Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CK-6844W - Zasilacz próbkuje

bartebor 07 Kwi 2016 21:44 732 2
 • #1 07 Kwi 2016 21:44
  bartebor
  Poziom 10  

  Witam,

  trafił do mnie TV babci. Podobno były zaniki napięcia, po których coś strzeliło i TV nie dawał znaków życia. TV stary, ale stwierdziłem że zajrzę, a nuż uda się reanimować.

  Zajrzałem do środka (chassis SCT 12B) i okazało się, że wybuchł IC801 - STR S6709, uwalone również Q805 (TIP102), DZ804 (7v5), R828 (75Ω ). R806 w pomiarze ok, ale miał przebarwienie. Wszystkie powyższe wymieniłem, a dodatkowo C808 (470µ ), C809 (220µ ), C825 (10µ ). Po stronie wtórnej wymieniłem C815 (10µ ) i C817 (1000µ ), bo wyglądały na nieco spuchnięte. Wymieniłem też C824 (1n), choć nie nosił śladów uszkodzeń, ale w jednym z wątków które przejrzałem na forum dawał podobne objawy.

  Wszystkie diody po stronie pierwotnej sprawdzałem pod zasilaczem 125V z rezystorem w kierunku przewodzenia i zaporowym - wyglądały ok. Transoptor też wydaje się być sprawny.

  C806 trzyma napięcie, podobnie C821.

  Uruchomienie rozpocząłem z żarówką zamiast bezpiecznika, a że nic niepokojącego się nie działo - bezpośrednio do sieci.

  Przetwornica próbkuje (słychać cykanie), a LED pulsuje mniej więcej 5 razy na sekundę. Na linii 135V jest maks kilkanaście V i pływa, przynajmniej na cyfrowym mierniku.

  Próbowałem podłączać w szereg z +135V żarówkę, odłączałem też obwód 135V zastępując go żarówką, odłączałem też gałąź 15V (ale nie całą jak widać, gdyż LED nadal mrugał) - bez zmian, podejrzewam więc że przyczyna nie leży w przeciążeniu zasilacza.

  Napięcie (k 9) IC801 pulsuje w granicach ~5.2-8V.
  Podłączałem oscyloskop do nóżek 6,7,8 (niestety tylko analogowy, więc trudno było coś zsynchronizować i podejrzeć), ale nie wiem jakie powinny być prawidłowe przebiegi. Napięcia nie wykraczały poza wartości z noty katalogowej STR poza wejściem INH, na którym miałem wrażenie że są poniżej dolnej granicy co teoretycznie powinno zatrzymać przetwornicę, stąd podejrzenie, że to coś w tym obwodzie. Być może jednak są tam jakieś niezauważone przeze mnie szpilki - trudno powiedzieć. Summa summarum nie jestem w stanie określić, które z zabezpieczeń blokuje przetwornicę.

  Co jeszcze mogę sprawdzić żeby namierzyć problem? Czytałem rady typu "podmień wszystkie diody i rezystory po stronie pierwotnej", ale wolałbym się uciekać do tego, kiedy naprawdę wszystko już zawiedzie :)

  Widziałem też na jednym z wątków procedurę uruchamiania przetwornicy z wykorzystaniem autotransformatora, być może tego jeszcze spróbuję, jeśłi nie otrzymam od Was innych sugestii.

  Pozdrawiam,
  Bartek

  0 2
 • Mitronik
 • #2 08 Kwi 2016 00:04
  SERVICE-AV
  Poziom 39  

  Pomierz dokładnie wszystkie rezystory i diody po pierwotnej , podstaw opto.
  Po wtórnej nic nie strzeliło ?

  1
 • Mitronik
 • #3 10 Kwi 2016 21:57
  bartebor
  Poziom 10  

  Niestety pospieszyłem się z diagnozą. Ostatecznie padło na Q805 (TIP102), którego wymieniłem na samym początku, który pełni rolę stabilizatora napięcia zasilania IC801 kiedy przetwornica już zastartuje.

  Dopiero dzisiaj miałem czas przysiąść ponownie, więc bez zbędnej zwłoki - przyczyną próbkowania zasilacza okazał się układ hybrydowy HIC801 typu PLC001T odpowiedzialny za obniżenie poboru mocy w czasie standby. Po jego wylutowaniu zasilacz pracuje poprawnie, napięcia są prawidłowe. Nie wiem czy uda mi się zdobyć to cudo - jak nie spróbuję może naprawić hybrydę.

  TL;DR

  Jak do tego doszedłem: skorzystałem z wspomnianej na forum metody uruchamiania zasilacza za pomocą autotransformatora. Wylutowałem transoptor, w jego miejsce wlutowałem diodę LED, odłączyłem gałąź 130V od reszty układu (jumper L808) i zaczynając od zera, powoli zwiększając napięcie próbowałem wystartować przetwornicę.
  Przy tak niskim napięciu zasilanie IC801 było za niskie, zbocznikowałem więc R802 i R803, a potem użyłem dodatkowego zasilacza. Tak przysposobiona przetwornica wystartowała i generowała poprawne napięcia wyjściowe przy zasilaniu ok 60V na C806.

  W trakcie uruchamiania okazało się, że LED w miejscu transoptora (sygnał zadziałania stabilizacji napięcia) zaczynał świecić dużo za wcześnie. Metodą eliminacji padło na HIC801. IC803 (SE140N) działał poprawnie. Po cofnięciu zmian wprowadzonych w układzie przetwornica ruszyła.

  PCL001T sprawdziłem na boku i działał poprawnie, więc musiałem szukać dalej. Stwierdziłem, że podniesienie napięcia wyjściowego przetwornicy poprzez dodanie w szereg z k.6 diody zenera 16V przywracało pracę przetwornicy - to naprowadziło mnie na trop.

  Okazało się, że na Q805 był podejrzanie duży spadek napięcia - tranzystor wydaje się działać, jednak przy obniżonym napięciu wyjściowym przetwornicy w trybie standby nie był on w stanie dostarczyć poprawnego napięcia zasilania.

  Ponieważ nie miałem drugiego TIPa na stanie, wrzuciłem zwykły NPN BD911 - napięcie zasilania wzrosło i TV odżył.

  Warto zauważyć, że brak obniżenia napięcia przetwornicy w standby skutkuje poborem mocy rzędu 11W - po obniżeniu to "tylko" 5W - ciągle dużo jak na obecne standardy, ale jak by nie było to ponad 2x mniej.

  TV działa, choć pojawiają się jeszcze zakłócenia w postaci drgających, nieco ciemniejszych pasków w górnej części obrazu - to jednak temat na inną historię :)

  1