Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Eltra ,,Wanda'' po przestrojeniu nie odbiera stacji tylko szumi

seraf02 30 Apr 2016 19:50 1617 8
 • #1
  seraf02
  Level 3  
  Witam,
  postanowiłem przestroić ww. radio, a w zasadzie głowicę UKF. Po jej wylutowaniu przystąpiłem do wymiany kondensatorów:
  C401 56 pF na 30 pF
  C402 75 pF na 47 pF
  C403 51 pF na 27 pF
  C409 47 pF na 33 pF
  C413 47 pF na 68 pF
  C415 20 pF na 8,2 pF (dałem 4,7 pF i 3,3 pF bo nie miałem 8,2 pF)
  C405 56 pF na 75 pF
  Po tym zabiegu i wmontowaniu głowicy z powrotem na całym paśmie odbieram szum. Gdy bardzo dobrze się wsłucham, to jakby w szumie słychać strasznie cicho stację, ale może mi się tylko wydaje. Dodam jeszcze, że na moje ucho szum się się nie zmienia. Może ktoś wie czego to przyczyna ?

  Pozdrawiam
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  2N3866
  Level 29  
  Z twojego opisu wynika, że wymieniłeś kondensatory, czyli wykonałeś pierwszy krok z wielu. Powinieneś teraz radio na nowo zestroić - najpierw na nowo generator heterodyny (w celu ustalenia nowego zakresu przestrajania na 87,5-108 MHz), a potem obwody LC wzmacniacza w.cz. w głowicy.

  Opisów procedury przestrojenia różnych typów odbiorników UKF jest w sieci sporo (nie wiem jak z Wandą), ale nawet w okresie ostatnich kilku tygodni były na Elektrodzie wątki, gdzie znajdziesz informacje o ogólnej procedurze i jak sobie poradzić bez specjalistycznego sprzętu.

  Np.: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3194157.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3179686.html https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3194051.html
 • #4
  seraf02
  Level 3  
  Znalazłem całą procedurę przestrajania odbiorników Jowita i Wanda i jest tak napisane:
  4. Strojenie rozpoczynamy od heterodyny. W tym celu pokrętłem
  strojenia ustawiamy na skali górną częstotliwość zakresu
  i trymerem C414 regulujemy górną częstotliwość
  heterodyny na wartość 118.7MHz + 0.5MHz. Następnie
  pokrętłem strojenia ustawiamy dolną częstotliwość na skali
  i cewką LI04 regulujemy do uzyskania dolnej częstotliwości
  heterodyny wynoszącej 98.7MHz - 0.5MHz. Ponieważ
  regulacje te są zależne, należy je przeprowadzić kilkakrotnie
  aż do uzyskania pełnego zakresu przestrajania heterodyny.
  Częstotliwość heterodyny należy kontrolować
  częstościomierzem wyposażonym w pętlę pomiarową.
  5. Ustawić częstotliwość znanej stacji nadajcej w pobliżu
  106MHz i trymerem C407 regulować na maksymalne
  wzmocnienie wzmacniacza w.cz. Z kolei, dla częstotliwości
  stacji około 90MHz - regulować cewką L402 również
  na maksymalne wzmocnienie wzmacniacza w.cz. Powyższe
  regulacje należy wykonać kilkakrotnie, aż do uzyskania
  wyrównanego wzmocnienia w odbieranym paśmie 88 +
  108MHz. Regulacje te można przeprowadzić dołączając do
  wejścia antenowego (punkt 401) krótki przewód i szacując
  wzmocnienie wzmacniacza w.cz. po sile głosu odbieranej
  stacji.

  Ja z tego rozumiem, że muszę kupić częstościomierz, bo bez niego to mogę na ślepo kręcić.
  Ale zastanawiam się czy po wymianie kondensatorów radio nie powinno już czegoś odbierać ?
  Dodam że mam jeszcze jedną głowicę GT-3 montowaną w Wandach i Jowitach, która nie była ruszana i którą zamontowałem eksperymentalnie w Wandzie. I nie mam ani odbioru lustrzanego, ani szum się nie zmienia.
  I jeszcze wczoraj trochę eksperymentowałem i zapomniałem wlutować kondensator C413 i zostały tylko jego wyprowadzenia i nagle na całej skali odbierałem jedynkę nadawną u mnie na 107,8MHz. Ciekawe było to, że moc sygnału tej stacji zależała od zbliżenia wyprowadzeń C413. Jak były daleko od siebie to nic nie odbierało, jak były blisko siebie to miałem na całym zakresie jedynkę, a jak je zlutowałem to był tylko szum.
 • Helpful post
  #5
  2N3866
  Level 29  
  Kupno miernika częstotliwości (kilka USD z przesyłką z Chin za płytkę wielkości wyświetlacza LCD 2 wiersze po 16/20 znaków i częstotliwości max. 1 GHz) jest niekonieczne, chociaż taki miernik pomógłby i nieraz przydałby się w przyszłości. Ale bez niego masz możliwości dwie: użycie silnych stacji (tu masz wykaz z okolicy Łodzi https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15619039#15619039 - patrz na stacje o mocy 10 kW i więcej) lub użycie samochodowego nadajniczka FM stereo (niektóre mają nawet cyfrowe programowanie częstotliwości w zakresie 87,5-108 MHz). Jak sobie narysujesz na kartce obecną skalę radia w skali 1:1 i dopiszesz do aktualnych częstotliwości nową skalę (orientacyjnie, żeby mieć z grubsza pojęcie, gdzie na skali powinny się pojawić stacje z twojej okolicy), to możesz przystąpić do przestrajania.

  Ustawiasz pokrętłem odbiór na skali w punkcie, gdzie masz wg rysunku mieć stację z górnego końca zakresu (to chyba będzie u ciebie PR1). Teraz kręcisz trymerem C414, żeby odebrać tę stację (usłyszeć w głośniku). Następnie pokrętłem zjeżdżasz w dół i ustawiasz się w miejscu, gdzie powinieneś mieć skrajną stację z dolnego końca (prawdopodobnie Radio Maryja Łódź). Teraz regulując rdzeniem cewki L404 starasz się odebrać tę stację. Z twojej instrukcji: "Ponieważ regulacje te są zależne, należy je przeprowadzić kilkakrotnie aż do uzyskania pełnego zakresu przestrajania heterodyny." Mając obok drugie, sprawne radio na "zachodni" UKF (najlepiej z cyfrowym odczytem częstotliwości), możesz kontrolować, co ci się udało odebrać.

  Jak uda się prawidłowo ustawić zakres przestrajania, to możesz przystąpić do punktu 5 z twojej instrukcji (ustawienie czułości przez zestrojenie obwodów selektywnych wejściowego wzmacniacza w.cz. na T401).

  Schemat masz tu: http://kener.elektr.polsl.pl/lpt/obrazki/wanda_schemat.gif

  Twój efekt "jedynka na całej skali" - prawdopodobnie miałeś włączone ARCz i to ono trzymało częstotliwość. Przy braku kondensatora C413 (jego pojemność jest znacznie większa od pojemności trymera C414 i kondensatora w agregacie strojeniowym) zakres zmian pojemności diody ARCz D402 mógłby wystarczyć do utrzymania częstotliwości.

  Swoją drogą - skąd wziąłeś wykaz pojemności do wymiany? Zmiana C413 z 47 na 68 pF wydaje się na oko dziwna.
 • #6
  seraf02
  Level 3  
  Bardzo dziękuję za instrukcję, na pewno się przyda !
  Pojemności wziąłem z SE 4/2000.
  Spróbuję zestroić według twojego przepisu i zobaczymy.
  Swoją drogą wczoraj, przy okazji, eksperymentalnie przestroiłem Wilgę na zakres 93- 106MHz ;)
 • Helpful post
  #7
  2N3866
  Level 29  
  No to pięknie, choć trochę brakuje tej Wildze do 20,5 MHz pełnego zakresu nowego UKF-u, ale bądź co bądź udało ci się już rozciągnąć zakres o 50% w stosunku do pierwotnego. Możesz jeszcze próbować przez dalszą korektę wartości elementów wokół obwodu LC generatora heterodyny. Rzecz polega na zmniejszaniu pojemności stałych/półstałych (trymerów), niekiedy nawet przy równoczesnym zwiększaniu indukcyjności - wtedy rośnie nam procentowy udział pojemności agregatu strojeniowego/warikapu w pojemności całkowitej obwodu LC. Efekt: większe zmiany pojemności całkowitej i szerszy zakres przestrajania.

  Spojrzałem jeszcze raz na schemat - zwiększanie C413 ma sens, ponieważ zwiększa zmianę (różnicę) pojemności całkowitej między skrajnymi położeniami na skali. Wartość pojemności minimalnej i maksymalnej też oczywiście rośnie, ale da się to w jakichś granicach skorygować na indukcyjności. Mógłbyś np. sprawdzić nawet eksperymentalnie, jaki efekt (szerokość pasma przestrajania) uzyskasz przy dalszym zwiększeniu, np. do 82 pF. Za bardzo szaleć nie można, bo w którymś momencie generator może przestać oscylować.
 • #8
  seraf02
  Level 3  
  Wilgę na pewno przestroję na całe pasmo, bo to piękny sprzęt :)
  A wracając do Wandy to albo coś jest nie tak z głowicą, albo coś nie tak zrobiłem przy wymianie kondziorów, bo cały słyszę szum na całym zakresie i nie mogę zestroić heterodyny. Na moje ucho w tym szumie odbierana jest stacja, która występuje na całym zakresie. Pierwsze radio, które mnie tak denerwuje...

  Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

  Wilga już przestrojona na pełny CCIR :)
 • #9
  seraf02
  Level 3  
  Z Wandą dałem już sobie spokój, nie chce mi się nad nią siedzieć. Dziękuję za podpowiedzi.

  TEMAT ZAMYKAM