Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...

TONI_2003 09 May 2006 07:32 276770 4
 • #1
  TONI_2003
  Moderator
  Linki do pomiarów napięć PC miernikiem oraz ile zużywa prądu twój komputer?
  Nie zapomnijmy również o odpowiedniej literaturze na ten temat... :


  :arrow: Wykaz literatury - zasilacze i przetwornice impulsowe...  :arrow: Napięcia - czy to ważne? Jak mierzyć?


  :arrow: Mierzenie napięć w zasilaczach ATX


  :arrow: Ile zużywa prądu twój komputer + kalkulator ?


  :arrow: Zasilacze dla komputerów biurkowych z procesorami AMD Athlon MP™
  Quote:
  Aby zapewnić poprawne działanie sytemów opartych na procesorach AMD Athlon MP™, konieczne jest wybranie odpowiedniego zasilacza. Pod uwagę powinno być wzięte zarówno zapotrzebowanie energetyczne systemu jak również jakość samego zasilacza. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zasilaczy, które wspomagają procesory AMD MP istnieją jednak standardowe specyfikacje elektryczne oraz jakościowe, które zapewniają poprawne działanie zasilaczy.

  SPRAWDŹ SAM
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Czyszczenia i konserwacji wentylatorów w zasilaczach i nie tylko !
  Podam jeszcze link do czyszczenia i konserwacji wentylatorów w zasilaczach i nie tylko!
  Dodam że chodzi mi głównie o ilustrowanie tego problemu jako, że z pozycją :
  6. Smarujemy
  Jako, że z tym punktem się nie do końca zgadzam i nie polecam absolutnie stosowania specyfiku jakim jest WD – 40 !
  Co się naszemu wentylatorowi należy?
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Małe co nie co o PFC !
  ---------------------------------------------------------------------------------
  Technologie:
  Self Synchronous Rectifier
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Program 80Plus – nowe wyróżnienia dla najlepszych.  :arrow: Kto jest kim i z kim przystaje w szeroko pojętym temacie: zasilacze - producenci czy tylko składacze... :D
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  Figi
  Level 37  
  Zgodnie z prawem Murphy’ego nie istnieją drobne awarie. Jeśli ktoś uważa, że nastąpiła drobna awaria, to znaczy, że nie poznał jeszcze jej rzeczywistych rozmiarów. Jeśli zatem masz problem z komputerem, którego nie jesteś w stanie sklasyfikować bądź przypisać do konkretnego komponentu komputera – przeczytaj uważnie ten wątek.
  Najczęściej spotykanymi przyczynami nieprawidłowej pracy komputera są:
  • Wirusy.
   Problemy z komputerem mogą powodować wirusy oraz programy instalujące się niekiedy w komputerze bez wiedzy użytkownika. Radą na tego typu „niespodzianki” jest pełne przeskanowanie systemu dobrym programem antywirusowym. Przez termin „pełne przeskanowanie” rozumieć należy skan WSZYSTKICH dysków (wszystkich partycji) i napędów podłączonych do komputera. Tylko w ten sposób można upewnić się, że komputer jest „czysty”. Błędem jest często spotykane rozumowanie: „formatowanie dysku systemowego usuwa wirusy”. Otóż nie wszystkie :!: Dlatego konieczne jest sprawdzenie programem antywirusowym.
   Ze względu na mnogość tego typu programów (w tym także skanerów online) nie podam nazwy żadnego konkretnego, aby nie zostać posądzony o reklamę. Opinie oraz dyskusje na temat, który z programów jest najlepszy można bez trudu znaleźć w internecie (w tym także na tym forum).
  • Zasilacz.
   Jednym z najważniejszych, jednakże często niedocenianym komponentem komputera jest zasilacz. Wielokrotnie producenci oraz sklepy sprzedające komputery, dążąc do maksymalizacji oszczędności, oszczędzają właśnie na zasilaczu, co jest podstawowym błędem i często prowadzi do problemów, a nawet awarii komputerów. Jaki zasilacz wybrać, a jakich się wystrzegać, można bez trudu znaleźć w internecie (także na tym forum). Wiadomo jednak, że w razie problemów z komputerem nikt nie wymieni zasilacza na lepszy profilaktycznie, bo nie zawsze to on jest problemem. Aby sprawdzić czy zasilacz daje sobie radę z podłączonym do niego zestawem komputerowym należy zaopatrzyć się w miernik napięcia stałego (DC). Jest to jedyny sposób, aby wiarygodnie przetestować zasilacz! Wszelkie programy służące do pomiarów napięć, takie jak SpeedFan, Everest czy aplikacje dołączane niekiedy przez producentów do płyt głównych, a także odczyt napięcia z poziomu BIOS-u NIE są podstawą do oceny sprawności zasilacza.
   Powtórzę jeszcze raz: Pomiarów napięć należy dokonywać miernikiem :!::!: Do tego celu wystarczy najprostszy miernik cyfrowy (cena nie przekraczająca 15zł). Jak mierzyć napięcia oraz jaka jest maksymalna tolerancja dla poszczególnych napięć można zobaczyć w linkach poniżej:
   http://forum.dzikie.net/index.php?action=show_temat&id=17691
   http://zenfist.pl/pelen.php?id=40
   Ze swej strony dodam jeszcze tylko, że napięcia mierzy się pod obciążeniem (jeśli jest taka możliwość), a nie na „biegu jałowym”. Do obciążenia komputera może posłużyć np. program Prime95.
  • Pamięć.
   Kolejnym testem jaki każdy użytkownik może przeprowadzić samodzielnie jest test pamięci RAM. Błędy w pamięci są bardzo często powodem zawieszania bądź restartów komputera. W skrajnych przypadkach nie można nawet zainstalować systemu operacyjnego. Test pamięci wykonuje się bardzo łatwo za pomocą odpowiedniego programu. Programów jest kilka, a może nawet kilkanaście. Najpopularniejszy (i chyba najlepszy) jest Memtest86 dostępny na stronie:
   http://www.memtest86.com/
   Wystarczy uruchomić komputer z wcześniej przygotowanej dyskietki lub płyty, zaznaczyć wszystkie opcje testu i dać programowi czas na przeprowadzenie testu.
   Sprawna pamięć RAM to taka, w której nie ma ŻADNYCH błędów. Nie zawsze jest jednak tak, że kość, na której program znalazł błędy jest do niczego. Czasami błędy mogą być spowodowane uszkodzeniami kontrolera pamięci na płycie, uszkodzeniem konkretnego gniazda pamięci (wtedy wystarczy przełożyć kość do innego gniazda) lub brakiem współpracy kości z konkretną płytą (niektóre pamięci nie chcą współpracują z płytą główną pomimo, iż pasują do niej parametrami).
  • Temperatura
   Przyczyną zawieszenia się lub resetowania komputera może być też zbyt wysoka temperatura poszczególnych elementów. Za tego rodzaju problemy odpowiedzialna jest z reguły temperatura procesora. Na współczesnych płytach głównych są zamontowane specjalne czujniki, które umożliwiają odczyt temperatury w trakcie pracy PC-ta. Temperatura współczesnych procesorów w trakcie normalnej pracy nie powinna przekraczać 50 – 60°C. Temperatury można odczytać z poziomu BIOS-u:
   Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
   lub za pomocą programów typu Everest, SpeedFan lub aplikacji dołączonych przez producentów do płyt głównych. Należy w tym miejscu dodać, że temperatury powinny być sprawdzane po kilkunastominutowej pracy lub zaraz po restarcie komputera. Tylko na podstawie takich pomiarów można wyciągnąć jakieś wnioski dotyczące prawidłowości działania chłodzenia.
   Jeśli temperatura jest zbyt wysoka, należy zdjąć radiator z procesora, oczyścić i starannie nałożyć z powrotem nie zapominając o paście termoprzewodzącej. Jeżeli ten zabieg nie pomoże, należy zastanowić się nad wymianą chłodzenia na wydajniejsze.
  • Kondensatory na płycie głównej.
   Innym problemem jest wybrzuszenie, a nawet wylanie kondensatorów na płycie głównej. Z reguły powiązane jest ono ze słabą jakością zasilacza (częściej) bądź zbyt wysoką temperaturą wokół kondensatorów. Uszkodzenie to spotykane jest najczęściej na płytach głównych mających za sobą kilka lat eksploatacji, znane są jednak także przypadki, że pojawia się nawet po kilku miesiącach użytkowania.
   Sprawny i „zdrowy” kondensator powinien wyglądać mniej więcej tak:
   Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
   to znaczy mieć gładką powierzchnię.
   Kondensatory spuchnięte/wylane wyglądają najczęściej tak:
   Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
   Widać wyraźnie, że powierzchnia tych drugich nie jest płaska, a czasami pojawiają się na niej ślady elektrolitu. Takie kondensatory nadają się bezwzględnie do wymiany :!::!: Wymieniać należy wszystkie kondensatory w linii, w której pojawił się choćby jeden wadliwy (nawet jeśli reszta jest sprawna). Przy zakupie należy pamiętać o tym, że pojemności nowych muszą być identyczne, napięcie pracy przynajmniej takie samo (oczywiście może być wyższe), temperatura minimum 105°C oraz aby były to kondensatory LowESR. Warto też wiedzieć, że dobre kondensatory kosztują z reguły powyżej 2zł. Jakość tańszych jest adekwatna do ceny.
   Dużo o wymianie kondensatorów można znaleźć w tym wątku:
   https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic389208.html
   www.edw.com.pl/n0003/pcsrv/Naprawa.pdf

   Jeśli konieczna jest wymiana, należy pamiętać o zasadzie „Primum non nocere” (przede wszystkim nie szkodzić). Jeśli nie ma się doświadczenia w elektronice ani potrzebnych narzędzi, lepiej zlecić wymianę komuś lepiej zorientowanego w temacie.
   Ponadto zauważyć należy, że uszkodzenie kondensatorów jest często spowodowane kiepską jakością zasilacza i jeśli wystąpi, wypada zastanowić się nad tym czy nie jest przypadkiem konieczna jego wymiana.

  Jeśli po przeczytaniu powyższego tekstu i zastosowaniu się do rad w nim zawartych okazuje się, że problem nie ustąpił, należy przede wszystkim użyć przycisku SZUKAJ, możliwe bowiem, że problem był już poruszany. Jeśli nie, w pierwszym swoim poście należy podać PEŁNĄ konfigurację posiadanego komputera, tj. producenta i model: procesora, płyty głównej, pamięci, zasilacza, karty graficznej oraz napędów doń podłączonych oraz wyniki wykonania wszystkich powyższych wskazówek, tj. wyniki skanowania na antywirusowego (kiedy, czym), wyniki pomiarów miernikiem napięć zasilacza pod obciążeniem (do drugiego miejsca po przecinku), wynik testu pamięci, wskazania czujników temperatury oraz stan kondensatorów na płycie głównej. Ponadto jeśli przed restartem lub zawieszeniem się komputera na ekranie występuje komunikat z kodem błędu należy podać jego pełną treść (a nie jego własną interpretację).

  Powyższy tekst został stworzony przy wykorzystaniu linków i materiałów znajdujących się już na forum.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #3
  @GUTEK@
  Level 30  
  Wymiana kondensatorów na płytach głównych.

  Ostatnio wiele kilkuletnich komputerów ulega uszkodzeniu. Nie jest ono poważne i po zdjęciu obudowy widać je gołym okiem - to spuchnięte kondensatory elektrolityczne na płycie głównej komputera. Łatwo je rozpoznać po wybrzuszonej górnej części kondensatora oraz w niektórych przypadkach wycieku niewielkich ilości elektrolitu.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy... Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Sprawne kondensatory powinny mieć płaskie denko, jednak nie jest regułą, że kondensatory muszą spuchnąć na górze. W niewielkiej ilości przypadków może być spuchnięty spód kondensatora - gumowa osłonka z której wychodzą nóżki. W takim przypadku trudniej to dostrzec. Należy wymontować płytę z obudowy i dokładnie się przyjrzeć. Często takie kondensatory są powyginane lub dają się bardziej wygiąć od kolegów znajdujących się na płycie.

  Typowym objawem takiego uszkodzenia są problemy ze startem komputera. Mogą się one różnie objawiać. Wszystko zależne od modelu płyty głównej. W większości przypadków to czarny ekran monitora po włączeniu komputera. Jednak występować może także niestabilność komputera, artefakty na ekranie, dźwięki sygnalizujące błędy karty graficznej lub pamięci lub brak jakiejkolwiek reakcji po naciśnięciu przycisku zasilania. Kondensatory pełnią funkcję magazynu energii z którego można ją szybko 'wypompować'. Spuchnięte kondensatory nie są w stanie już zmagazynować ilości energii potrzebnej do startu komputera, przez co pozostałe elementy nie są odpowiednio zasilane. Kondensatory na płytach głównych pracują z wysoką częstotliwością, dlatego nawet mierząc miernikiem takie kondensatory nadal będą zachowywać swoją pojemność.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Wymianę należy rozpocząć od odczytania wartości uszkodzonych kondensatorów. Na płytach w zależności od modelu stosowane są kondensatory elektrolityczne od kilku uF (mikro faradów) do kilku tysięcy uF. Po odczytaniu wartości należy się zaopatrzyć w potrzebne kondensatory. Można je kupić w każdym sklepie elektronicznym lub na aukcjach internetowych. Należy pamiętać że mają to być kondensatory typu LOW ESR, jednak mówiąc sprzedawcy że mają to być kondensatory do płyty głównej komputera na pewno będzie wiedział o jakie chodzi. Oczywiście z tego też powodu ich cena też jest odpowiednia, wynosząca do kilku złotych za sztukę.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Więc nadszedł czas na rzucenie płyty na warsztat. Jeśli ma się jakiekolwiek doświadczenie w lutowaniu można próbować wymiany samemu. Jednak jeśli ktoś nie czuję się zbyt pewnie lepiej oddać płytę do serwisu i mieć pewność, że zostanie to zrobione z należytą starannością. Jeśli jednak wymieniamy samemu należy rozpocząć od usunięcia uszkodzonych kondensatorów. Można to zrobić na dwa sposoby, po prostu je wylutowując (ten sposób stosuję) lub stosując metodę siłową i wyrywając je. W przypadku drugiego sposobu dobrze jest najpierw rozszczelnić kondensator zgniatając lub nacinając jego górę, aby zmniejszyć ciśnienie w nim - w końcu nie puchnie z dumy. Następnie należy wyrwać kondensator wyginając go maksymalnie, na płycie zostają wtedy tylko jego nóżki, które należy wylutować.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Jeśli na płycie znajdują się ślady elektrolitu, należy go usunąć gdyż nie jest on obojętny dla ścieżek. Przed wlutowaniem nowych kondensatorów, choć nie jest to koniecznie należy odessać cynę z otworów w płycie odsysaczem lub jeśli posiadamy odpowiednią lutownicę odsysaczem w nią wbudowanym. Nie wolno przewiercać cyny w otworach gdyż można uszkodzić płytę! Płyty są wielowarstwowe a otwory mogą także pełni rolę przelotek pomiędzy warstwami. Nowe kondensatory należy wlutować z odpowiednią polaryzacją.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Na płytach głównych po wylutowaniu widać nadruk - kółko w połowie zamalowane lub zakreskowane na biało. Ta biała strona oznacza masę (minus). Z kolei na kondensatorze masa zaznaczona jest paskiem przez całą wysokość kondensatora. Dobrze jest też przed usunięciem starych kondensatorów sprawdzić czy na pewno są tak wlutowane, gdyż czasem producentom zdarza się odwrotnie zaznaczyć masę.
  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Lutować należy dobrze nagrzaną lutownicą. Należy to robić ostrożnie i ze starannością, zbyt długie nagrzewanie otworu może doprowadzić do uszkodzenia ścieżek. Płyty główne są wielowarstwowe i dość grube, więc cyna musi dobrze wypełnić cały otwór, inaczej mogą powstać tzw. zimne luty. Jeśli cyna została odessana z otworu wystarczy włożyć nowy kondensator i go przylutować. Dobrze jest już wcześniej obciąć nóżki do odpowiedniej długości - najlepiej takiej jakiej miał poprzednik. W przypadku gdy otwory są zalane cyną, należy naprzemiennie podgrzewać oba otwory i wciskać nóżki kondensatora aż cały wejdzie. Tą metodę stosuję, uważam że nie ma sensu bawić się w odsysanie cyny co nie zawsze idzie łatwo bez odpowiedniego sprzętu więc jest tylko starą czasu.

  Z dodatkowych uwag warto wspomnieć że należy wymieniać wszystkie kondensatory w gałęzi, czyli przykładowo jeśli na płycie jest rząd pięciu identycznych kondensatorów i tylko trzy są spuchnięte to należy wymienić całość.

  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
  Nowe kondensatory mogą różnić się wielkością zarówno średnicą jak i wysokością. Ważne jest tylko żeby miały takie same parametry czyli pojemność i napięcie. Napięcie może być większe niż miały oryginalne kondensatory na płycie. Pojemność jednak powinna być taka sama, może być niewiele większa lecz nie jest to zalecane i może powodować niestabilność płyty.

  Autor: @GUTEK@
 • #4
  WojtasJD
  VIP Meritorious for electroda.pl
  @GUTEK@ wrote:
  Dobrze jest też przed usunięciem starych kondensatorów sprawdzić czy na pewno są tak wlutowane, gdyż czasem producentom zdarza się odwrotnie zaznaczyć masę.


  Zgadza się, np. w plytce Asus A7A266

  Podstawy diagnostyki i napraw PC i zasilaczy...
 • #5
  samonek4
  Level 13  
  Wszystkim zainteresowanym naprawą komputerów (laptopów) polecam ciekawy kanał w serwisie youtube
  „Electronics repair school”: Link
  Bardzo fajny filmik o tym jak czytać schematy: Link
  Filmik o tym jak testować tranzystory mosfet: Link
  Jak testować kondensatory na płycie głównej: Link

  Filmy o czytaniu schematów płyty głównej:
  Część pierwsza: Link
  Część druga: Link
  Część trzecia: Link
  Część czwarta: Link

  Testowanie tranzystora 3-pinowego - Link

  Bardzo dobrze omówiona sekcja zasilania laptopa:
  https://www.youtube.com/watch?v=4OfAp1JSNG4