logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dell 15" - brak obrazu, HV jest, zaniżone napięcia?

polak_maly 25 Cze 2005 23:53 1731 8
REKLAMA
  • #1 1607100
    polak_maly
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Mam monitor dell 15" (brak oznaczeń).
    Co w nim siedzi:
    IC601 MC4460
    IC502 LA6500
    IC004 TDA6103
    IC002 LM2405
    Po podłaczeniu napięcia, monitor wstaje, słychać napiecie wysokie, ale brak jest obrazu.
    Po ok. 30s przechodzi w stan uśpienia, dioda zmienia kolor na pomarańczowy.
    Napięcia na PK:
    5+ jest
    12+ jest
    H1 (żarzenie?) ~2V
    80V - 77V

    Na przetwornicy napiecie 180V jest zaniżone do 144V.

    Gdzie szukać usterki?
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 1607633
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39859
    Pomógł: 6336
    Ocena: 6852
    Cytat:
    napiecie 180V jest zaniżone do 144V.

    wychodzi ,że masz uszk. tranzystor lini lub czoper na polowym
    napięcie siada
    1. odepnij linię czyli +B(180) , w to miejsce żarówka 60W/220v
    sprawdz zasilacz
    2. sprawdz elementy

    p.s.
    co jest napisane na tabliczce z tyłu obudowy bo np.
    DELL D1526t-hs < SONY 15FS1 chasis SONY SCC-H01D-A
    DELL 1528LS LITE ON FCC H4ICM15006
  • REKLAMA
  • #4 1609339
    polak_maly
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    dzisiaj się przyjżę wszystkiemu, tabliczki niestety nie mam :/
  • #5 1610561
    polak_maly
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Na żarówce przetwornica nie wstaje, próbuje co ok. 1s się załaczyć, ale zdycha...
    Wymieniłem elki po pierwotnej stronie, podlutowałem dodatkowy kondensator, pod główne filtrowanie i nic to nie zmieniło.
    Na co mam zwrócić uwagę?
  • #6 1610690
    lisek
    Serwisant RTV
    Posty: 39859
    Pomógł: 6336
    Ocena: 6852
    -inne obciązenia odpiołeś ?
    -1. odepnij linię czyli +B(180) , w to miejsce żarówka 60W/220v
    JAKO JEDYNE OBCIĄZENIE.

    sprawdz zasilacz - na czym robiony?
  • #7 1610934
    polak_maly
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    jak odepnę wszystkie obciążenia i na B+ dam żarówę, to przetwornica nie startuje - martwa
    jak odepnę B+ i 80V i na B+ dam żarówę, to przetwornica startuje, napiecie 144V, później jak przekaźnik załacza sie (?) spada do 120V
    przetwornica jest na MC4460

    Dodano po 5 [godziny] 11 [minuty]:

    Pomyłka :P
    W przetwornicy jest MC44604
    Monitor po właczeniu czasem miga na zmianę diodą (pom. / ziel.), a czasem stale świeci sie zielona.
    Słychać pracę cewek odchylenia, ale ciagle jest brak obrazu.
    Zaniżone jest napięcie B+ (144V) i zarzenia (~2V).
    Bardzo proszę o pomoc, bo ta usterka mnie chyba przerasta, do niczego sie nie mogę w tym monitorze doczepić :/
  • REKLAMA
  • #9 1614083
    polak_maly
    Poziom 10  
    Posty: 30
    Ocena: 1
    Z tym schematem sie już bawię kilka dni, na pw zajzałem :)
    Czy myślisz, ze naprawdę może być IC603 rozwalony (napiecia na wtórnej mam, tylko 180V i żarzenie)?

    IC603 wymieniłem, nic sie niestety nie zmieniło :/

    W stanie uśpienia napięcie H1 (żarzenie) jest odłączane przez tranzystor i wynosi wtedy 6V, reszta napieć spada.
    Czy mam się tym sugerować, że jednak coś mi obciąża przetwornicę, bo przecież tylko napiecie H1 i B+ miałem zaniżone, a po odcięciu B+ nic sie nie zmienia?

Podsumowanie tematu

✨ Monitor Dell 15" z układami MC44604, LA6500, TDA6103 i LM2405 uruchamia się, słychać napięcie wysokie, lecz brak obrazu. Po około 30 sekundach przechodzi w stan uśpienia, dioda zmienia kolor na pomarańczowy. Pomiar napięć wykazuje obecność 5V i 12V, napięcie żarzenia H1 około 2V, napięcie 80V wynosi 77V, a napięcie B+ z przetwornicy jest zaniżone (144V zamiast 180V). Próby diagnostyczne obejmowały podłączenie żarówki 60W/220V zamiast obciążenia na linii B+, co ujawniło, że przetwornica nie startuje przy pełnym odłączeniu obciążeń, a przy odłączeniu 80V i podaniu żarówki na B+ przetwornica startuje, lecz napięcie spada po załączeniu przekaźnika. Wymieniono kondensatory elektrolityczne po stronie pierwotnej oraz układ IC603 (optron 4N35), jednak problem pozostał. Sugerowano sprawdzenie tranzystora linii (prawdopodobnie BU) oraz układów odchylania. Schematy podobnych monitorów Sony CPD-100GST i CPD-200GS z układem MC44604 mogą być pomocne w diagnostyce. Obserwacja napięcia H1 w stanie uśpienia wskazuje na odłączanie żarzenia przez tranzystor, co może sugerować obciążenie przetwornicy. Problem prawdopodobnie leży w uszkodzeniu przetwornicy lub elementów odchylania, które powodują zaniżone napięcia i brak obrazu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA