Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BOSCH wan2006fpl - czy ta pralka ma wymienne łożyska i czy opłaca się ją kupić?

Ajgor64 26 Jan 2016 09:30 12702 9
 • #1
  Ajgor64
  Level 10  
  Witam.
  Moja stara pralka Bosch ma już 18 lat i zaczyna lekko przeciekać. Uznałem, że nie ma sensu już jej naprawiać. Trzeba wymienić. 18 lat to sporo , więc wymyśliliśmy z żoną, że kupimy kolejnego Boscha. No i mamy problem :)
  Wstępnie wybór padł na tą:

  https://mediamarkt.pl/agd/pralka-bosch-wab-2026-ppl?querystring=1217849

  Wyczytałem jednak, że jest produkowana w Turcji i ma zintegrowane łożyska, co mnie trochę niepokoi. Znalazłem więc taką:

  https://mediamarkt.pl/agd/pralka-bosch-wan2006fpl

  Która jest chyba produkowana w Polsce. Czy warto do niej dopłacać? Czy ma łożyska osobne? Z tego, co widzę, chyba ma na sztywno ustawione temperatury w programach, więc spoglądam też na tą:

  https://mediamarkt.pl/agd/pralka-bosch-wan2026fpl

  Tylko ta jest o 100zł droższa. Czy warto dopłacać, czy nie? Poradźcie coś bo mi czacha dymi i nie wiem, co wybrać :) Sprawa dosyć pilna, bo stara pralka cieknie, a mam w domu pod opieką starszą osobę, z powodu której niestety pranie codziennie jest koniecznością :(

  No i jeszcze jedna.. Wyczytałem, ze bardzo sa polecane pralki Gorenje. Co myślicie o tej? :

  http://www.mediaexpert.pl/pralki/pralka-gorenje-w-6623-s,id-5151

  Przede wszystkim czy będzie trwała? Jak wygląda sprawa z serwisowaniem?
  Edyta: Chociaż nie. Wyczytałem kilka opinii, że jest głośna, a jedną, że komuś darła ubrania, a serwis nie chciał pomóc.
 • #2
  11111olo
  Level 42  
  Tobie chodzi o klejony zbiornik. I w takim się da wymienić łożyska ale to wymaga pewnych umiejętności albo po prostu więcej kosztuje.
  Na pewno Amica, Gorenje i niektóre modele Samsunga mają nieklejone zbiorniki.

  18 lat na pralkę to nie jest aż tak dużo. Dzisiejsze są robione coraz słabiej więc nowa "boszka" nie osiągnie wyniku starej.
  A tak na marginesie co padło i ile kosztuje naprawa?
 • #3
  Ajgor64
  Level 10  
  Nie mam pojęcia, co padło. Po prostu w czasie prania wycieka spod niej woda. Uznaliśmy z żoną, że nie będziemy się bawić w naprawy tylko kupimy nową. Nie jesteśmy jakoś szczególnie bogaci, ale na tyle nas jeszcze stać. Nie będziemy naprawiać, bo w tak starej pralce nie ma gwarancji, czy nie wsadzimy pieniędzy w naprawę, a za jakiś czas znów nie zacznie się coś dziać.
  Mnie chodzi o to, żeby nie była głębsza niż 56cm, co najmniej 6KG wsad i możliwie bezawaryjna. Ponadto żeby można było regulować temperaturę prania i ewentualnie czas. I oczywiście nie za droga. Ten Bosch jednak nam wyrobił jakieś tam zaufanie, chociaż zdajemy sobie sprawę, że możemy trafić na gorszy egzemplarz. A w takim razie żeby ewentualna naprawa była możliwie jak najtańsza.
  Amici nie chcemy,. Teściowa miała. Psuła się kilka razy w ciągu pięciu lat. Samsung jakoś też nas nie pociąga. Może robi dobre telewizory, ale co do pralek - po prostu nie jesteśmy pewni.

  Pozdrawiam.
  A.
 • #4
  11111olo
  Level 42  
  Jak w Boschu padną łożyska to naprawa pociągnie po kieszeni (albo trzeba się będzie zdecydować na nową pralkę).
  Z pralek z nieklejonym zbiornikiem jest jeszcze LG. Gorenje powoli się "kończy".

  Co do wycieku wody. Coś jest zapchane (jakiś wąż - może wpadła skarpeta albo nazbierało się dużo "śmieci") albo po prostu wąż uległ uszkodzeniu lub nawet spadł.

  To jest dość łatwe do namierzenia a sama "naprawa" może nic nie kosztować (poza poświęconym czasem).
 • #5
  elektryku5
  Level 39  
  11111olo wrote:
  Jak w Boschu padną łożyska to naprawa pociągnie po kieszeni (albo trzeba się będzie zdecydować na nową pralkę).


  W tym z tematu, co ma 18 lat raczej zbiornik jest rozbieralny.
 • #6
  11111olo
  Level 42  
  Nie raczej a na pewno. Autor wątku jednak chce nową pralkę z przekonaniem że jak stary Bosch tyle wytrzymał to i nowy też.
  To co cytowałeś to ewentualna nowa pralka.
  Szkoda że nie próbował naprawy która może być banalna, zwłaszcza że napisał że nie jest szczególnie bogaty.
 • #7
  elektryku5
  Level 39  
  Stare pralki o ile nie padnie programator czy coś kosztownego warto naprawiać, te nowe (szczególnie tanie modele) często mają okrojone sterowanie, a trwałość i opłacalność napraw też nie powala
 • #8
  Ajgor64
  Level 10  
  To znaczy oczywiście zanim pojadę po nową, najpierw wyciągnę stara i zajrzę. Może faktycznie okaże się jakaś bzdura. Sam potrafię sobie radzić z wieloma sprawami. Ale i tak już myślimy o nowej :) Nie będę tu tłumaczył całej sytuacji, ale właśnie nam się z żoną niego pogorszy sytuacja finansowa. Nadal będzie niezła, ale do niedawna była bardzo dobra. Więc zanim będziemy musieli zacząć oszczędzać, chcemy zmienić na nową :) Później będzie trudniej.
 • #9
  kortyleski
  Level 43  
  Nie zmieniaj. Napraw bo to nie trudne. Jedną z pralek w mojej rodzinie to ruska wiatka z 80 lat. Nawet cieknacy stalowy płaszcz naprawilem. W sumie włożone w nią koło 50 godzin pracy. Przez trzydzieści kilka lat... Nową kupisz na dwa lata. A później będzie trudniej. A naprawy pralek są przecie proste.
 • #10
  Ajgor64
  Level 10  
  Zajrzałem do swojej starej pralki. Wiem już gdzie jest źródło przecieku i raczej nie będę jej naprawiał. Pralka to jest Bosch WFB 1604.
  Patrząc od przodu i od góry po ściągnięciu górnej osłony, po lewej stronie wchodzi do bębna gruby wąż, połączony do szufladki na proszki. W miejscu, gdzie wchodzi wąż do bębna, widać na bębnie rdzawy ślad po wycieku. Jak wsadziłem tam palca, to pod kołnierzem tego węża chyba wyczułem krawędź otworu wyżartą przez rdzę albo kamień. W każdym razie w mojej ocenie do wymiany jest bęben, a to już nieopłacalna inwestycja.
  MOŻNA by próbować uszczelniać to silikonem, ale jakoś tego nie widzę.
  Mógł bym z mieszkania teściowej przywieźć jej pralkę (teściowa jest chora i od kilku lat mieszka z nami a mieszkanie stoi puste - chcemy je sprzedać), ale ona miała Indesit WIA 102. Od dawna narzekała, że się ciągle psuje, a jak poczytałem opinie o niej, to nawet za darmo jej nie chcę :) Po co mi więcej problemów.

  Edyta: Ostatecznie wybór padł na tą:

  https://mediamarkt.pl/agd/pralka-bosch-wan2026fpl

  Tym bardziej, że kilka dni temu ją oglądałem i brałem pod uwagę jako jedną z tych, które mi bardziej wpadły w oko, a teraz jest przeceniona :) Po za tym ma funkcje, które mojej żonie odpowiadają. Możliwość regulacji temperatury, obrotów wirowania i czasu prania, możliwość dokładania prania w trakcie. Ponadto przy dużym bębnie jest na tyle płytka, że bez problemu zmieści mi się w przeznaczonym miejscu.