 karty z 3.0?
    ------------------
    OK, już sam znalazłem że konfliktu nie będzie. :D
    Dziękuję wszystkim za pomoc.
    Niestety w tym dziale chyba nie ma opcji "pomógł"?
  • Poziom 43  
    7770 TDP bodajże 70W, GTX750 to 55W ale to są wartości szczytowe, w grach czy na luzie takiego poboru nie będzie.
  • Pomocny dla użytkowników
    Całkowity pobór prądu komputera przy 7770 nie powinien przekroczyć 200W pod obciążeniem, więc powinno być ok.
    Nie ma znaczenia czy masz slot 2.0 czy 3.0. Przy pojedynczej karcie nie ma to w zasadzie znaczenia nawet przy topowych kartach. 3.0 przydaje się zwłaszcza jak montujesz 2 i więcej kart graficznych.
  • Poziom 16  
    Muszę odgrzać temat, bo mam problem. Po wmontowaniu karty graficznej i zainstalowaniu fabrycznych sterowników karta chyba nie działa (a jest sprawdzona bo pracowała na moim drugim komputerze). W ogóle jakby działała na sterownikach VGA.
    Czy problemem jest to że mój dodatkowy kabelek zasilający ma tylko jedno wyjście sata, które musiałem siłą rzeczy podłączyć do tylko jednego gniazdka molex? (Mam przy zasilaczu wyłącznie gniazda molex)
    Bo zdaje się że prawidłowe zasilanie wymaga podłączenia do dwóch molexów.
    Przy próbie uruchomienia WOT-a pojawia się pierwszy ekran powitalny, ale po kliknięciu "dalej" obrazek z WOTa znika i już się nic więcej nie dzieje.
  • Poziom 43  
    leszelka napisał:
    Bo zdaje się że prawidłowe zasilanie wymaga podłączenia do dwóch molexów

Jeżeli używasz adaptera 2xmolex>6pin Pci-e to tak muszą być podłączone dwa molexy. Teraz karta działa zapewne w trybie "EKO", niby obraz wyświetla ale jest ograniczona.
  • Poziom 16  
    Czyli muszę dokupić przejściówkę z dwoma molexami.
    Dzięki!

EDIT:
    No niestety, zmieniłem przejściówkę na 2 x molex i jest dokładnie tak samo. :(

Posty scaliłem.
    Proszę byś w przypadku dodawania informacji używał przycisku "zmień".
    RADU23
  • Poziom 16  
    OK, już naprawiłem. Po prostu na oryginalnej płycie były sterowniki od win 7, a ja jadę na XP. Zainstalowałem więc starsze stery i już ok.
    Dzięki!