Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra ZT-980-2M - Wysokie napięcie na wyjściu - uszkodzenie podczas kalibracji

07 Kwi 2016 15:58 3816 32
 • Poziom 11  
  Mam spory problem dostałem zasilacz stabilizowany ZT-980-2M. Zasilacz je w bardzo ładnym stanie. Wymieniłem mu wszystkie mniejsze elektrolity na nowe. Działa bez problemu. Postanowiłem go wyregulować. Udało mi się wg. instrukcji ustawić zakres od 0-20V wcześniej był on trochę rozjechany i chciałem ustawić potencjometrem R14 ustawić "0" prądu wyjściowego. I gdy spróbowałem to zrobić to nagle zasilacz zaczął głośno buczeć zapaliły się obie kontroli na panele a na wyjściu pokazało się 32V. Czy ktoś ma pomysł co mogło się uszkodzić? Co sprawdzić? W załączniku instrukcja serwisowa oraz zdjęcie potencjometru którym próbowałem ustawić "0" oraz element który wydaje z siebie buczenie (wcześniej tez delikatnie brzęczał co jakiś czas).

  :arrow: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15586798#15586798
  _P_
 • Poziom 11  
  Przepraszam za wstawienie instrukcji. Mam taką tezę że uszkodzeniu uległ Układ SFC2741EC i tu jest pytanie czy tylko on mógł paść? pomierzyłem większość elementów w koło i są sprawne. Więc myślę nad wymianą go na ULY7741. Sprawdziłem i wydaje mi się że ten SFC zawiera w sobie wzmacniacz 7741 bo na płytce wykorzystane jest tylko 7 nóżek i odpowiadają one idealnie kostce ULY7741. Czy może to być przyczyną awarii? Bo nie wiem czy zamawiać ten ULY.

  EDIT: Zamówiłem 6 sztuk UA741 tak na wszelki wypadek :D Mam pytanie czy mogę wlutować ten układ który tam aktualnie siedzi i uruchomić wzmacniacz bez niego? Czy mogę sprawdzić czy wszystko inne jest ok bez tego układu?
 • Poziom 11  
  Ktoś coś? Zależy mi na naprawie tego zasilacza. Wylutowałem oba układy 741 i dalej na wyjściu mi pokazuje się 32V oraz zasilacz buczy, a w zasadzie ten element ze zdjęcia wygląda na mały transformator. Czy tak dalej powinno być po ich wylutowaniu czy to oznacza że ta awaria to nie ich wina? Ktoś podpowie jak zdiagnozować problem.
 • Poziom 33  
  Ataki na elektrodę nie da się korzystać z forum kasuję wpisy.
 • Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  na wyjściu mi pokazuje się 32V

  Między którymi zaciskami?
  Michael1995 napisał:
  oraz zasilacz buczy, a w zasadzie ten element ze zdjęcia wygląda na mały transformator

  Struje mostkiem tyrystorowo-diodowym
  Czyżby, choć to prawie niemożliwe, tyrystory popadały :?:
 • Poziom 11  
  32V pojawia się za zaciskach plus minus. Minus jest połączony zworką z środkowym wyjście oznaczonym podobnie do symbolu masy. Co zrobiłem. Więc tak do zacisków podpoiłem amperomierz i pokazywał on 0,7mA wg instrukcji "0" natężenia powinno wynosić 0,5mA więc chciałem to wyregulować, a z racji z tego że potencjometr był delikatnie zapieczony i gdy próbowałem go ruszyć to ujechał mi za daleko i na amperomierzu wskazało 0mA, po chwili -0,02mA tak z minusem i w tym momencie zaczął buczeć i na wyjściu się pojawiło 32V dodam że nie zależnie od ustawionej skali napięcia.
 • Specjalista AGD
  No to sprawdź tyrystory. Ten zasilacz jest taki prosty, że można go ogarnąć multimetrem w 15 minut.
 • Poziom 11  
  @peter falk oba tyrystory sprawdzone i są sprawne. Liczę na dalszą pomoc oraz mam nadzieję że uda nam się wspólnie postawić ten zasilacz na nogi :D Przy okazji sprawdziłem KD502 który tam siedzi i on także jest dobry.
 • Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  sprawdziłem KD502

  A jakim cudem on się tam znalazł:?: Który to na schemacie?
  R14 sprawny?
 • Poziom 11  
  A jest oznaczenie T13 :D W wykazie elementów jest 2n3055 oraz 2n3442, a u mnie jest KD502 :D Co do R14 to zaraz sprawdzę.
 • Specjalista AGD
  Zdejmij zworkę między masą a minusem :!:
  Sprawdź jakie jest napięcie między nóżkami 6 i 11 741
 • Poziom 11  
  R14 sprawny. Zaraz usunę tą zworkę i sprawdzę napięcie na tych nóżkach. Trochę może z tym zejść bo muszę z powrotem wlutować 741.
  Edit: zmierzyłem bez 741 i występuje tam napięcie 14,6V
  Mam inne pytanie czy mógł paść stabilizator 723? Mam takich stabilizatorów ze 40 sztuk, ale w obudowie TO-5 (MAA723). Zastanawiam się czy podejść do sklepu i zakupić 723 ale w obudowie dwu rzędowej tak na wszelki wypadek. Czy można jakoś sprawdzić taki stabilizator czy tylko na zasadzie podmiany na sprawny.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  Mam inne pytanie czy mógł paść stabilizator 723?

  Mógł. Zmierz więc napięcie w punkcie C - 10 noga 723
 • Poziom 11  
  OK jutro z rana zmierzę napięcie w punkcie C. A to napięcie 14,6V między między nóżką 6 i 11 rozumiem że jest okey? Przyznam się że nie miałem czasu wlutować tych 741 i zmierzyć z nimi :)
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  A to napięcie 14,6V między między nóżką 6 i 11 rozumiem że jest okey

  No nie jest ok - powinno być 30V i chyba pojedziemy z koksem w stronę tranzystora T2
  Wyżej o tym wspomniano o napięciach w ostatnim poście AdamC

  Spiesz się z pomiarami.
  Wsparcie moje się wykrusza. Masz 2 dni.
 • Poziom 11  
  Ok. T2 był padnięty wstawiłem za niego BC557 i pokazało się napięcie 27,5V na 741 między nóżkami 6 i 11, natomiast przy 723 jest 7V tylko jeżeli dobrze czytam instrukcję to to napięcie się mierzy względem zacisku + i tak też dokonałem pomiaru i uwaga zasilacz wstał i działa :) Ale tylko w połowie tzn mogę bez problemu regulować napięcie na wyjściu od 0-20V i tylko to nie działa regulacja prądu. Czyli mam napięcie bez prądu :) nic podłączonego pod zasilacz nie działa nie mogę także ustawić "0" prądu bo miernik cały czas pokazuje 0mA nie zależnie od położenia potencjometru od regulacji. Dodam że 741 wlutowalem w te same miejsca. Czy to może być to ze ten jeden wzmacniacz jest padniety czy to jeszcze coś innego? Ja dalej czekam na zamówione 741 powinny dzisiaj być Max jutro.

  Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

  Zasilacz działa :) wymieniłem 741 i pojawiła się regulacja prądu :) Udało się ustawić "0" prądu wyjściowego na 0,5mA. Mam dwa pytania. Pierwsze co z tym napięciem na 10 nóżce stabilizatora 723 brakuje tam 1,5V. Można to jakoś wyregulować? W punkcie B jest 20V, a w punkcie A 33V. Czy nie ma to sensu? Drugie pytanie czy ten transformator impulsowy musi tak brzeczeć? Nie wydaje już takiego odgłosu jak wczesniej, ale dalej brzeczy. Czasami nie czasami brzeczy cyklicznie np. co 2 sek, a czasami cały czas.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  Czasami nie czasami brzeczy cyklicznie np. co 2 sek, a czasami cały czas.

  Może spróbuj ostrożne rdzeniem poruszać? Się może rozwarstwił?
  Michael1995 napisał:
  Zasilacz działa :)

  A "pomogła" żadnego ni ma :cry:
  Michael1995 napisał:
  Czy nie ma to sensu?

  Nie ma. Daj sobie spokój :)
 • Poziom 11  
  Ok już poszło pomógł :) ktoś wie gdzie kupię bezpiecznik super szybki 0,6A na 600V do miernika ? Bo byłem zdziwiony gdy zasilacz zadziałał a mój miernik dalej pokazuje 0mA :) Okazało się że gdy zasilacz padł przy okazji przepalił mi bezpiecznik. Nigdzie nie mogę znaleźć takiego o takich paramterach.

  Dodano po 50 [minuty]:

  To tak gdyby ktoś był ciekaw jak wygląda ta uratowana sztuka tego zasilacza :)
 • Poziom 33  
  Ja widzę, że moderatorzy, to już całkiem odjechali z tego forum i zaszła śmieszna sytuacja - Adam C podaje link do nie do tego modelu.

  Okazuje się, że M w oznaczeniu tej Unitry to to nie wiele, a jednak wiele.

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic56000.html

  Link do schematu.

  Kolega "poszkodowany" mógł zareagować, że coś mu nie pasi, ale tego nie zrobił.
  Wobec ataków na elektrodę przez domniemanych gimnazjalistów i kaput działania strony kasuję podpowiedzi..
 • Poziom 11  
  Tak wersja M to wersja nowsza unowocześniona. Ale było w tamtym temacie informacja o tranzystrach T1 i T2 tylko że doczytałem o tym po fakcie jak już kolega Peter o tym wspomniał.
 • Poziom 33  
  Za to wersja bez M to tak jak Unitra 5351/2/3 M - całkowicie nie to podejście do kalibracji sprzętu oraz jego obsługi. Poza tym ten model akurat korozja nie bierze.

  Dopiero teraz obrazki zaczęły działać - wcześniej pacjenta nie było widać.
 • Poziom 11  
  O widzę że w manualu do którego podałeś link jest dalsza część kalibracji w mojej wersji która miałem tego nie było :) Czyli jeżeli nie posiadam opornicy suwakowej oraz rezystora wzorcowego to nie jestem w stanie dokonać dalszej kalibracji? Pomyślałem żeby użyć żarówki jako obciążenia, a wartość prądu zmierzyć miernikiem uni-t który ma dokładność 1%.
 • Poziom 11  
  Ok zamykam temat udało mi się pożyczyć taka opornię i zakończyłem kalibrację. Wszystko działa jak należy.
 • Moderator Programowanie
  Na prośbę autora tematu, temat odblokowuję.
 • Poziom 11  
  Musiałem odblokować temat bo w zasilaczu pojawił się problem. Mianowicie traci mu się napięcie. Czasami gdy jest obciążony to nagle występuje brak napięcie traci się ono w punkcie L nieraz bez obciążenia gdy włączy się zasilacz i chce ustawić napięcie to ono ma chwilę podskoczy i nagle znika. Jedynie gdy włączy się zasilacz z ustawionym wysoko napięciem to wtedy działa. Wydaje on z siebie teraz dziwne dźwięk coś podobnego do ładującego się kondestaora. Jest to cyklicznie tak jak by się coś ładowało i rozładowywało. W tym samym rytmie pulsuje wtedy napięcie w punkcie L z 27V do 32V, a gdy wzmacniacz jest obciążony to ten dźwięk przyspiesza i widać jak delikatnie pulsuje lampka z ograniczenia.
 • Specjalista AGD
  Michael1995 napisał:
  chce ustawić napięcie to ono ma chwilę podskoczy i nagle znika

  Gdzie :?:
  Michael1995 napisał:
  dźwięk coś podobnego do ładującego się kondestaora

  YYyyy :?: :shock:
  może dodaj nagranie ?
  Michael1995 napisał:
  Czasami gdy jest obciążony to nagle występuje brak napięcie traci się ono

  Konkrety- woltomierz wszak posiadasz :spoko:
 • Poziom 11  
  Ok jutro postaram się nagrać film i pokaże co sie dzieje :)
 • Poziom 11  
  Chciałem właśnie nagrać ten film. Ale zasilacz już całkiem odmówił posłuszeństwa :( Po włączeniu w ogóle nie ma napięcia na wyjściu tak samo w punkcie pomiarowym L też panuje 0V natomiast między nóżkami 741 jest te 30V które ma tam być oraz w punkcie C czyli przy 723 jest te 7V które tam cały czas było. Oczywiście nie ma tego dziwnego dźwięku o którym pisalem.

  Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

  Doszedłem do wniosku że do transformatora t2 nie dochodzi napięcie. Chciałem poprosić aby ktoś mi wytłumaczył jak ten transformator jest zasilany bo nie mogę do tego dojść :(
 • Specjalista AGD
  Unitra ZT-980-2M - Wysokie napięcie na wyjściu - uszkodzenie podczas kalibracji Unitra ZT-980-2M - Wysokie napięcie na wyjściu - uszkodzenie podczas kalibracji
  To nie działa. Miernik w rękę!