Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Eltra ,,Wanda'' po przestrojeniu nie odbiera stacji tylko szumi

seraf02 30 Kwi 2016 19:50 990 8
  • #1 30 Kwi 2016 19:50
    seraf02
    Poziom 3  

Witam,
    postanowiłem przestroić ww. radio, a w zasadzie głowicę UKF. Po jej wylutowaniu przystąpiłem do wymiany kondensatorów:
    C401 56 pF na 30 pF
    C402 75 pF na 47 pF
    C403 51 pF na 27 pF
    C409 47 pF na 33 pF
    C413 47 pF na 68 pF
    C415 20 pF na 8,2 pF (dałem 4,7 pF i 3,3 pF bo nie miałem 8,2 pF)
    C405 56 pF na 75 pF
    Po tym zabiegu i wmontowaniu głowicy z powrotem na całym paśmie odbieram szum. Gdy bardzo dobrze się wsłucham, to jakby w szumie słychać strasznie cicho stację, ale może mi się tylko wydaje. Dodam jeszcze, że na moje ucho szum się się nie zmienia. Może ktoś wie czego to przyczyna ?

Pozdrawiam

0 8
  • #2 30 Kwi 2016 20:06
    2749043
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 01 Maj 2016 10:11
    2N3866
    Poziom 29  

Z twojego opisu wynika, że wymieniłeś kondensatory, czyli wykonałeś pierwszy krok z wielu. Powinieneś teraz radio na nowo zestroić - najpierw na nowo generator heterodyny (w celu ustalenia nowego zakresu przestrajania na 87,5-108 MHz), a potem obwody LC wzmacniacza w.cz. w głowicy.

Opisów procedury przestrojenia różnych typów odbiorników UKF jest w sieci sporo (nie wiem jak z Wandą), ale nawet w okresie ostatnich kilku tygodni były na Elektrodzie wątki, gdzie znajdziesz informacje o ogólnej procedurze i jak sobie poradzić bez specjalistycznego sprzętu.

Np.: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3194157 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3179686 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=3194051

0
  • #4 01 Maj 2016 11:27
    seraf02
    Poziom 3  

Znalazłem całą procedurę przestrajania odbiorników Jowita i Wanda i jest tak napisane:
    4. Strojenie rozpoczynamy od heterodyny. W tym celu pokrętłem
    strojenia ustawiamy na skali górną częstotliwość zakresu
    i trymerem C414 regulujemy górną częstotliwość
    heterodyny na wartość 118.7MHz + 0.5MHz. Następnie
    pokrętłem strojenia ustawiamy dolną częstotliwość na skali
    i cewką LI04 regulujemy do uzyskania dolnej częstotliwości
    heterodyny wynoszącej 98.7MHz - 0.5MHz. Ponieważ
    regulacje te są zależne, należy je przeprowadzić kilkakrotnie
    aż do uzyskania pełnego zakresu przestrajania heterodyny.
    Częstotliwość heterodyny należy kontrolować
    częstościomierzem wyposażonym w pętlę pomiarową.
    5. Ustawić częstotliwość znanej stacji nadajcej w pobliżu
    106MHz i trymerem C407 regulować na maksymalne
    wzmocnienie wzmacniacza w.cz. Z kolei, dla częstotliwości
    stacji około 90MHz - regulować cewką L402 również
    na maksymalne wzmocnienie wzmacniacza w.cz. Powyższe
    regulacje należy wykonać kilkakrotnie, aż do uzyskania
    wyrównanego wzmocnienia w odbieranym paśmie 88 +
    108MHz. Regulacje te można przeprowadzić dołączając do
    wejścia antenowego (punkt 401) krótki przewód i szacując
    wzmocnienie wzmacniacza w.cz. po sile głosu odbieranej
    stacji.

Ja z tego rozumiem, że muszę kupić częstościomierz, bo bez niego to mogę na ślepo kręcić.
    Ale zastanawiam się czy po wymianie kondensatorów radio nie powinno już czegoś odbierać ?
    Dodam że mam jeszcze jedną głowicę GT-3 montowaną w Wandach i Jowitach, która nie była ruszana i którą zamontowałem eksperymentalnie w Wandzie. I nie mam ani odbioru lustrzanego, ani szum się nie zmienia.
    I jeszcze wczoraj trochę eksperymentowałem i zapomniałem wlutować kondensator C413 i zostały tylko jego wyprowadzenia i nagle na całej skali odbierałem jedynkę nadawną u mnie na 107,8MHz. Ciekawe było to, że moc sygnału tej stacji zależała od zbliżenia wyprowadzeń C413. Jak były daleko od siebie to nic nie odbierało, jak były blisko siebie to miałem na całym zakresie jedynkę, a jak je zlutowałem to był tylko szum.

0
  • Pomocny post
    #5 02 Maj 2016 07:35
    2N3866
    Poziom 29  

Kupno miernika częstotliwości (kilka USD z przesyłką z Chin za płytkę wielkości wyświetlacza LCD 2 wiersze po 16/20 znaków i częstotliwości max. 1 GHz) jest niekonieczne, chociaż taki miernik pomógłby i nieraz przydałby się w przyszłości. Ale bez niego masz możliwości dwie: użycie silnych stacji (tu masz wykaz z okolicy Łodzi https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15619039#15619039 - patrz na stacje o mocy 10 kW i więcej) lub użycie samochodowego nadajniczka FM stereo (niektóre mają nawet cyfrowe programowanie częstotliwości w zakresie 87,5-108 MHz). Jak sobie narysujesz na kartce obecną skalę radia w skali 1:1 i dopiszesz do aktualnych częstotliwości nową skalę (orientacyjnie, żeby mieć z grubsza pojęcie, gdzie na skali powinny się pojawić stacje z twojej okolicy), to możesz przystąpić do przestrajania.

Ustawiasz pokrętłem odbiór na skali w punkcie, gdzie masz wg rysunku mieć stację z górnego końca zakresu (to chyba będzie u ciebie PR1). Teraz kręcisz trymerem C414, żeby odebrać tę stację (usłyszeć w głośniku). Następnie pokrętłem zjeżdżasz w dół i ustawiasz się w miejscu, gdzie powinieneś mieć skrajną stację z dolnego końca (prawdopodobnie Radio Maryja Łódź). Teraz regulując rdzeniem cewki L404 starasz się odebrać tę stację. Z twojej instrukcji: "Ponieważ regulacje te są zależne, należy je przeprowadzić kilkakrotnie aż do uzyskania pełnego zakresu przestrajania heterodyny." Mając obok drugie, sprawne radio na "zachodni" UKF (najlepiej z cyfrowym odczytem częstotliwości), możesz kontrolować, co ci się udało odebrać.

Jak uda się prawidłowo ustawić zakres przestrajania, to możesz przystąpić do punktu 5 z twojej instrukcji (ustawienie czułości przez zestrojenie obwodów selektywnych wejściowego wzmacniacza w.cz. na T401).

Schemat masz tu: http://kener.elektr.polsl.pl/lpt/obrazki/wanda_schemat.gif

Twój efekt "jedynka na całej skali" - prawdopodobnie miałeś włączone ARCz i to ono trzymało częstotliwość. Przy braku kondensatora C413 (jego pojemność jest znacznie większa od pojemności trymera C414 i kondensatora w agregacie strojeniowym) zakres zmian pojemności diody ARCz D402 mógłby wystarczyć do utrzymania częstotliwości.

Swoją drogą - skąd wziąłeś wykaz pojemności do wymiany? Zmiana C413 z 47 na 68 pF wydaje się na oko dziwna.

0
  • #6 02 Maj 2016 10:49
    seraf02
    Poziom 3  

Bardzo dziękuję za instrukcję, na pewno się przyda !
    Pojemności wziąłem z SE 4/2000.
    Spróbuję zestroić według twojego przepisu i zobaczymy.
    Swoją drogą wczoraj, przy okazji, eksperymentalnie przestroiłem Wilgę na zakres 93- 106MHz ;)

0
  • Pomocny post
    #7 02 Maj 2016 12:05
    2N3866
    Poziom 29  

No to pięknie, choć trochę brakuje tej Wildze do 20,5 MHz pełnego zakresu nowego UKF-u, ale bądź co bądź udało ci się już rozciągnąć zakres o 50% w stosunku do pierwotnego. Możesz jeszcze próbować przez dalszą korektę wartości elementów wokół obwodu LC generatora heterodyny. Rzecz polega na zmniejszaniu pojemności stałych/półstałych (trymerów), niekiedy nawet przy równoczesnym zwiększaniu indukcyjności - wtedy rośnie nam procentowy udział pojemności agregatu strojeniowego/warikapu w pojemności całkowitej obwodu LC. Efekt: większe zmiany pojemności całkowitej i szerszy zakres przestrajania.

Spojrzałem jeszcze raz na schemat - zwiększanie C413 ma sens, ponieważ zwiększa zmianę (różnicę) pojemności całkowitej między skrajnymi położeniami na skali. Wartość pojemności minimalnej i maksymalnej też oczywiście rośnie, ale da się to w jakichś granicach skorygować na indukcyjności. Mógłbyś np. sprawdzić nawet eksperymentalnie, jaki efekt (szerokość pasma przestrajania) uzyskasz przy dalszym zwiększeniu, np. do 82 pF. Za bardzo szaleć nie można, bo w którymś momencie generator może przestać oscylować.

0
  • #8 02 Maj 2016 17:06
    seraf02
    Poziom 3  

Wilgę na pewno przestroję na całe pasmo, bo to piękny sprzęt :)
    A wracając do Wandy to albo coś jest nie tak z głowicą, albo coś nie tak zrobiłem przy wymianie kondziorów, bo cały słyszę szum na całym zakresie i nie mogę zestroić heterodyny. Na moje ucho w tym szumie odbierana jest stacja, która występuje na całym zakresie. Pierwsze radio, które mnie tak denerwuje...

Dodano po 3 [godziny] 27 [minuty]:

Wilga już przestrojona na pełny CCIR :)

0
  • #9 30 Lip 2016 20:34
    seraf02
    Poziom 3  

Z Wandą dałem już sobie spokój, nie chce mi się nad nią siedzieć. Dziękuję za podpowiedzi.

TEMAT ZAMYKAM

1