Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

5 czujników ruchu + halogeny szeregowo.

02 Maj 2016 00:09 5961 18
  • Poziom 2  
    Cześć, jestem świeżak na forum więc jeśli dodałem temat w złym dziale z góry przepraszam.

Chciałbym podłączyć 5 czujników ruchu które będą zapalać halogeny w korytarzu w kształcie litery U. Chciałbym alby każda z czujek zapalała wszystkie halogeny w korytarzu. Proszę o pomoc jak to podłączyć, najlepiej łopatologicznie - schemat podłączenia.

Zielona kropka - czujniki ruchu
    Czerwona kropka - halogeny
    Granatowy kwadrat - prąd

5 czujników ruchu + halogeny szeregowo.

Z góry dziękuję za pomoc
    Łukasz
  • OptexOptex
  • OptexOptex
  • Poziom 25  
    CaneCorso napisał:
    Chciałbym podłączyć 5 czujników ruchu

Jakie czujniki ruchu :?:
    CaneCorso napisał:
    Halogeny mają być podłączone szeregowo

Jakie napięcie zasilania tych halogenów :?:
  • Poziom 15  
    Proponuję zamiast halogenów dać diody. Na przykład oczka w oprawkach MR16 GU5,3 już są fajne. Napięcie zasilania 12V, wtedy można by podłączyć do takiego cacka PIR 12V
    http://elektrycznahurtownia.pl/czujnik-ruchu-i-zmierzchu-12v-led-pir.html
    potrzebny będzie odpowiednio mocny zasilacz.
    Nie spotkałem jeszcze centralki z szeregiem czujników PIR, więc tu koszt wzrasta.
    Zastanawia mnie tylko u Ciebie ta ilość tych czujek. 5 czujników to za dużo. One przeważnie mają zasięg około 6-7m przy sporych kątach 80°-100°. Zawsze można poszukać jakiś dwóch, trzech mocniejszych 360° i styka.
  • Specjalista elektryk
    Schemat zaproponowany przez kol. Łukasza - to najprostsza realizacja. W niektórych sytuacjach ten schemat to przekleństwo. Zwłaszcza gdy obciążenie stanowi kilka opraw rastrowych 4x18W. I co chwila jakaś czujka pada (ściślej padają styki przekaźnika). Tak mam na kilku obiektach. :-(

bercik_gsi napisał:
    Zastanawia mnie tylko u Ciebie ta ilość tych czujek. 5 czujników to za dużo.
    Jak na taki korytarz z tyloma "wlotami" to nie koniecznie jest to duża ilość czujek. Chcąc zmnieszyć ilość czujek - trzeba je bardziej starannie rozmieścić, a i tak znajdzie się malkontent narzekający na zbyt późne załączenie, przy wejściu z którejś stron. W krańcowym przypadku mogą to być dwie czujki dookólne, ale przy znanych mi czujkach to raczej nie wróżę zadowolenia.

pzdr
    -DAREK-
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    15kVmaciej napisał:
    To coś związane z ultradźwiękami

Być może chodzi koledze o czujnik mikrofalowy. Są dokładniejsze niż PIR-y i niezawodniejsze. Wersji jest wiele a to do puszki a to na szynę...Zależy od adaptacji.

Darom napisał:
    I co chwila jakaś czujka pada

Dołożenie przekaźników półprzewodnikowych SSR nie pomoże w Twoim przypadku kolego?
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    Najgorsze jest to że nie można kupić czegoś w formie centralki, do której można podłączyć kilka czujników na raz. Koszta rosną, bo trzeba założyć w takim wypadku 5 czujników każdy po ok 50 zł, chyba że kolega CaneCorso myśli o czymś, czym będzie sterował mikrokontroler własnej produkcji.
  • Poziom 1  
  • Poziom 15  
    Ok, istnieje, podejrzewałem że są przemysłówki, tylko ile kosztują ;D
    Ja bym robił klasycznie jak radził kolega Łukasz-O, nie martwiąc się o styki w przekaźniku.
    Sam w łazience podłączyłem pod czujnik pir wentylator 230V + mocniejszy halogen (oczko) z przetwornicą, działają już ładnych kilka lat.
  • Poziom 2  
    W odpowiedzi na pytania:
    1. Halogeny 230V
    2. Czujniki PIR mikrofalowy

Dodatkowo chciałbym mieć możliwość zapalania światła (w całym korytarzu) niezależnie od czujników ruchu. Czyli włącznik podwójny, jeden włącza czujniki drugi włącza pełne oświetlenie pomijając przy tym czujniki.
  • Specjalista elektryk
    CaneCorso napisał:

2. Czujniki PIR mikrofalowy
    Znaczy się PIR czy mikrofalowy?
  • Poziom 15  
    Na pewno chodziło o mikrofalowy. Kolego CaneCorso śmiało możesz wykorzystać kolegi Łukasz-O. Wystarczy że wepniesz w ten schemat przełącznik bistabilny obchodzący układ przekaźników.
  • Poziom 23  
    bercik_gsi napisał:
    Najgorsze jest to że nie można kupić czegoś w formie centralki, do której można podłączyć kilka czujników na raz. Koszta rosną, bo trzeba założyć w takim wypadku 5 czujników każdy po ok 50 zł, chyba że kolega CaneCorso myśli o czymś, czym będzie sterował mikrokontroler własnej produkcji.

Podłacz te sterowanie światlami pod centrale alarmową. Nie bedziesz dublował czujek a i mozliwości sterowania duzo wieksze
  • Poziom 20  
    Darom napisał:
    W niektórych sytuacjach ten schemat to przekleństwo. Zwłaszcza gdy obciążenie stanowi kilka opraw rastrowych 4x18W. I co chwila jakaś czujka pada (ściślej padają styki przekaźnika). Tak mam na kilku obiektach

Wysteruj czujkami na końcu przekaźnik albo stycznik. O ile jest możliwość.

Zastanawia mnie czy sprawdziła by się opcja z zamontowaniem czujki z zewnętrznym sensorem i do tego podłączenie równolegle kolejnych. Pewnie będzie potrzebna mała modyfikacja zasilania.