Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sygnalizator do Somfy/Wiśniowski

ra_dzik 12 Jan 2016 14:48 2310 6
    ra_dzik
    Level 7  
    Witajcie spece od elektroniki, chciałbym Was prosić o pomoc, ale proszę nie śmiejcie się z mojego laickiego słownictwa i opisu :-)

Mam roletę marki Wiśniowski, która pracuje na częściach Somfy (napęd i elektronika), chciałbym do tej elektroniki podłączyć sygnalizator świetlny (dwie lampki lub najlepiej diody), które:
    a) nie świeciłyby się, gdy brama jest zamknięta
    b) świeciłaby się czerwona w trakcie pracy opuszczania/podnoszenia rolety
    c) świeciłaby się zielona gdy roleta jest podniesiona, a czerwona by zgasła.

Schemat znajduje się poniżej. Mierzyłem napięcie w punktach Pbk i Pb (na kostce która jest przyłączona do silnika), w przypadku jak się otwiera to napięcie jest w jednym punkcie, a jak się zamyka, to w drugim, ale tam jest jakieś 420V(!).

Nie wiem jak rozwiązać mój problem czy łatwiej może podłączyć jakiś układ zewnętrzny czy jednak można coś wykombinować na tym co jest, a tym bardziej jak wykorzystać ten mój pomiar aby to zrobić na diodach a tu takie napięcie.

Chciałbym to zamknąć w skrzyneczce, która jest juz oryginalnie zainstalowana, więc różnego typu styczniki czy kontaktrony na skrajnych pozycjach rolety odpadają.

Pomożecie jak coś takiego zrobić? Zrewanżuję się pifkiem.

Schemat jaki znalazłem w instrukcji od rolety:
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Co podaje napięcie na silnik, przekaźnik czy triak. Rysunek mało czytelny.
    Zbigniew 400
    Level 38  
    Ten sterownik to polski eldrim, podaj typ z nalepki i zrób foto odsuwając kable z płytki.
    ra_dzik
    Level 7  
    Cześć,

trochę myślałem nad tematem i najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze, czyli zaopatrzyłem się w coś takiego:
    [url=]http://www.ihe24.pl/lampki-sygnalizacyjne/23047-lampka-sygnalizacyjna-22-diodowa-blyskajaca-z-przylaczami-wkretowymi-l22kdb-24v-230v.html[/url]

Sprawdziłem napięcie na SW i N, jest podawane jak brama pracuje, więc wpiąłem tam mrugającą lampkę i....działa(!)

Efekt końcowy na zdjęciu, czyli jak brama pracuje, to lampka miga i to mi w zupełności wystarcza. Dzięki za wsparcie duchowe przede wszystkim!