Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

defibrylator - Pomiar wysokich prądów z defibrylatora

stopi 03 Lut 2016 18:14 1392 8
 • #1 03 Lut 2016 18:14
  stopi
  Poziom 28  

  Witam! Potrzebuję zmierzyć bardzo duże prądy. Jest to celem badań do pracy doktorskiej. Prądy będą pochodziły z defibrylatora, gdzie różnice potencjałów wynoszą w granicach 4-5kV, na rezystancji ok. 50 Ohm. Za dużo tłumaczenia gdzie to i po co, w każdym razie prądy jakie powstaną to prądy rzędu 50A w krótkich impulsach. Potrzebuję urządzenia pomiarowego, a dokładnie amperomierza, który byłby w stanie taki prąd zmierzyć. Zwykły multimetr ogarnie max. 10A. Czy ktoś coś doradzi..? Z góry dziękuję!

  0 8
 • #2 03 Lut 2016 19:00
  motomichu30
  Poziom 10  

  Witam. Przekładnik prądowy na przewodzie wyjściowym z defibrylatora i oscyloskop. Chyba najlepsze rozwiązanie.

  1
 • #3 03 Lut 2016 19:25
  stopi
  Poziom 28  

  Zdałoby to egzamin, tylko zastanawiam się nad tym, że oscyloskopem zmierzę kształt impulsu w sensie napięcia, a nie prądu i nie wiem, czy mi to też nie przekłamie zbytnio pomiaru faktycznego prądu jaki płynie przez kabel. Do tego defibrylator jest dwufazowy (prąd przez chwilę biegnie w jedną stronę, a przez chwilkę w drugą). Domyślam się, że zatem powinienem mieć przekładnik prądu przemiennego. Nigdy przekładnika nie używałem, więc mogę się mylić. Wyprostujcie jakby co..

  Hmm..a miernik cęgowy?

  0
 • #4 03 Lut 2016 20:24
  RitterX
  Poziom 36  

  Zerknij do tematu o spawarkach inwerterowych. Przekladnik to trafo gdzie przewód, w którym mierzysz prąd jest uzwojeniem pierwotnym, zwykle 1zwój. Wtórne uzwojenie to zwykle zdecydowanie więcej zwojów. Liczba zwojów na pierwotnym do liczby zwojów na wtórnym to przełożenie przekładnika. O tyle razy mniejszy prąd będzie płynął w uzwojeniu wtórnym. Przekładnik prądowy w czasie pracy ma zwarte uzwojenie wtórne amperomierzem. W Twoim przypadku skoro chcesz dokonywać pomiarów impulsu oscyloskopem w miejsce amperomierza powienieneś wstawić rezystor rzędu od 0.1R do kilku omów. Znając prąd pierwotnego oraz przełożenie przekładnika będziesz wiedział jaki prąd płynie na wtórnym a mnorząc wartość razy rezystancje obciążenia strony wtornej - rezystor np. 1R będziesz wiedział jakie dobrać nastawy amplitudy napięcia oscyloskopu.
  Zapewne masz obciążenie o stosownej mocy by nie uległo uszkodzeniu gdy wydzieli się na nim kilkaset J energii. Większym problemem może okazać się indukcyjność obciążenia, która spowoduje przekłamanie przebiegu w stosunku do klatki piersiowej człowieka.
  Kolejny problem jest z tego samego gatunku. Jeżeli zastosujesz zwykły przekładnik np. zrobiony z blach to raczej nie uzwyskasz prawdziwego przebiegu gdyż blachy nie przeniosą poprawnie impulsu na wtórne uzwojenie przekładnika. Optowałbym za pierścieniem zrobionym z materiału 3F3 albo 3C94.

  Inną metodą pomiaru jest przetwornik LEM. Wydaje się najodpowiedniejszy. Musisz upewnić się jakie ma pasmo przenoszenia?

  Problem poprawnie przeprowadzonego pomiaru, by kształt przebiegu odpowiadał temu, który powstaje na żywym pacjencie nie wydaje się trywialny.

  Aby zsynchronizować przebiegi i pomiar miał ręcie i nogi należy jeszcze dołożyć dzielnik rezystancyjny na wyjście defibrylatora. Wtedy do przekładnika albo LEM podpinasz jeden kanał do dzielnika drugi i masz to co chcesz.

  0
 • #5 03 Lut 2016 21:31
  freebsd
  Poziom 35  

  Jeżeli defibrylator jest zasilany z akumulatora to do pomiaru natężenia użył bym spadku napięcia na rezystorze i zwykłego oscyloskopu. Gdy defibrylator zasilany jest z sieci energetycznej to wtedy oscyloskop powinien być zasilany z akumulatora.

  W szczególnym przypadku mozna użyć sondy różnicowej. Lepiej radziła by sobie z zakłóceniami i izolowała by oscyloskop od napięcia impulsu z defibrylatora (co nie wydaje się niezbędne).

  PS: W defibrylatorze są takie natężenia? To muszą być bardo krótkie impulsy. Możesz napisać dane czasowe impulsów? Ciekawa jest też informacja rezystancji. Wiesz może, czy zależy ona od napięcia?

  Dodano po 55 [minuty]:

  Napisz coś więcej o badaniu. 360 J przy 4 kV i 0,01 s oznacza 9 A.

  0
 • #6 04 Lut 2016 23:42
  stopi
  Poziom 28  

  Problem w tym, że nie może być to pomiar dokonywany na rezystorze. Pomiar będzie dokonywany na czymś w rodzaju klatka piersiowa, a rezystancja tego zmienia się w zależności od ułożenia elektrod. Chodzi o zbadanie jak zmienia się natężenie w zależności od miejsca, w którym się przyłoży elektrody. Konieczny jest pomiar prądu. W defibrylatorze jednofazowym natężenia wynoszą ok.30-40A, a dwufazowym 15-20. Używa się teraz przede wszystkim dwufazowych. Tak, impulsy są krótkie, a ich kształty specyficzne (jest to już powiązane zapewne z anatomią ludzką).

  Chodzi głównie o to,aby złapać największy prąd jaki się pojawi. Pomysł z przekładnikiem i oscyloskopem byłby zatem chyba najlepszy, bo na oscyloskopie zaobserwuję cały kształt impulsu, a więc potem można zobaczyć co jest grane. Mam oscyloskop,który zapamiętuje wykres, więc byłoby ok.

  0
 • #7 04 Lut 2016 23:55
  freebsd
  Poziom 35  

  Przy rezystorze 0,01 om i natężeniu 10 A napięcie na rezystorze wyniesie 100 mV. Analogicznie na rezystorze 0,1 om uzyskamy 1 V.
  Takie rezystancje nie zaburzą pomiaru - przecież przewody od defibratora są cienkie i długie, a napiecie znaczne.

  Przekładnik z kolei musi mieć odpowiednie parametry do odwzorowania całego kształtu impulsu.

  Zobacz załącznik. Dla mniejszej energii wykorzystano do pomiaru większy rezystor 0,5 om. Masz schemat całego układu pomiarowego, wraz zabezpieczeniami oscyloskopu.

  0
 • #8 06 Lut 2016 16:10
  tzok
  Moderator Samochody

  Każdy multimetr jest tak naprawdę woltomierzem, pomiar natężenia prądu wykonywany jest jako pomiar spadku napięcia na znanej rezystancji. Multimetry nie nadają się do rejestrowania krótkotrwałych impulsów. Szeregowo z elektrodą włączasz bocznik (rezystor) pomiarowy i przy pomocy cyfrowego oscyloskopu (DSO) rejestrujesz przebieg napięcia na nim.

  0
 • #9 06 Lut 2016 16:28
  freebsd
  Poziom 35  

  Ach, może występuje brak zrozumienia. @tzok Twoja wypowiedź naprowadziła mnie na ten wniosek :-)

  @stopi Nadal masz układ defibrylator - klatka piersiowa. Wstawiasz tylko rezystor pomiarowy, o odpowiednich parametrach i małej rezystancji, w "środek przewodu" od jednej elektrody defibrylatora, czyli pomiędzy defibrylator, a elektrodę. W ten sposób prąd z defibrylatora przechodzi przez opornik pomiarowy o małej rezystancji i mierzysz napiecie na tym rezystorze.
  defibrylator - Pomiar wysokich prądów z defibrylatora

  0